Yemek pişirmekten, buzdolabından veya çöp kutusundan gelen kokulara ek olarak, lavabonuzdaki borular da kötü kokular yayabilir. Ondan hızlı bir şekilde kurtulmak için doğal bir çare keşfedin.

Kokulu bir mutfaktan daha rahatsız edici bir şey yoktur. Pişmiş yemek kokuları, giderde biriken yemek artıkları arasında, bu günlük rahatsızlıkla mücadele etmek her zaman kolay değildir.

Mutfak lavabosundaki kötü kokuları gidermek için hangi doğal ürünü benimsemeli?

Lavabodan gelen hoş olmayan kokularla basit bir doğal ürünle baş etmek mümkündür. Ancak, lavabonun ve sifonun temizlenmesi de dahil olmak üzere, önceden belirli önlemler alınmalıdır. Bunlar gerçekten de öncelikli olarak tahliye edilmesi gereken atıkları içerebilir.

  • Lavabodaki kötü kokulara karşı doğal çözüm olan kaba tuz

lavaboda tuz

Lavaboyu ilk kez temizledikten sonra kaba tuz kullanarak kötü kokulardan kurtulun. Bu doğal bileşen mutfakta çok kullanışlıdır, aynı zamanda çeşitli ev işlerini yapmak için de faydalıdır. Bunu yapmak için bir tencerede 2 litre su kaynatın. Daha sonra kaynar su ile durulamadan önce borulara birkaç yemek kaşığı kaba tuz dökün.  Bu numara  , boruları tıkayan tapaları çıkarmanıza ve dolayısıyla lavabodaki kötü kokuları ortadan kaldırmanıza olanak tanır. Yine de kaynar su dökerken dikkatli olun. PVC kanallar zamanla bozulabilir.

Daha fazla verim için, kaba tuzu kırılmış buz ve limon kabuğu rendesi ile karıştırmak mümkündür. Karışımı borulara dökün ve ardından soğuk suyla iyice durulayın. Buz ve tuz, yemek artıklarını temizlemenize ve giderin iç duvarlarını temizlemenize yardımcı olurken, limon da giderleri taze kokulu bırakır.

Mutfak lavabosundaki kötü kokulardan kurtulmanın diğer püf noktaları

Mutfak lavabosundan yayılan kötü kokuların üstesinden gelmek için kaba tuza ek olarak başka ipuçları da kullanılabilir. Kullanılan bileşenlerin çoğu erişilebilir ve %100 doğaldır. İşte bazı örnekler.

  • Lavaboya kabartma tozu, tuz ve sirke dökün

lavaboda kabartma tozu

Anlayacağınız üzere tuz , lavabodaki kötü kokulara   karşı etkili olabilir  .  Kabartma tozu ve sirke ile birleşik etkisi, gider içindeki kiri çıkarmak için ekstra aşındırıcı güç sağlar.  Dozlara bağlı kalarak aşağıdaki malzemeleri sırayla ekleyin:

  • ½ su bardağı kaba tuz
  • ½ fincan kabartma tozu
  • 1 su bardağı sirke

Ardından gideri kapatın ve 1 dakika etki etmesine izin verin. Yapmanız gereken tek şey, tuzu çözmek ve tüm pislikleri ve kötü kokuları gidermek için kaynar su dökmek.

  • Lavaboyu temizlemek ve kötü kokuları gidermek için boraks kullanın

Boraks, temizlik söz konusu olduğunda değerini kanıtlamış bir üründür. Evin etrafındaki zeminleri, tabakları ve diğer yüzeyleri temizlemek için çok etkilidir, ayrıca mutfak lavabonuzda harikalar yaratacaktır. Boruları temizlemeye ek olarak, bu ürün koku giderici bir etkiye sahip olabilir.  Musluk suyunu açın ve gidere üç ila dört yemek kaşığı dökün  ve işiniz bitti.

  • Mutfak lavabosunu uçucu yağlarla parfümleyin

Bir şişe çay ağacı esansiyel yağı

Mutfak lavabosunda hoş bir koku bırakmak için uçucu yağlar   gibisi yoktur  . Önceden yarım fincan kabartma tozu veya daha önce bahsedilen herhangi bir temizlik ürününü dökün, ardından seçtiğiniz birkaç damla esansiyel yağı dökün.  Okaliptüs, çay ağacı veya nane yağı olabilir. En az bir saat, hatta gece boyunca oturmaya bırakın. Ertesi gün, kötü kokuları tamamen ortadan kaldırmak için kaynar su dökün.

Artık bu ipuçlarını okuduğunuza göre, lavabonuzu temiz ve taze tutmak için bu temizleme işlemlerini yenilemekten çekinmeyin. Bu nedenle, tüm kötü kokuları emmek için haftada bir kez kabartma tozu serpilmesi tavsiye edilir.

 

ev