Koyu renkli giysiler: büyükannenin onları renk solmasından koruma yöntemi

Koyu renk giysiler dolabımızda asla eksik olmaz, ancak renklerinin solmamasına dikkat edin. Siyah giysiler hemen hemen tüm durumlar için uygundur, aslında siyah, giysileri daha zarif ve rafine hale getirir, her şekilde kombinlemek için mükemmeldir. Yine de siyah giysileri yıkarken, kolayca renkleri solabileceğinden çok dikkatli olmalısınız. Koyu renkli çamaşırları yıkarken kullanabileceğiniz bazı doğal ilaçları keşfedin.

Koyu renkli giysiler: büyükannenin onları renk solmasından koruma yöntemi

Koyu renkli giysiler: büyükannenin onları renk solmasından koruma yöntemi

Beyaz sirke kullanın

Beyaz sirke mükemmel yağ giderme, yumuşatma ve temizleme özelliklerine sahiptir, bu nedenle koyu renkli çamaşırları yıkamak için mükemmel bir bileşendir. Bir kaseye soğuk su ve 4 yemek kaşığı beyaz sirke koyun, koyu renkli giysilerinizin birkaç saat ıslanmasına izin verin. Ardından giysileri soğuk suyla iyice durulayın ve Marsilya sabunu ile yıkamaya devam edin.

Kaba tuz servis yapın

Kilerde hiç sirke sıkıntısı yoksa, aynı şey kaba tuz için de geçerlidir. Bu bileşen aynı zamanda siyah ve renkli giysilerin solmasını önlemek için de mükemmeldir. Emici özellikleri, yıkama sırasında kumaşlarda sıklıkla biriken kireç izlerini ortadan kaldırabilir. 2 litre suya 2 yemek kaşığı kaba tuz ekleyin ve giysileri bir saat bekletin. Bundan sonra normal bir yıkama ile devam edin. Daha iyi bir etki için sirke ve tuzu birlikte birleştirebilirsiniz.

Biber de ideal çözümdür

Biber, giysilerdeki herhangi bir deterjan kalıntısını temizleyebilir, bu nedenle koyu renkli giysilerin renginin solmasını önlemek için mükemmeldir. Bir leğen suya bir yemek kaşığı karabiber eklemenizi ve kıyafetlerinizi yarım saat içeride bırakmanızı öneririz. Yıkamaya başlamadan ve 30 dereceden yüksek olmayan sıcaklıkları ayarlamadan önce çamaşır makinesine biber de ekleyebilirsiniz.

Defne yaprağı ve kabartma tozunu birleştirin

Giysilerin renklerini canlandırmak için bir başka eski ilaç, kabartma tozu ve defne yaprağı kullanımını içeren ilaçtır. Sıcak su dolu bir tencereye 10 defne yaprağı ve 4 yemek kaşığı kabartma tozu koyun. İçeriği bir leğene dökün ve giysilerin gece boyunca ıslanmasına izin verin. Renkleri korumanın yanı sıra kötü kokuları da tamamen ortadan kaldırmış olursunuz.

İzlenecek diğer ipuçları

Kürlenmiş giysilerin renginin solmasını önlemek için başka çözümler de benimsemenizi öneririz. Örneğin, her zaman maksimum 30 veya 40 derece sıcaklıkta yıkamak ve kumaşları ters çevirerek çamaşır makinesine koymak tercih edilir. Çok sert olmayan yumuşak sabunlar kullanın. Örneğin, yıkamak için Marsilya sabunu veya sirke kullanın. Koyu renkli giysileri gölgeye asın, kolayca renklerini değiştirebilecekleri için doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

ev