Kış aylarında yatağımızdaki termal konfordan yararlanmak için kendimizi yün, polar veya tiftik battaniye ile örtmeyi severiz. Bu malzemeler sıcaklık ve yumuşaklık sağlar ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Ancak toz, toz akarları, hayvan kılı ve hatta ter, örtüleri kirletebilir. Bunları temizlemek için bilmeniz gereken pratik ipuçları var. İşte kışlık battaniyelere zarar vermeden nasıl yıkanacağı.

Yatak çarşafları zamanla kirlenebilir ve yatak odanızın daha az koza olmasını sağlayabilir. Çarşaflar, yastık kılıfları, yorganlar, nevresimler, kırlentler ve nevresimler kir, leke ve kötü kokuya sahip olabilir. Ancak bu yatak takımlarından bazıları    makinede yıkanabilirken , battaniyelerde durum böyle değildir. İşte kışlık battaniyelerinizi yıkamak ve tekstil liflerini korumak için ipuçlarımız.

Kış battaniyeleri nasıl yıkanır?

kış battaniyeleri

Nevresimlerinizi korumak için düzenli olarak yıkamanız gerekir. Kışlık battaniyelerinizi tekstil liflerine göre nasıl temizleyeceğinizi öğrenin:

1. Yün battaniyeler

Battaniyeler yapıldıkları malzemeye bağlı olarak özel yıkama gerektirir.

Yün battaniyeyi çamaşır makinesinde yıkayın

Yün battaniye makinede yıkanabilir. Temizlemek için soğuk yün programı kullanabilir ve yünlülere uygun bir deterjan seçebilirsiniz. Büyük bir tambur makineniz yoksa yün battaniyenizi çamaşırhaneye de götürebilirsiniz.

Yün battaniyeyi elde yıkayın

Yün battaniyeyi elde yıkamak mümkündür. En iyisi örtüyü küvete koyup sıvı Marsilya sabunu getirmek. Küvete ılık ve soğuk su dökün ve battaniyenizi biraz Marsilya sabunu ile ovalayın. 10 dakika suda bekletin, sonra küvetinize girin ve battaniyenizin üzerine çıkın. Duşta durulayın ve akmasına izin verin. Son olarak, kurumaya bırakın.

2. Örme Akrilik Battaniyeler

Örme akrilik battaniyeler ise makinede yıkanamaz. Optimum yıkama için bunları bir küvete veya duş teknesine koymanız ve sıvı deterjan, şampuan veya duş jeli kullanmanız önerilir.    Lekeleri ve kiri çıkarmak için ovun,   ardından el duşu ile durulayın. Sıkın ve havayla kurumaya bırakın.

3. Tiftik battaniyeler

Tiftik battaniye makinede yıkanabilir değildir. Yıkamak isterseniz soğuk suyla dolu bir küvete batırın ve yüne uygun şampuan ekleyin. 10 dakika bekletin, ardından kapağa bastırın, zarar verme riskine karşı ovmamaya dikkat edin. Ardından ılık suyla durulayın ve hafifçe sıkın.

4. Polar battaniyeler

Polar battaniyeniz varsa, makinede veya elde yıkayabilirsiniz. Ancak tekstil liflerine zarar vermemek için 40°C’nin üzerinde yıkamamalısınız. Yumuşatıcı kullanmayın ve makinede yıkamayı tercih ediyorsanız yün programı ve uygun bir deterjan seçin. Battaniyenizi açık havada kurutmayı tercih edin.

Battaniyeler nasıl kurutulur?

battaniye kurutma

Battaniyelerinizi kurutmak için havlu kullanın ve fazla suyu çıkarmak için rulo yapın. Ardından, havlularınızı asmak için mandal veya yaylı klips kullanarak açıkta bırakın.

Artık yataklarınızı temiz tutmak için battaniyelerinizi nasıl temizleyeceğinizi biliyorsunuz ve rahat bir yatağın keyfini gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz.  Ayrıca, elektrik faturalarınızı düşürürken kışın evinizde  nasıl sıcak kalacağınızı öğrenin  .

ev