Düzenli bakım yapılmaması nedeniyle klozetimizde kireç lekeleri görülüyor. Bu nedenle, bunları ortadan kaldırmak için kapsamlı temizlik gereklidir. Bu yazıda, sert temizleyiciler veya ağartıcılar gerektirmeyen ustaca bir teknikle bunu nasıl başaracağınızı gösteriyoruz.

Bazen, klozetin düzenli olarak temizlenmesiyle bile, sonunda kireç lekeleri tutabilir. Ve çoğu, kimyasallar içeren geleneksel deterjanlara başvurur. Bununla birlikte, doğal ürünler de aynı derecede etkilidir. Sağlığa ve çevreye hiçbir tehlike arz etmeyen bir teknik kullanmanızı öneririz. Kireç  lekelerinden  , siyah tortulardan ve diğer inatçı lekelerden  doğal olarak nasıl kurtulacağınız aşağıda açıklanmıştır  .

kase temizleme

İnatçı kireç lekelerinden kurtulma tekniği

Yepyeni bir klozet için şu talimatları uygulamanızı öneririz:
Aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

  • bir vantuz
  • Beyaz sirke
  • lastik eldivenler
  • temiz havlular
  • bir tuvalet fırçası
  • tuvalet kağıdı

Başlamadan önce, bir vantuz kullanarak haznedeki suyu boşaltın ve ardından gerekli olduğunu düşünüyorsanız tüm suyu boşaltmaya çalışın. Ardından, zor ve özellikle kabuklu lekeleri en iyi şekilde kapatmak için beyaz sirkeyi kasenin dibine ve ardından duvarlara  yayın.

Ardından  bir avuç tuvalet kağıdını sirke ile emprenye  edin ve lekeli bölgeleri ovalayın. Daha sonra gece boyunca dinlenmeye bırakacaksınız ve sonra sabah tüm kaseyi tuvalet fırçasıyla ovalayın. Gerekirse, yoğun şekilde kaplanmış lekelere daha fazla kuvvet uygulayın.

sirke temiz kase

Ev ürününü ne kadar uzun süre dinlendirirseniz, hilenin o kadar etkili olacağını unutmayın. Gerçekten de beyaz sirke  her türlü yüzeyi söküp dezenfekte edebilir  .  Ayrıca lekeler kalıcıysa işlemi tekrarlamaktan çekinmeyin. Beyaz sirkenin dikkate değer bir kireç önleyici olduğunu ve bu nedenle   evin tüm etkilenen yüzeylerini kireçten arındırmak için kullanılmasının tavsiye edildiğini hatırlamakta fayda var.

 

kase fırçalama

Diğer çevre dostu tuvalet temizleme çözümleri

Bir kabartma tozu macunu kullanın

Söz konusu pudra, hem mutfakta hem de güzellikte kullanıldığı için çok amaçlı bir ürün olduğunu unutmadan temizlik için güvenli bir bahis olmaya devam ediyor. Tuvaletteki sert su lekeleri söz konusu olduğunda, kabartma tozu, özellikle en zor lekeler için harika bir temizleyicidir.   Aynı zamanda mükemmel bir deodoranttır  . Böylece kötü kokularla karşılaştığınızda ne yapacağınızı bilirsiniz.

Kullanmadan önce, tuvalete giden suyu kapattığınızdan emin olun ve ardından kaseyi boşaltmak için tuvaleti yıkayın. ½ fincan limon suyu ve ½ fincan kabartma tozunu  karıştırarak oldukça kalın bir macun elde edin.

Yaklaşık 30 dakika etki etmesi için bırakacağınız bu macunla ilgili tüm alanları tamamen kapatın. Kabartma  tozu  lekeleri çıkarırken limon da lekelerin çözülmesine yardımcı olacaktır . Ardından, lekelerin boyutuna bağlı olarak, etkilenen bölgeleri gevşetmek veya kazımak için bir diş fırçası, sert kıllı bir fırça veya spatula kullanın. Son olarak, durulamak için tuvaleti yıkayın.

Ayrıca, kasede kireç varsa, kabartma tozu kullanmadan çıkarmak için birden fazla numara  deneyebilirsiniz  . Soda kristalleri, koka kola ve hatta sitrik asit, tartarı aynı derecede etkili bir şekilde çıkarabilir.

Çelik yünü kullanın

Tek başına veya ev yapımı bir ev ürünü ile emprenye edilmiş çelik yünü, inatçı sert su lekelerine karşı etkilidir.  Porselen kasenizi çizmemek için 0000 kalite çelik yünü (en iyi kalite) kullanmak en iyisidir.

Tuvaletlerinizi düzenli olarak temizleyin

Temizlik ürünleri ne kadar etkili olursa olsun, tuvaletleri temizlemenin asıl anahtarı düzenli bakımdır. Elbette bu alışkanlığı sirke ve kabartma tozu gibi iyi dezenfektanlarla birleştirerek  kireç lekelerinin birikmesini de engellemiş olursunuz. 

Boraks ayrıca  sert suya karşı yumuşatıcı görevi gören iyi bir temizleyicidir. Ancak,  kullanmadan önce lastik eldiven giyerek kendinizi korumanız tavsiye edilir. 
Kimyasal ürünlerin doğasında var olan etkilerle karşılaşmadan kaseyi temizlemek için doğal ve ekolojik ürünlerden yararlanmaktan çekinmeyin.

ev