Kurdele veya falanj: Sağlıklı ve gür olması için yapmanız gereken 3 şey!

Bahçenizdeki bitkileri her zaman sağlıklı ve dinç tutmak için bir dizi önemli ipucunu izlemeniz gerekir. Örneğin, yetiştirilecek bitkiler arasında Ribbon veya Phlangium olarak da bilinen Chlorophytum’u tercih edebilirsiniz. Bu bitki çok özel özelliklere sahiptir ve bahçenizi canlandırmak için mükemmeldir. Bu bitkiye nasıl bakabileceğinizi öğrenin.

Kurdele veya falanj: Sağlıklı ve gür olması için yapmanız gereken 3 şey!

Bahçede yetişecek en iyi bitkiler arasında, daha önce de belirttiğimiz gibi, evinizin dışında doğru uyumu yaratan, yaprak dökmeyen otsu bir bitki olan Chlorophytum kesinlikle vardır. Güzel, iri ve uzun yeşil yaprakları ile güney Afrika’dan çok özel bir bitkidir. Gövde de uzun ve güçlüdür. Bu bitki bahçenizde olmak için mükemmeldir, ancak sağlıklı, güzel ve gelişen büyümesi için bazı önemli önlemlerin alınması şarttır.

Bu bitki, tüm bitkiler gibi, ışığa ihtiyaç duyar, ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin! Doğrudan güneş ışığına maruz bırakırsanız, yaprakları kolayca yanabilir. Bitkiyi bahçenin gölgeli veya yarı gölgeli bir alanına yerleştirmek isteyeceksiniz, böylece ona zarar vermezsiniz. Dikkate alınması gereken bir diğer faktör de nemdir. Yaprakların üzerine su püskürtülerek bitkinin aşırı nemden korunması çok önemlidir.

Bitkilerinizi sağlıklı tutmak için, ışığa ek olarak, sulamayı da hafife almamak önemlidir. Özellikle Chlorophytum için, ilkbahar ve yaz aylarında haftada yaklaşık iki ila üç kez sulama yapmanızı öneririz. Kış dönemlerinde ise su miktarının önemli ölçüde azaltılması tercih edilir. Bu durumda, sağlıklı ve güçlü büyümeyi teşvik etmek için bitkiyi haftada bir kez bile sulayabilirsiniz.

Zararlılara dikkat!

Bahçeyi, şeridi veya falanjı büyütmeye karar verdiğinizde, zararlılara çok dikkat etmeniz gerekir. Bu bitki türü, aslında, özellikle iki tür zararlıyı kolayca çeker. Özellikle et böceği ve yaprak bitlerinden bahsediyoruz. Bitkideki varlıklarını fark ettiğiniz anda, zaman kaybetmeden hemen harekete geçmelisiniz.

Bu tehlikeli zararlıları tamamen ortadan kaldırmak için kimyasal bazlı ilaçları tercih edebilir veya doğal, daha az agresif bir karışım oluşturabilirsiniz. Örneğin, geleneksel böcek öldürücüleri kullanabilir veya su ve alkolle sihirli bir karışım oluşturabilirsiniz. Her iki ilaç da etkilidir, ancak ilkinde çok dikkatli olmalısınız, çünkü içindeki kimyasallar sağlığınıza ve çevreye zararlıdır.

ev