Lavabo giderini ve sifonunu korumayı unutursanız mutfağınız tamamen temiz olmaz. Pek çok temizlik hilesi vardır, ancak bunların çoğu borulara ve hatta çevreye zarar verme eğilimindedir. Ve etkili olabilecekleri takdirde, bu, doğaya önemli ölçüde zarar verme pahasına yapılan kimyasal temizlik ürünlerinden bahsetmeyelim. Size kanıtlanmış ve ekolojik yöntemler sunan yazı dizimize sadık kalarak, borularınızı nasıl temizleyeceğinizi ve dezenfekte edeceğinizi göreceğiz.

Kirli bir gider sadece hoş olmayan kokular yaymakla kalmaz, aynı zamanda evde kirlilik ve hastalık kaynağıdır. Yemek artıkları, kabukları ve düşkün oldukları diğer ev atıklarından yapılmış pipolarınızda bir kiler bulurlarsa, kurbanı olabileceğiniz zararlı böceklerin istilasından bahsetmiyorum bile.

Sadece iki ev yapımı malzeme kullanan bu ekolojik ve ekonomik alternatif, mutfağınızı temiz bırakacaktır.

mutfak lavabosu

Lavabo gideri nasıl temizlenir?

kabartma tozu

Bu dahice numaraya bir göz atın.

Kanalizasyon temizliği için malzemeler

– 1/2 bardak limon suyu.
– 1/2 su bardağı kabartma tozu. Kabartma tozunuz yoksa, bir kepçe kabartma tozu kullanabilirsiniz. Gerçekten de kabartma tozu, tartarik asit, nişasta ve… sodyum bikarbonatın bir karışımıdır.

Takip edilecek adımlar :

1. Limon suyunu mikrodalgada yaklaşık 30 saniye ısıtın.
2. Isınan limon suyuna kabartma tozunu ekleyin.
3. Kimyasal reaksiyonun oluşmasını bekleyin ve malzemeleri iyice karıştırın.
4. Karışımı lavabo giderine dökün ve 10 dakika bekleyin. Ardından lavaboyu sıcak suyla durulayın.

mutfak lavabosu1

Sirke gibi limon da ev bakımı için harika klasiklerden biridir. Çok basit, ondan daha iyisini bulmak zor. Çok etkilidir, koku giderir, temizler, kireci çözer. Soda veya kabartma tozu ile kombine etkisi, mutfağınızda ideal ürün haline getirmek için özelliklerini on kat artıracaktır.

Borularınızın tıkanmasını önlemek ve kötü kokuları kalıcı olarak yok etmek için bu tekniği en az ayda bir kez uygulayın.

ev