Lale soğanı dikmek için hala zamanınız var. Sadece bu detaylara dikkat etmelisiniz.

 

Laleler, sarıdan pembeye ve kırmızıya kadar farklı renk tonlarını alabilen uzun saplar ve çiçeklerle karakterize iyi bilinen çiçeklerdir.

Lale soğanı dikmek için ideal mevsim sonbahardır, ancak gerekli önlemlerle sıcaklıklar daha soğuk olduğunda bile bunu yapmak mümkündür.

Öyleyse nasıl yapılacağını görelim.

  1. Satın alma: Lale soğanı satın alırken sağlam ve sağlıklı olduklarından emin olun. Yumuşak bir dokuya veya mantar veya hastalık belirtilerine sahip olmamalıdırlar.
  2. Toprak: toprak temel bir rol oynar, çok kompakt veya çok nemli olmamalıdır. Bu, ampulün çiçeklenmeden önce bile çürümesine neden olabilir.
  3. drenaj: tam olarak ampul aşırı sudan korktuğu için, onu barındıran toprağın bir drenaj bileşeni ile donatılmış olması iyidir.
  4. Mesafe: Saksılara ekilirse, ampullerin birbirine çok yakın olmadığından ve birbirlerine doğru en sivri kısımda olduklarından emin olun. Onları bahçeye dikmeyi düşünüyorsanız, kalın bir toprak tabakasının onları çok soğuk sıcaklıklardan koruyabilmesi için doğru derinliğe (yaklaşık 10 cm) koyun.
  5. Su: Toprak zaten yeterince nemliyse, ampulleri diktikten hemen sonra sulamaya gerek yoktur. Ardından gerekirse birkaç gün bekleyin.