Balmumu lekeleri en sinir bozucu olanıdır çünkü hiçbir kadın, hasarı en aza indirirken sorunu çözmek için onlarla nasıl başa çıkacağını bilemez.

Balmumu lekeleri

Büyükanneler bunu biliyor ve her zaman biliyorlardı; bugün elimizde aynı aletler olmasa da, çok fazla stres veya çaba harcamadan, hepsinden önemlisi tek bir kuruş bile harcamadan giysilerin yeniden yeni gibi görünmesini sağlamayı başardılar.

Kışın evde mum sıkıntısı asla olmaz, gerçekte muhteşem bir atmosfer yarattığı için bahar veya yaz aylarında mum yakanlar da vardır. Hele ki artık Noel’e yaklaştığımız şu günlerde, evde , hatta masada bile kırmızı, altın ve gümüş mumların sıkıntısı asla yaşanmıyor .

Öte yandan muhteşem bir atmosfer yaratmaya hazır, güzel renkli bir mum her şeyi daha büyülü hale getirir, akşam yemekleri şenlikli olduğu kadar çağrıştırıcı ve romantiktir. Ancak dikkatli olun çünkü aniden gerçekten çok hoş olmayan bir şeye dönüşebilirler.

Mum kullanırken dikkatli olun, çok tehlikeli olabilirler

Mumlar yavaş yavaş erir, söndüklerinde ve yerleştirildikleri masayı veya rafı serbest bırakmak için hareket ettiklerinde dikkatli olmalısınız çünkü balmumu kayma eğilimi gösterir. Giysilerin üzerine düşerse, onları bazen onarılamaz biçimde mahveder, bazen de bozmaz.

Giysilerinizdeki balmumu lekesi kesinlikle büyük bir sorundur ancak çözülebilir. Nasıl ve ne yapacağınızı bilmeniz gerekir çünkü işe yarayan yöntemler vardır, ancak her şeyi son derece incelikle yapmak ve diğerlerini kesinlikle dışlamak önemlidir.

Örneğin sıcak ağdaya işlem yapılmaması ve her şeyden önemlisi soğuk sudan mümkün olduğunca uzak durulması tavsiyesinden yola çıkmak mümkün değil . Bu şimdiye kadarki en kötü çare.

Bunun yerine, lekenin tamamen kurumasını beklemeli, sonra sabırlı olmalı ve büyükannenizin tavsiyelerine, benzersiz çözümlere uymalısınız.

Çeşitli kumaşlardan balmumu lekelerini çıkarmanın yolları

Genellikle herhangi bir sorunu çözen ilk çözüm şudur: Kör bir bıçak alın, balmumu lekesinin dış hatlarını takip edin, yalnızca dışını nazikçe ovalayın ve kumaşın üzerinde bulunan makineyi yavaşça kaldırın.

Hassas ama her şeyden önce hassas hareketler yapmalısınız, aksi takdirde kumaşı bozarsınız ve o noktada yapılabilecek çok az şey kalır. Kumaşlardaki balmumu lekelerini çıkarmak için saç kurutma makinesi kullanan biri var. Yöntemin işe yaradığı inkar edilemez ama gerçekten tehlikelidir.

Bu nedenle, saç kurutma makinesini açın, maksimum sıcaklığa getirin, cihazı en az 10 cm uzakta tutarak havayı doğrudan lekenin üzerine yönlendirin . Balmumu ısıyla yavaş yavaş erir, bu yüzden emici kağıt kullanarak hafifçe vurun.

Sistem çalışıyor ancak son anda beklenmeyen olayların giysiyi kalıcı olarak mahvedebileceğini tahmin edebilirsiniz, bu yüzden dikkatli olun.

Son olarak genel olarak büyük memnuniyet veren ve sorunu çok kısa sürede çözen son yöntem ise günümüzde tüm büyükannelerin kullandığı ve kullanmaya devam ettiği yöntemdir .

Bu demir. Ağda lekesinin üzerine pamuklu bir bez serip ütünün üzerinden geçirirsiniz, pamuklu kumaş ağdayı emer ve saç kurutma makinesi kullanırken olduğu gibi yavaş yavaş erir . Tamamlamak. 

Eski balmumu lekesi, işte bazı iyi ipuçları

Çıkarılacak mum lekesi renkliyse , bir parça pamuğu veya bir parça pamuğu etil alkolle ıslatıp lekeli yüzeyin üzerinden geçirmeniz tavsiye edilir.

Alkol ve pamuk rengi tamamen çözecektir. Hemen ardından , özellikle hassas ve önceden işlenmiş bir kumaşsa, yüksek sıcaklıklardan kaçınarak çamaşır makinesinde yıkama işlemine devam edebilirsiniz .

Balmumu lekesi eskiyse, buz küpü kullanmakta bir sakınca yoktur. Küpü alıp doğrudan lekenin üzerine koyuyorsunuz. Bu noktada, birkaç dakika etki etmesini bekleyin ve ardından balmumunu kazımaya gidin .

Bu durumda yıkama söz konusu olduğunda, biraz sabunlu su kullanabilirsiniz. Giysi, stres olmadan ve korkmadan, ama hepsinden önemlisi bir kuruş bile harcamadan yeni kadar iyi olacak .

Piyasada özel lekeleri çıkarmaya uygun pek çok ürün var, bunların maliyeti çok yüksek ve gerçekten işe yaradıkları da doğru değil.

ev