Yumurta önemli bir protein kaynağıdır ve mineraller ve D vitamini açısından zengindir. Bunlar vücudumuza iyi bakmamız ve sağlıklı kalmamız için ihtiyacımız olan iki şeydir. Ancak dikkatinizi çekmek istediğimiz şey, onları pişirmek için kullandığımız su.

Onu lavaboya atmak adetse, yine de bazılarımızı bundan kaçınmaya iten bir sebep vardır. Yumurta pişirmek için kullanılan suyun, bahçeniz veya sebze bahçeniz olup olmadığını bilmekten yararlanabileceğiniz, beklenmedik bir kapasiteye sahip olduğunu bilmelisiniz.

Haşlanmış yumurta pişirme suyu

Haşlanmış yumurtadan elde edilen su, bitkiler için dikkat çekici bir gübredir.

Yumurta kabukları    , bitkiler tarafından çok takdir edilen kalsiyum ve diğer besinler açısından zengindir. Sonuç, ev ve bahçe bitkileriniz için mükemmel bir besindir. Bunu kullanmak için, pencere, sebze ya da bahçenizdeki çiçekleri ve bitkileri sulamadan önce yumurta pişirme suyunun soğumasını bekleyin. Bitkilerinizi sulamak için yumurtalarınızdan gelen pişirme suyunu kullanıyorsanız, bitkiler için zararlı olduğu için içine tuz koymayın.

sulama

Yumurta kabuklarının kaynatılması sonucu oluşan bu kalsiyum kaynağını kullanmak için soğuk pişirme suyunu bitkilerinizin toprağına serpmeniz yeterlidir. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak, yumurtaların pişirme suyunu lavaboya atmadan önce iki kez düşünmeliyiz.

Evde başka kullanımlar için hangi pişirme suyunu geri dönüştürebileceğinizi öğrenin

Haşlanmış yumurtaları pişirmek için kullanılan su gibi,  birden fazla kullanımı kapsayabilecek faydalı özelliklere sahip olmasına rağmen diğer birçok pişirme suyu da kanalizasyona atılır.

  • Patates pişirme suyu

Patates pişirme suyu

Patates pişirme suyundaki nişastanın kiri çıkarmada ve yağ lekelerini çözmede etkili olduğu görülmüştür  . Ayrıca, tıkanmış lavaboları açmanın ve zeminlerinizi fayans gibi parlatmanın harika bir yolu olur.

Ayrıca  haşlanmış yumurta pişirme suyu ile bitkiler için doğal bir gübre olma rolünü paylaşır . Ve iyi bir nedenle,  patateslerin pişirme suyu,  magnezyum, fosfor ve demir gibi bitkiler arasında çok popüler olan besinleri sağlar. Bitki ve çiçeklerin canlılığı ve büyümesi için önemli unsurlar. Patates pişirme suyu, bitkilerinizi desteklemek için soğuk olduğunda bahçeniz için bir müttefiktir.

Patateslerin pişirme suyunun da doğal ve güvenli bir ot öldürücü olarak çalıştığını da eklemek gerekir. Pişirme suyunu toplayın ve su hala biraz sıcakken bir sprey şişesiyle yabani otların üzerine püskürtün. Yabancı otların gözeneklerini tıkayacak olan nişastanın etkisi sayesinde yabancı otların yok edilmesi sağlanacaktır.

  • makarna pişirme suyu

Suyu pişirmekle ilgili hatırlamanız gereken ilk şeylerden biri, suyu kanalizasyona atmamanın en iyisi olduğudur.  Makarna suyunu  bu sayede soslarınız için bağlayıcı görevi görecek nişasta içeriği için kullanabilirsiniz  . Ayrıca baklagilleri ıslatmak, bakliyatları yumuşatmak, bitkileri sulamak ve hatta bulaşıkları yıkamak için de kullanılabilir.

Bu nedenle, yalnızca aynı anda birkaç görevi yerine getirmek için değil, aynı zamanda ekolojik ayak izimiz için de yararlı olan bir miktar pişirme suyu bulundurmayı her zaman hatırlayacağız. Yukarıda bahsedilen bu birkaç ipucunu takip ederek, pişirme suyunuza ikinci bir hayat vermiş olacaksınız.

 

ev