Lavabo, en çok mikrop biriktiren ev aletlerinden biridir. Gerçekten de tıkanmış bir mutfak veya banyo lavabosu, oluşabilecek en yaygın ve can sıkıcı sorunlardan biridir. Daha sonra paniklemeye meyilliyiz ve hemen bir tesisatçıyla iletişim kurmayı düşünüyoruz.

Ancak, masrafları karşılamayı düşünmeden önce, bir tesisatçının yardımı olmadan borularınızı hızlı bir şekilde açmanıza yardımcı olabilecek birkaç püf noktası olduğunu biliyor muydunuz?

Doğal malzemeler kullanarak lavabonuzdaki tıkanıklıkları kolay ve hızlı bir şekilde nasıl açarsınız?

Sizi, bir profesyonel çağırmadan mutfak lavabonuzun tıkanıklığını açmanın bu 6 güvenli yolunu keşfetmeye davet ediyoruz!

1. Sirke, kabartma tozu ve tuz

Beyaz sirke

İlk olarak, lavabolarınızı tıkamak için bu radikal yolu deneyin.

 • 1/2 bardak kabartma tozu ve 1/4 bardak tuz alın. Bunları karıştırın ve lavaboya dökün.
 • Sirkeyi kaynayana kadar ısıtın ve önceki malzemeleri dökün.
 • Oluşan köpüğün taşmasını önlemek için tahliyeyi hızla kapatın.
 • 15 ila 30 dakika bekleyin. Son olarak, bol sıcak su ile her şeyi durulayın.

Küçük bir ipucu: Ürünleri uygulamadan önce, yemek artıklarını ve kirleri yumuşatmaya yardımcı olacak çok sıcak suyu yavaş yavaş lavabonuza dökün.

2. Beyaz sirke ve kabartma tozu

Beyaz sirke ve kabartma tozu, olağanüstü yağ giderme ve leke çıkarma özelliklerine sahip güçlü antioksidanlardır. Tıkanmış kanalizasyon sorununu çözmek söz konusu olduğunda şiddetle tavsiye edilirler. Çok etkili, hızlı ve ekonomik olan bu yöntem anneannelerimizin kullandığı acil çözümdü.

 • Gidere kaynar su dökün. Bu durumda, bu karışımın büyük bir miktarını uygulayabilirsiniz.
 • Sonra bir bardak kabartma tozu ekleyin ve birkaç dakika bekletin.
 • Bir kapta kaynar su ve sirkeyi karıştırıp üzerine kabartma tozu ekleyin.
 • Drenajı örtün. Bir fiş, piston veya başka bir şey kullanabilirsiniz.
 • Bir bardak daha sıcak su dökün. Sonra hepsini durulayın.

3. Tuz ve kaynar su

tuz

Boruyu içeriden temizlemek için genellikle tuz önerilir: bakterileri ve kötü kokuları etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Kaynar su her şeyin çözülmesine yardımcı olacaktır.

Tuz/kaynar su ikilisi, borularınızı temizlemek için en nazik seçenektir. Bu yöntem öncekiler kadar güçlü olmadığı için tekrar tekrar uygulayabilirsiniz.

 • Yarım bardak tuz alın ve lavaboya dökün.
 • Bir su ısıtıcısı kaynar su alın ve içine tuzu dökün.
 • Sıcak musluk suyunu kapatın ve lavaboyu daha iyice durulayın.
 • Gerekirse tekrarlayın.

4. Bir kağıt parçası

Borularınızda saç ve ürün kalıntısı varsa hala bilinmeyen bir çözümümüz var: Bir parça kağıt alıp kesip lavaboya koyabilirsiniz. Yukarı ve aşağı ve yan yana hareket ettirin. Aşağıdaki açılı parçada, borulardan kaldırabilmeniz için birikmeye başlayan kirleri fark edeceksiniz. Şaşırtıcı, ama işe yarıyor!

5. Metal askı

metal askı

Kağıda gelince, metal bir askı da işe yarayacak! Bir pense alın ve askıyı düz olacak şekilde bükün. Sonunda hafif bir eğri bırakın, küçük bir kanca yapın. Bu hile, mutfak ve banyo lavabolarını açmak için faydalı olacaktır.

6. Bir vantuz kullanın

Son olarak, lavabo tıkanıklığını açmak için en ucuz ve en yaygın çözüm pistondan başkası değildir.
Evde bir tane varsa, diğer ürünleri satın almak için endişelenmenize gerek yok.
Lavabonuzun iki parçası var mı? Kanalizasyonlardan birini takmanız yeterlidir. Ardından ikinci deliğe pistonu yerleştirin, musluğu açın ve lavaboyu pistonu kapatana kadar suyla doldurun.
Tüm gücünüzü emmek için kullanın, 6-10 kez tekrarlayın, sonra dışarı çekin.

Su sorunsuz bir şekilde boşalırsa, tıkanıklığı başarıyla açtınız. Değilse, işlemi birkaç kez tekrarlayın. Lavabonun blokajını kaldırdığınızda, borularınızı temizlemek için sıcak su dökün.

Açıkçası, bu çözümlerden hiçbiri işe yaramazsa ve lavabolarınız hala tıkalıysa, ciddi bir tesisat sorunu var demektir. Bu durumda, hızlı bir şekilde bir profesyonel aramak daha iyidir.

ev