Yatağımızı tarasaydık, bunun gerçek bir mikrop yuvası olduğunu keşfederdik. Toz, toz akarları, ter… Yataklarımız düzenli olarak temizlenmezse, her ne kadar iyi yapılmış bir yatak her şeyin yolunda olduğu izlenimini verse de, bu küçük günlük rahatsızlıkların nedeni olabilir. . Dinlendirici bir uyku için iyi yatak hijyeni şarttır. Yatağınızı kolay bir şekilde temizlemek için ipuçlarımız.

1- Yatağı fırçalayın 

temizlik fırçası

İlk adım yumuşak kıllı bir fırça kullanmaktır. Fırçayı yüzeyin merkezinden dışına doğru gidecek şekilde kullanmalısınız. Boşluklardaki kiri çıkarmak için kılların köşelere ve kenarlara ulaştığından emin olun. 

Kılları, toz ve kirin yapışması ve çıkarılması daha kolay olacak şekilde nemlendirebilirsiniz. Bunu yaparsanız, daha sonra yatağı kurumaya bırakmanız gerekecektir. Fırçayı ıslatmayı değil, nemlendirmeyi unutmayın.

2- Buhar kullanın 

buhar temizleme

Bu, herhangi bir kimyasal gerektirmediği için kolay ve çevre dostu bir yöntemdir. Bu yöntem    bakteri, mantar ve akarları  öldürür . Manuel bir buharlı pişirici veya buhar sistemli bir ütü kullanabilirsiniz.

Şilte ve pilelerin üzerinden geçirin. Bu, buharın yatağı ıslatmasını önlemek için yavaşça yapılmalıdır, ancak alan başına iki dakikadan fazla olmamalıdır. 

İşiniz bittiğinde, yatağın tamamen kurumasına izin vermeniz gerekir. Odada bir tavan vantilatörü varsa, kurumayı hızlandırmak için açabilirsiniz.

3- Yatağı vakumlayın 

elektrikli süpürge

Bu yöntem iyi bilinmektedir ve tek başına veya daha önce bahsedilen yöntemlere ek olarak kullanabilirsiniz. Vakum, özellikle kıvrımlar, kenarlar ve dikiş yerleri gibi ulaşılması zor yerlerde kiri ve tozu temizlemeyi tamamlar. 

Yatağın yüzeyini yılda üç ila altı kez süpürmek, iyi hijyen sağlamaya ve böylece ömrünü korumaya yardımcı olur. Sizin veya bir aile üyesinin evinizde alerjisi varsa, alerjenler giderilene kadar daha sık vakum yapmalısınız.  

Bazı şiltelerin şeklini korumak için çevrilmesi gerekmese de, yine de şilteyi çevirmeniz ve her iki tarafı ve yanları vakumlamanız önerilir.

4- Leke çıkarıcı kullanın 

Kan ve idrar lekeleri için hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Bir süngeri, bezi veya pamuğu nemlendirin ve lekeleri dairesel hareketlerle ovalayın. Leke ne kadar yeni olursa, çıkarılması o kadar kolay olur. Az miktarda hidrojen peroksit ile başlamak çok önemlidir çünkü yatak kumaşını çok aşındırır ve rengini bozabilir. 

Kokulu lekeler için bir bardak ılık su ile üç limonun suyunu karıştırabilirsiniz. Etkilenen bölgeyi ıslatın ve bir süngerle hafifçe ovalayın. Daha sonra yatağı kurumaya bırakmayı unutmayın.

İnatçı yatak lekelerini temizlemek için bir başka ipucu

Son olarak, bu yöntemlerden hiçbiri lekeleri çıkarmak için   işe yaramadıysa , enzimatik bir temizleyici satın almayı deneyebilirsiniz. Bu temizleyiciler deterjandan yapılmıştır ve nötr pH’a sahiptir. Bileşimleri doğaldır, bu nedenle kimyasal bir ürün değildir. Bir bezi nemlendirin ve leke kaybolana kadar nazikçe uygulayın. Ardından işlemi bu sefer su ile tekrarlayın. Yakınınızdaki bir temizlikçide bulabilirsiniz.

ev