Kot pantolonun önündeki o küçük cebin ne işe yaradığını hiç merak ettiniz mi? Bunu öğrenmek için çok geriye gitmelisin. İşte nasıl kullandıkları. 

Küçük kot cep

Kot pantolonlar günlük yaşamda vazgeçilmez bir arkadaştır . Daha önce sadece erkekler tarafından giyilirken, bugün unisex bir giysi, gardırobunuzda bulundurmayacağınız bir giysi. Resmi olarak denimin mucidi, ancak daha sonra kot olarak adlandırıldı, Jacob Davis’ti, ancak daha sonra Levi Strauss bunların patentini aldı.

1873 yılında bu ikilinin bugün ne olacaklarından habersiz parlak fikrinden doğmuştur. Sık sık pantolonunu kıran işçilerin hayatını kolaylaştırmak için doğdular . Bunlar daha sağlam ve dayanıklı bir malzemeden yapıldığından mükemmeldi. Uçları daha iyi tutmak için metal düğmeler de eklendi.

kot

Peki bunun yerine kot pantolonun önündeki küçük cebin işlevi nedir? Verilmiş birçok cevap var. Bozuk para, tren bileti veya prezervatif tutmak için. Ancak bu cevapların hiçbiri o göğüs cebinin gerçek nedeni ile uyuşmuyor. Gidip ne için olduğunu görelim çünkü amacı bir sır değil.

Kot üzerindeki küçük cep – bunun içindi

Kot pantolonun ön kısmındaki küçük cebin amacını anlayabilmek için yaklaşık 150 yıl geriye gitmemiz ve o zamanın alışkanlıklarını anlamamız gerekiyor . Aslında, bugün artık eskisi gibi kullanılmıyor ve bu nedenle o cebin asıl amacının ne olduğunu anlamakta güçlük çekiyoruz.

Levi Strauss o sırada hangi cepleri ve kaç tane cep tasarladığını açıklamıştı . Aslında sadece 4 cep. Bunlar: biri arkada, ikisi önde ve küçük bir ceple birlikte yerleştirildi. Ama hala o cebin ne için olduğunu anlamadın mı?

kot cep

Kot pantolonun ön tarafında yer alan ve cep olarak da adlandırılan o küçük cep, cep saatini saklamak için kullanılırdı veya körük de denirdi. O zamanlar henüz kol saati yoktu ve bunlar bunlar için kullanılıyordu. Genellikle bu saatler bir zincire asılır ve kemere takılırdı.

Ancak, emin değildi ve bunun için Levi Struass, işçilerin işteyken cep saatlerine kolayca zarar vermemelerini sağlayacak bir alternatif bulmayı düşündü. Kot pantolonun içinde oluşturulan cepte saklayarak çizilmelere ve olası kırılmalara karşı güvende oldular.

saat cebi

Zamanla saat gelişti ve cep saatleri günümüzde hala neredeyse hiç kullanılmamaktadır . Bu nedenle artık icat edilen amaçla kullanılmaz, ancak yine de kalır. Aslında kot pantolonun göze çarpan bir detayını temsil ediyor ve günümüzde başta da belirttiğimiz gibi alternatif bir şekilde kullanılıyor.

Bugün ön taraftaki mini cepte: tren veya metro biletleri, madeni paralar, çakmaklar, prezervatifler ve diğer birçok küçük nesne bulunur. Kot üzerindeki bu küçük cebin ne işe yaradığını biliyor muydunuz?

ev