Kuru kökleri olan orkide? Atmayın! İşte onu nasıl kurtaracağınız!

Bir çiçek aşığı mısınız ve susuzluk sorunu olan ve kökleri çürüyen bir orkideniz mi var? Bitkinin ölmesi gerektiği söylenemez. Aslında, onu kurtarmanın ve eski ihtişamına geri döndürmenin bir yolu var. Öncelikle orkidenizin yapraklarının nasıl olduğunu değerlendirmelisiniz: görünüşte hafif kırışıklar mı ve dokunuşta yumuşaklar mı? O zaman sorunları olur ve saklanmak için koşmak gerekir.

Kuru kökleri olan orkide?  Atmayın!  İşte onu nasıl kurtaracağınız!

Kuru kökleri olan orkide? Atmayın! İşte onu nasıl kurtaracağınız!

Ayrıca orkidenin toprağının altındaki kökleri de kontrol edin, eğer bunlar çürümüş ya da tamamen kurumuşsa, bu bitkinin düzgün beslenmediğinin ve ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun bir işaretidir. Ancak son söz henüz söylenmedi. Aslında onu hidroterapi altına alarak kurtarmanın mümkün olduğunu bilin. Neyle ilgili ? İlk önce bitkiyi toprağından tamamen çıkarın.

Ardından çürümüş ve artık bitkiye hiçbir şey sağlamayan kökleri çıkarın. Ardından orkidenin rehabilitasyonu için gerekli olan etli kökleri olup olmadığını kontrol edin. Şimdi yaklaşık 10-15 cm yüksekliğinde kadeh tipi bir bardak alın ve bitkinin köklerini gün boyunca ıslatın, geceleri onları çıkarın ve böylece orkideye çürümeden nemlenme fırsatı bırakın.

Bu işlemi bir hafta boyunca yapın, ardından orkidenizin yapraklarının canlandığını fark edeceksiniz. Şimdi tekrar tencereye koyma zamanı. Hidroterapiye devam etmek için gerekli olan tabağa koymak için genişletilmiş kil elde etmek için bitkinin doğru hidrasyonuna devam edilmesi tavsiye edilir.

Şimdi saksıyı alın ve içine biraz toprak koyun. Orkideyi yerleştirin ve tüm kökleri daha fazla toprakla kaplayın. Saksıyı değiştirirken bitkiye daha dinç bir görünüm kazandırmak için dik tutmaya çalışın. Aynı zamanda bitkinin köklerinden gelen suyu en iyi şekilde emmesini sağlar.

Muhteşem orkidelere sahip olmak için, çiçeğe ve bitkiye zarar verebilecek bazı elementlerden yoksun oldukları için demineralize su veya yağmur sularının toplanması tavsiye edilir.

ev