Lalelerin vazoda uzun süre dayanabilmesi için uygun şekilde kesilmesi ve bakımının yapılması gerekir. Baharın bu belirtilerini taze tutmak için neler yapabileceğinizi size göstereceğiz.

Güllerin yanı sıra laleler de Almanya’da en popüler kesme çiçeklerden biridir. Şaşılacak bir şey yok: Laleler birçok renk tonu ve parlak çiçek şekilleri sunar ve baharın nihai habercisidir. Lale saplarının bakımı ve doğru şekilde kesilmesi için birkaç basit ipucu ile rengarenk lale buketiniz uzun süre dayanacaktır.

1. Laleleri doğru şekilde kesin

Laleleri satın aldıktan hemen sonra suya koyarsanız kısa sürede başları aşağıya doğru eğilir. Bunu önlemek için önce bunları doğru şekilde kesmeniz gerekir:

 • Laleleri kesmek için daima makas değil keskin bir bıçak kullanın. Makas sapı ezebilir ve suyun emilmesini daha da zorlaştırabilir.
 • Bıçağın tamamen temiz olduğundan emin olun. Bu şekilde kesim daha sonra kirlenmeyecektir.
 • Bıçağı eski sapın ucunun en az üç ila dört santimetre yukarısına yerleştirin ve büyüme yönünde çapraz olarak kesin.
 • Açılı kesim kesim alanını arttırır. Bu da çiçeğin içerdiği su ve besin maddelerini giderek daha hızlı emip çiçeğe taşıyabilmesi anlamına gelir.
 • Kestikten hemen sonra her kare laleyi soğuk suyla dolu bir vazoya koyun.

2. Laleler için doğru vazo

Lalelerin özelliği, kestikten sonra bile vazoda büyümeye devam etmeleridir. Bu nedenle lale vazosu için, yanlarda büyüyen sapları desteklemek için mümkün olduğunca uzun ve ince bir kap seçilmesi tavsiye edilir.

Kesilmiş laleler, vazoları tamamen temiz olduğunda size teşekkür edeceklerdir. Bu, mikropların kesikler yoluyla bitkiye yayılmasını önler. Vazoyu temizlemek için sirke esansını kullanabilirsiniz. Temizledikten sonra laleleri içine yerleştirmeden önce vazoyu sıcak suyla iyice durulayın.

3. Birlikteliği iyi olmayanlar: laleler ve nergisler

Laleler ve nergisler yılın aynı döneminde çiçek açarak baharın başlangıcını işaret eder. Ancak bunları asla bir vazoda birleştirmemelisiniz. Laleler acı çeker ve çabuk ölürdü. Bunun nedeni, kesilmiş nergislerin suya, lalelerin hücresel yollarını tıkayan ve onların su ve besin emilimini engelleyen bir madde salmasıdır. Ayrıca şunu da okuyun: Vazodaki nergisler: neden onları diğer çiçeklerle karıştırmamak daha iyidir?

4. Laleler için doğru su

 • Neredeyse tüm kesme çiçekler gibi laleler de yumuşak, az kireçli suyu tercih eder. Musluk suyunuz çok sertse öncelikle kireç önleyici filtreden geçirebilir veya karbonatla kireçten arındırabilirsiniz.
 • Yağmur suyu deposundan gelen taze, doğal yağmur suyu, eğer varsa, tüm bitkiler için idealdir.
 • Suya biraz taze limon suyu eklemek pH’ı düşürecektir, bu da laleler için faydalıdır. Limonlu su aynı zamanda antibakteriyel etkiye sahiptir ve mikrop oluşumunu engeller.
 • Ancak lalelerdeki suyun düzenli olarak, ideal olarak on iki saatte bir değiştirilmesi tavsiye edilir. İpucu: Lalelerdeki suyu asla tamamen değiştirmeyin; ancak her zaman vazoda eski suyun az bir kısmını bırakın. Tamamen soğuk su lalelerin büyümesini teşvik eder ancak ömürleri kısalır.
 • Çürümeyi önlemek için solmuş çiçekleri vazodan çıkarmalısınız. Daha sonra kalan laleleri tekrar kesip soğutulmuş suya koymanız gerekecek.
 • Vazolardaki laleler için su seviyesi de önemlidir: Çok fazla suya batırıldığında sulu saplar hızla çürür. Bu nedenle vazonuzu yalnızca beş veya altı santimetreye kadar doldurun. Bu bitkiler için fazlasıyla yeterli.

Vazodaki bir lale buketi oda sıcaklığında en iyi şekilde gelişir. Şüpheye düştüğünüzde buketi çok sıcak bir yere koymak yerine çok serin bir yere koymak daha iyidir. 18 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda ve doğrudan güneş ışığında bahar çiçekleri daha hızlı solar.