Yemek yerken kıyafetleriniz kırmızı şarapla mı lekelendi? Endişelenmeyin, onarılamaz bir durum değil, herkes kırmızı şarap içtiğinde çıkarılması zor görünen lekelerle karşılaşabilir. İşte onları büyükannenizin yöntemi olan basit bir yöntemle ve tek bir geçişle nasıl kaldırabileceğiniz!

çamaşırlarda kırmızı şarap lekesi

Kırmızı şarap çok popüler olan ve bazı yemeklerin yanında mutlaka tüketilen bir içecektir, ancak bazen onu kıyafetlerinizde bulmak için küçük bir dikkat dağıtıcı şey yeterlidir ve işte, hasar kısa sürede gider!

Giysiler için olduğu kadar masa örtüleri için de tehlikelidir ve yanlışlıkla masanın üzerine dökülmesi de mümkündür . Bu durumda bile çoğu zaman paniğe kapılıyoruz ve ilk bakışta kırmızı şarapla lekelenmiş kıyafetlerin kurtarılamaz olduğu anlaşılıyor.

Ancak durum hiç de böyle değil, en karmaşık sorunları bile çözmek için sadece büyükannenin ilaçları gibi belirli yöntemleri kullanmanız gerekiyor. Bir zamanlar büyükannelerimizin, çarşafları ve kıyafetleri kırmızı şarap lekelerinden kurtarmak için başvurabilecekleri pek fazla ürünü yoktu, bu yüzden onları çıkarmak için doğal olanlara başvurdular ve kıyafetler hemen eski ihtişamına geri döndü.

Bu çareler nelerdir? İşte bunlardan özellikle biri, diş macunu, kesinlikle etkili ama kırmızı şarap lekelerine karşı kolaylıkla kullanabileceğiniz ve şaşırtıcı sonuçlar elde edebileceğiniz başka macunlar da var !

kırmızı şarap lekeleri

Bulaşık sabunu ve diş macunu

Büyükannenin kırmızı şarap lekelerini çıkarmak için kullanması kolay ve az malzemeye ihtiyaç duyan çaresi, kuru çamaşırlarda kullanılacak bulaşık sabunu ve diş macunudur . Bunu nasıl yapmanız gerektiği aşağıda açıklanmıştır:

  • Kırmızı şarap lekesinin üzerine biraz bulaşık deterjanı sürün
  • Üzerine bir miktar diş macunu sıkın
  • Ayrıca biraz limon suyu ekleyin

Kırmızı şarap lekesinin üzerine döktüğünüz malzemeleri eski bir diş fırçası kullanarak sürün . Birkaç dakika iyice yayın, ardından biraz beyaz şarap sirkesi ve biraz çamaşır suyu dökeceğiniz küçük bir leğen hazırlayın.

Beyaz eşya ise normal olanı kullanın, renkli eşya ise renklerin rengini bozmayan hassas bir ağartıcı kullanın. Giysiyi solüsyona batırın ve 20 dakika bekletin.

Süre dolduğunda ürünü leğenden çıkarın ve lekeyi kontrol edin . Herhangi bir kalıntı varsa, diş fırçanızla geri dönün ve fırçalayın, hemen gitmelidir. Artık giysinizi deterjanla yıkayıp güneşten uzak bir yere asabilirsiniz, yeni gibi olacaktır.

Ancak bu yöntemi ipek veya diğer çok hassas kumaşlarda kullanmayın ve kırmızı şarap lekelerini çıkarmak için başka bir çare tercih edin. Ayrıca beyazlatıcı diş macunları kullanmıyorum ama yaygın bir tür kullanıyorum.

kumaşlarda kırmızı şarap lekeleri

Beyaz şarap ve kabartma tozu

Garip görünebilir ama kabartma tozuyla karıştırılmış beyaz şarap, kıyafetlerinizdeki kırmızı şarap lekelerini çıkarmak için mükemmel bir müttefiktir. Prosedürü gerçekleştirmek için şu şekilde yapmanız gerekir:

Şarap lekeleri
  • Kırmızı şarap lekesinin üzerine beyaz şarap dökün
  • Her şeyi karbonatla kaplayın
  • Birkaç saat dinlenmeye bırakın

Süre geçtikten sonra fazla bikarbonatı giderin ve giysinizi normal şekilde çamaşır makinesinde yıkayın. Kırmızı şarap lekesi artık olmayacak! Ayrıca bu durumda büyükanne ilacını çok hassas olmayan kumaşlarda kullanmaya dikkat etmelisiniz .

Kaba tuz geçerli bir müttefiktir

Kaba tuz aynı zamanda şarap lekelerini , hatta kırmızı şarabı bile emebilir . Büyük bir avuç dolusunu yeni yapılmış lekenin üzerine dağıtın ve yarım saat etki etmesini bekleyin .

Daha sonra yıkama işlemine devam edebilirsiniz; kumaş yeni kadar iyi olmalıdır. Tuz doğal bir elementtir ve bu büyükannenin ilacı geçmişte yaygın olarak kullanılmıştı, ancak bugün bile sağladığı sonuçlar nedeniyle her bakımdan geçerliliğini kanıtlıyor.

 

ev