Kullandıkça ve yemek artıkları nedeniyle mutfak lavabosu tıkanır. Daha sonra suyun tahliye edilmesi daha uzun sürer ve lavaboda durgunlaşır, borulardan yayılan mide bulandırıcı kokulardan bahsetmiyorum bile. Bu rahatsızlıklar yemek pişirirken veya bulaşık yıkarken can sıkıcı olabilir. Bu kolay ve ekonomik numaralarla lavabonun tıkanıklığını nasıl açacağınızı öğrenin.

Sifonun tıkanmasını önlemek için lavabo ve boruların bakımı yapılmalıdır. Bu olduğunda su yavaş yavaş lavaboya akmaya başlar ve kötü kokular ortaya çıkar. Bununla birlikte, lavabo tıkanıklığını kimyasal bir tıkanıklığa başvurmadan kolayca ve ekonomik bir şekilde açmak mümkündür.

tıkanmış lavabo

Lavabo tıkanıklığını kolay ve ekonomik bir şekilde nasıl açarım?

  • kaynar su

Denenmesi en kolay hile su kaynatmaktır. Tıkanıklık büyük değilse, lavabonun boşaltma deliğine bir litre kaynar su dökerek boşaltmak için kolayca yumuşatabilirsiniz. Ardından su akışını kontrol etmek için musluğu açın,  tapa yerinden çıkmadıysa işlemi tekrarlayın. İkinci denemeden sonra sorun devam ederse, aşağıdaki ipuçlarından birini deneyin.

Drenaj borularınız plastik bir malzeme olan PVC’den yapılmışsa bu hileyi sakın denemeyin.

  • Kabartma tozu ve beyaz sirke

Evlerde oldukça popüler olan bu iki doğal ve ekonomik ürün,  kir ve yağ tıkanıklığını gidermek için boruları tıkayan artıkları parçalamanızı sağlayacaktır. Bunu yapmak için önce lavaboda biriken sudan kurtulun ve gidere bir bardak kabartma tozu dökün. Birkaç dakika bekletin ve bir bardak beyaz sirke ekleyin. Karışımınızı 15 dakika bekletin, ardından kalan tıkanıklıkları temizlemek için gidere kaynar su dökün.

beyaz sirke lavabo

  • soda kristalleri

Kabartma tozundan daha aşındırıcı olan soda kristalleri, çıkarılması zor tıkanıklıklardan kurtulmanızı sağlar. Onları tutarken eldiven giymeyi unutmayın  .

Bu numara için 3 yemek kaşığı soda kristalini iki litre kaynar su ile karıştırın. Soda kristalleri tamamen çözüldükten sonra bir bardak beyaz sirke ekleyin ve solüsyonu tıkanmış giderinize dökün. Bir saat bekletin.

  • Tuz

tuz tıkanıklığı açan lavabo

Kullanımı kolay  tuz,   boruların temizlenmesinde  , dezenfekte edilmesinde ve sıkışmış parçacıkların parçalanmasında  çok etkilidir  .Bunu yapmak için, gidere yarım bardak tuz dökün ve ¼ bardak kaynar su ekleyin.

Başka bir seçenek de bir bardak kabartma tozu ile yarım bardak tuzu karıştırıp gidere dökmektir. Birkaç saat bekletin ve boruyu yıkamak için kaynar su dökün.

  • yumurta kabukları

yumurta kabukları

Yumurta   kabuklarının bizi şaşırtmaktan asla vazgeçmeyen  birkaç beklenmedik kullanımı vardır.   Tıkanan giderler bunlardan biridir. Bunu yapmak için, yaklaşık on yumurta kabuğunu toz haline getirmek için bir havan ve havan tokmağı kullanarak ezin. Bu tozu bir bardak beyaz sirke ve biraz sıcak su ile karıştırın ve hepsini gidere dökün. Bir saat etki etmesi için bırakın ve boruyu bol miktarda kaynar su ile durulayın.

Lavabo tıkanması nasıl önlenir?

Kendinizi tıkanmış bir lavabonun önünde bulmamak için belirli eylemleri benimsemek önemlidir.

  • Bulaşıkları yıkamadan önce tabaklardaki yemek artıklarını temizleyin  : aslında bu artıklar boruyu geçtiğinde  sifonda birikir ve tıkar . Ayrıca plakalardan sızmış olabilecek kiri ve kalıntıları filtrelemek için bir ızgara kullanmayı unutmayın.
  • Lavaboya gres dökmeyin:  tıpkı yemek artıkları gibi,   gres de lavaboyu tıkayan tıkanıklıkların oluşumunu teşvik eder   . Nitekim, henüz sıcakken gres borunun içinde kolayca akar, ancak geçtiğinde soğukla ​​sertleşir ve borunun üzerinde birikerek çapını küçültür.
  • Borulara dikkat edin: borularda  tıkanma oluşmasını önlemek için, zaman zaman gidere biraz beyaz sirke dökmeyi unutmayın. Bu ürün,  boruda kireç birikmesini önleyecek doğal bir kireç önleyicidir.  Ayrıca kireç tortuları borunun çapını önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, giderden akmakta zorluk çekeceğinden, lavaboyu tıkamak için basit kalıntı yeterli olabilir.

Bu ipuçları sayesinde lavabonuzun tıkanıklığını kimyasallarla kolayca ve kendinizi mahvetmeden açabileceksiniz.

ev