İtalya kırsalının hemen hemen her yerinde bulunan bu bitki, yüzyıllardır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Bilimsel adı Plantago major olan muz , sağlığımıza faydalarıyla dolu, oldukça faydalı bir bitkidir; bunlardan bazılarını aşağıda sıralayacağız .

A ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum açısından da zengin olan Yerli Amerikalılar, böcek ısırıklarını hafifletmek, zehri bloke etmek ve cilt döküntülerini hafifletmek için muz kullandılar . Antibakteriyel özelliği sayesinde muz doğal gargara olarak da kullanılabilir.

Muz , antimikrobiyal ve antibakteriyel olmasının yanı sıra antitoksik ve antiinflamatuar özelliklere de sahiptir ve yanıkları, kaşıntıyı, yaraları ve ağrıyı hafifletebilir. Bazı çalışmalar kan şekerini düzenleme yeteneğini doğruluyor.

Muzun faydaları

  • Kolesterolü düşürür;
  • diyabet tedavisinde yardımcı olur;
  • hemoroit semptomlarını hafifletir;
  • irritabl bağırsak sendromu durumunda faydalıdır;
  • kabızlık veya ishal durumunda bağırsağı sakinleştirir;
  • böbrek ve safra kesesi problemlerini hafifletir;
  • hazımsızlık ve ülserleri giderir.

Muz ayrıca böcek ısırıkları, deri döküntüleri, egzama, sedef hastalığı, güneş yanığı, kesikler ve varisli damarların neden olduğu dış iltihapları hafifletmek için de mükemmeldir.

Muzun yapraklarını doğrudan cilde sürerek cilt problemlerini gidermek için kullanmak mümkündür . Alternatif olarak muz çayı ağrıyı hafifletmek ve sindirim sorunlarını tedavi etmek için harikadır.

Muz, şifalı bitkilerde esansiyel yağ, tentür ve infüzyon şeklinde mevcuttur.

Muz yaprakları büzücü özelliklere sahiptir ve hemoroit ve solunum yolu hastalıkları gibi iltihapları hafifletmek için kullanılabilir. Taze yapraklar, yaraların iyileşme sürecini hızlandırabilen ve kanamayı durdurabilen bir bileşik olan müsiltanen içerir.

 

Makaleyi paylaşın
DIY