Kışın ortasında bir çit budamak imkansızdır: Uzmanlar hata yapmamak için nedenini kesin olarak açıklar.

çit kesen adam

Uzmanlar, çitlerin budanması ile ilgili olarak uygun olmayan bir davranış biçimini değerlendirdiler . Çoğu zaman bazı insanlar kış aylarında ve sıcaklıkların çok düşük olduğu zamanlarda devam eder. Sadece düzenli bir görünüm sağlamakla kalmayıp aynı zamanda şiddetli rüzgarlara veya diğer hava değişikliklerine karşı koruma sağlamakla ilgili olduğu düşünülürse gerçek bir hata . Ayrıca çit, özellikle kışın kuşlar ve hayvanlar için değerli bir sığınaktır: Bunlar uzmanların tavsiyesidir.

Çit budama yöntemleri nelerdir?

Zarif ve doğru bir şekle sahip olmak için uzunluğa tam olarak uyulduğu zaman bir çit doğru şekilde kesilir . Sadece bu da değil, çiti budamak, aşağıdan yukarıya doğru çalışmak ve ardından yukarı doğru çalışmak anlamına gelir.

5 metreden daha yüksek çitlere sahip olanlar için , hızlı bir şekilde hareket ettirmemeye dikkat ederek bir elektrikli çit düzeltici kullanılması tavsiye edilir.

budama yöntemleri

Tabanın geniş olması, tepeye çıkıldıkça daralması önemlidir. Bu şekilde güneş ışığı herhangi bir engel olmaksızın çalılara çarpmaya devam edecektir. Ayrıca, yapraklar ışığa iyi maruz kalmazsa, çitin alt kısmı etkilenebilir.

Aksine, alçak bir çitiniz varsa, bu durumda yalnızca yavaş ve kesin hareketler benimseyerek budama konusunda kendinize yardımcı olabilirsiniz. Nasıl davranılacağını, hangi çalıların budamayı desteklediğini ve hangi durumlarda elle hareket edileceğini bilen uzmanların tavsiyelerine her zaman güvenmek daha iyidir .

Kışın çit budamak: neden yapılamıyor?

Bahsedildiği gibi, bir çit budamak kolay değildir ve hatta bazı hatalara rastlayabilirsiniz. Kışın bir çitin budanması kesinlikle tavsiye edilmez çünkü don sırasında çalının rengine, kendisine zarar verebilir ve büyümesini engelleyebilirsiniz.

Aynısı , herhangi bir şekilde elektrikli veya manuel budamadan kaçınmaya çalışarak Mart’tan Temmuz’a kadar devam eder. Bu, bazıları yuvalarını gizleyen ve yavrularını çalıların arasına koyan kuşlar için yuvalama mevsimidir. Bu sürenin bitmesini beklemek, bu canları kurtarmakla birlikte, öncelikle çalıya verilen şekli korumak da mümkün olacaktır .

çit budamak

Budama 1 Ağustos’tan itibaren veya yaz ortasında ve yüksek sıcaklıklarda, tabii ki sabah erken saatlerde veya akşam saatlerinde yapılmalıdır. Sıcaklık 25°C’nin üzerindeyse çalıları strese sokmamak ve ılıman bir sıcaklık beklemek iyi olur.

Ayrıca, çalı bir rezerv kullandığından ve zayıfladığı için mevsim boyunca yetişemeyebileceğinden , kuru dönemlerde çitleri budamaktan kaçının . Özetle, kuşların yuvalarını bozmamak için sıcaklıklar çok düşük olduğu için kıştan ve ilkbahardan kaçının. Yazın ağustos ayını tercih edin, ancak yalnızca sıcaklığın 25°C’den yüksek olmadığı sabahları.

ev