Köpekler ve kediler  birçok İtalyan ailesi için sadık ve vazgeçilmez yoldaşlardır, buna hiç şüphe yok. Aynı şekilde tüylü bir arkadaşı olan herkesin de (bahsetmeyeceğimiz aşırı durumlar hariç) ona özel ilgi ve özen göstermesi gerektiği şüphesizdir.

Ecza dolabının bir köşesi evcil hayvanların ihtiyaçları için ayrılmış durumda ve hiç şüphesiz yazın gelmesiyle birlikte pestisitler de ön plana çıkıyor.
Dostlarımızı  onların saldırılarından korumak  öncelikli  ama  en iyi şekilde nasıl hareket etmemiz gerektiğini anlamaya çalışalım.
Bu nedenle, sıcakların etkisiyle bu parazitlerin kış uykusundan çıkıp saldırıya geri döndüğüne göre artık kısa bir tur atıp konuya girmek gerekiyor.
Daha fazlasını mı merak ediyorsunuz? Hadi başlayalım!

 

Keneler ve pireler: Peki bunlar tam olarak nedir?

Keneler eklembacaklıgiller yani örümcekler familyasına ait  akarlardır   , ancak insan ve hayvan kanıyla beslenen, yiyecek için gerekli süre boyunca cilde yapışan “sadece” dişidir. Sıvıyla şiştikten sonra uzaklaşır.

Bütün bunlar, şüphelenmeyen kurban açısından herhangi bir acı olmadan gerçekleşir, ancak ciddi sonuçlar doğurmaz. Aslında piroplazmoz veya babesiosis, Lyme hastalığı veya borreliosis, ehrlichiosis, Q ateşi, ensefalit veya TBE gibi riketsiyoz veya düğme ateşi gibi hastalıkları ileten protozoaları taşırlar.

Kenenin avında kalma süresi 12 saatten bir haftaya kadar değişebileceğinden,   genellikle ölümcül sonuçlara yol açmadan keneyi yok etmek için hemen harekete geçmek önemlidir.

Bunları tespit etmek için tüylü arkadaşınızın boğazını, koltuk altlarını ve linguin’ini hissetmeniz yeterlidir. Daha sonra dudaklarınızı, yanaklarınızı, göz kapaklarınızı ve alnınızı kontrol edin. Bunlar parazitler için en hevesli alanlardır.

Pireler  ise mikroskobik boyutlarda (maksimum 1,5 mm uzunluk)   gerçek  böceklerdir; Ayrıca bu durumda saldırının asıl sorumlusu kadındır. Aslında, günde 15 ila 20 yumurtayı doğrudan hayvanların kürklerine (veya kuşların tüylerine) bırakan kişidir. Yumurtadan çıkma 14 gün içinde gerçekleşir ve larvalar hemen yerleşik epitel yüzeyinde beslenmeye başlar ve riketsiyoz ve salmonelloz gibi enfeksiyonları bulaştırır. Ayrıca  ısırıkları nedeniyle çok fazla rahatsızlığa neden olurlar  : etkilenen bölgelerde dermatit gelişebilir. Ek olarak, köpekler ve kediler genellikle kaşıntıyı gidermek için şiddetli bir şekilde kaşınarak kendilerine zarar verirler.

Bütün bunlardan nasıl kaçınabiliriz?

Köpekler ve kediler: onları kene ve pire saldırılarından koruyalım

Tüylü dostlarımızı pire ve kene saldırılarından korumak artık çok basit:  Piyasada  kendilerini parazitlerden koruyan  özel tasmalar ve  onların varlığını yok etmek için intraskapüler bölgeye yerleştirilen damlalar bulunmaktadır.

Neredeyse bir tür koruyucu kalkanmış gibi kişinin kendi saldırganlığına karşı bariyer görevi gören Neem yağı gibi kimyasal veya doğal olabilirler.
Ayrıca,  toplu mevcudiyeti ortadan kaldırmak için özel olarak tasarlanmış şampuanlar bile  , böceklerin varlığı keşfedildiğinde ilk etapta faydalı olabilir.

Ancak evcil hayvanınız için hangi ürünün en iyi olduğunu öğrenmek için veterinerinize danışın: Bir köpek için mükemmel olan, kediler veya tavşanlar için zararlı olabilir.

Ancak kenelere gelince   , bunları tek tek çıkarmak için kendinizi özel bir aletle donatmanız gerekir:  araknidi döndürerek 8 bacağını ve kürsüyü (baş) ayırmak için özel cımbızlar. Herhangi bir enfeksiyon türünü önlemek için yarayı derhal dezenfekte edin ve sonraki günlerde bölgeyi dikkatlice kontrol edin.

ev