Hepsi kesinlikle evde sahip olduğunuz ve bahçecilik için de kullanabileceğiniz malzemelerdir.

 

Bir bitkiyi çoğaltmak istediğinizde, en yaygın yöntemlerden biri, daha sonra yeni kökler geliştirebilecek kesimler veya az ya da çok büyük dallar elde etmektir.

Büyüme sürecini kolaylaştırmak için kullanılacak kimyasal bileşikler vardır, ancak aynı sonuç alışılmadık ama etkili ev yapımı bileşenlerle de elde edilebilir.

Ne olduklarını ve nasıl kullanılacağını görelim.

  1. Elma sirkesi: 5 damla elma sirkesi ve yarım bardak suyu birleştirin, ardından kesimi ıslatmak ve saksılara tekrar dikmek için bu karışımı kullanın.
  2. Tarçın tozu: Genellikle tatlı preparatları için pişirmede kullanılan bu baharat, bitkiler için de faydalı özelliklere sahiptir. Tarçın kesimini kestiğiniz yeri toprağa koymadan önce örtün.
  3. Bal: doğal bir tatlandırıcı, evet, ama aynı zamanda bahçede de faydalıdır. Yarım çay kaşığı bir bardak sıcak suda çözün. Daha sonra, yukarıda belirtildiği gibi, kesimi elde edilen karışıma batırın.
  4. Aloe vera: Birçok faydası ile bilinen bu bitki, kesimler için de faydalıdır. Jelisini yapraklardan alır, keser ve içindekileri bir çay kaşığı ile kazır. Sonra kesimi içine batırmak için kullanın.
  5. Süresi dolmuş aspirin: Süresi dolmuş bir aspirininiz varsa, atmayın, bazı bileşenleri bitkiler için yararlı olabilir. Bir bardak su içinde çözünmesine izin verin ve önceki noktalarda açıklandığı gibi kesimle birlikte kullanın.