Lavanta kesimlerden sonsuz bir şekilde nasıl yayılır? Sektördeki profesyoneller tarafından dikte edilen klasik bir yöntem.

Lavanta yetiştiriciliği

Lavanta, kokulu mor çiçekleri ve tedavi edici özellikleri ile büyüleyici bir bitkidir. Bahçenizde lavanta yetiştirmeyi planlıyorsanız veya sadece mevcut bitkilerinizi çoğaltmak istiyorsanız, kesimlerle çoğaltma etkili ve nispeten basit bir yöntemdir. Sektördeki fidanlıklarlavantanın kesimler yoluyla nasıl başarılı bir şekilde çoğaltılacağı konusunda adım adım rehberlik eder ve bu güzel bitkinin bolca tadını çıkarmanızı sağlar.

Lavanta kesimlerle nasıl yayılır?

Lavanta kesimlerinin çoğaltılması, mevcut bitkileri çoğaltmanın veya bahçede yeni bitkiler başlatmanın basit ve ucuz bir yoludur. Biraz özen ve dikkatle, büyüleyici kokuları ve terapötik faydaları ile alanı zenginleştiren sayısız güzel lavanta bitkisinin tadını çıkaracaksınız. Sektörün kreşçileri adım adım nasıl yapılacağını gösterir.

Lavanta kesimleri

Lavanta kesimlerini almak için en iyi mevsim ilkbahar veya sonbahardır. Anne bitkilerinizin sağlıklı çiçekler ve yapraklarla sağlıklı ve dinç olduğundan emin olun. Sıcak günlerde yaz aylarında olduğu gibi bitki için stres dönemlerinde kesim yapmaktan kaçının.

  • Bir çift temiz ve keskin bahçe makası hazırlayın. Genç ve kuvvetli tarafı seçin yaklaşık 10-15 santimetre uzunluğunda kaynaklanıyor. Yaprakları kesimin altından çıkarın, sadece üsttekileri bırakın. Kesimi, köklerin gelişeceği bir düğümün hemen altında kestiğinizden emin olun;
  • Başarı şansını artırmak için, lavanta kesimlerine köklenme hormonu uygulanması tavsiye edilir. Köklenme hormonları, güçlü köklerin oluşumunu teşvik etmeye yardımcı olur. Bu ürünleri bir fidanlıktan bulabilirsiniz;
  • Lavanta kesimleri için iyi drene olmuş bir toprak karışımı hazırlayın. Etli bitkiler için üst toprak karışımı veya perlit ile karıştırılmış kumlu bir toprak iyi çalışacaktır. Saksıları veya kapları bu toprak karışımıyla doldurun ve kesimleri ekmeden önce hafifçe sulayın.

Sonsuz güzel bitkilere sahip olma tekniği

Bu noktada, bir çubuk veya parmakla toprağa küçük bir delik açın ve lavanta kesimini yavaşça toprağa yerleştirin ve sabit olduğundan emin olun. Aralarında en az 5 santimetre mesafe bırakarak tek bir tencereye birkaç kesim ekebilirsiniz. Nemli bir ortam oluşturmak için kesimleri şeffaf bir plastik torba ile örtün.

Lavanta yayılım kesimleri

Saksıları aydınlık bir alana yerleştirin, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Lavanta kesimleri büyüme için ışığa ihtiyaç duyar, ancak doğrudan güneş ışığı onları yakabilir. Islanmasına izin vermeden toprağı hafif nemli tutun. Gerektiğinde toprak nemini ve suyu düzenli olarak kontrol edin.

6 hafta sonra, kesimler güçlü kökler geliştirmeye başlamalıdır. Kökler iyi geliştikten sonra, kesimler saksılara veya bahçe toprağına nakledilmeye hazırdır. Her durumda, hedefe ulaşmak için daima deneyimli kreşlerden tavsiye alın.

ev