Kızartması çok güzel ama ne yazık ki mutfakta ve evde kötü kokular bırakıyor. Neyse ki, kalıcı bir çare var. Nasıl yapılacağını görelim.

Kızartmayı sevmemek elde değil, bundan kaynaklanan kötü kokular ve tutan davlumbaz yok denecek kadar az.

Kızartma sırasında oluşan kötü kokular nasıl giderilir?

Bir atasözü, kızartıldığında herhangi bir yemeğin iyi olduğunu iddia eder. Patates kızartmasını seven çocuklar için olduğu kadar, arada bir kızarmış deniz kabağı yiyebilen yetişkinler için de keyif, ne yazık ki, çıkarılması zor olan kötü kokular yayar.

Davlumbazı açsak veya havanın pencerelerden içeri girmesine izin versek bile, kızartma ile ilgili kötü kokular mutfakta kalabilir. Ayrıca giyim ve saç da etkilenebilir. Öyle ki en uzman ev kadınları, kötü kokuların geçmesini önlemek için genellikle saçlarını kulaklıkla sarar.

kötü kızartma kokuları

Neyse ki kızartmadan kaynaklanan kötü kokuları gidermenin çok iyi bir çaresi var . Aşağıda size açıklayacağız ve eminiz ki bir kez denedikten sonra her zaman kullanamayacaksınız.

İhtiyaç duyulan şey

Kötü kokulara karşı çare çok basit ve kesinlikle ucuzdur. Aslında çoğu zaman kimyasal deodorantlar kullanıldığında istenilen sonuç elde edilememektedir. Aslında kimyasal deodorantların parfümleri kokuyu her zaman etkisiz hale getirmez. Daha doğrusu karıştırarak üstünü örtmeye giderler. Kısacası sonuç her zaman ürünün vaat ettiği gibi olmuyor.

Bunun için kolayca bulunabilen doğal aromaları kullanmak daha iyidir. Bunlar ekonomik unsurlar olmakla birlikte aşağıdaki gibi ele alınırsa etkilidirler. İlk olarak, suyla dolu sığ bir tavaya ihtiyacınız olacak . Ateşe koyun ve suyun kaynamasını bekleyin. Bu arada, bütün bir limonu kesin. Su kaynayınca içine doğranmış limonu iki/üç dal kekikle birlikte dökün .

Ancak işin sırrı başka bir şey, yani karışıma bir mutfak kaşığı kadar eklenmesi gereken vanilya özü . Karışımı bir süre kaynatarak kokusunun tüm mutfağa yayılmasını sağlayacak, kızartılmış yiyeceklerden ve pişirdiğiniz tüm yemeklerden kaynaklanan kötü kokuların yok olmasını sağlayacaksınız. Kötü kokular diğer odalara da ulaşmışsa içinde koku karışımı olan tencereyi evin içinde taşımak faydalı olabilir. Bu sayede parfüm ve yaydığı buhar diğer odalara da ulaşmış olur.

kötü kokulara karşı limon

Vanilya özünü bulmak zor değil. Süpermarkette, tatlıların hazırlanmasına ayrılmış bölümde bulunabilir. Eminiz ki bu yöntemi denedikten sonra kızartmadan kaynaklanan kötü kokular sorun olmaktan çıkacaktır.