Press ESC to close

Limon Tohumları Nasıl Çimlendirilir: Adım Adım Kılavuz

Mükemmel bir detoks meyvesi, vitaminler ve antioksidanlarla dolu limonun binlerce erdemi vardır: vücudu arındırır, cildi beyazlatır, saçları aydınlatır, kötü kokuları giderir, böcekleri kovar ve yüzeylerinizi mükemmel bir şekilde temizler. Tüm bunlarla birlikte, evde kendi limon ağacınızın olmasını nasıl hayal edemezsiniz? Bir kuruş harcamadan evde bol bol olduğunu hayal edebiliyor musunuz? İyi haber: Limon tohumlarını kendiniz çimlendirebilirsiniz. Ve bu roket bilimi değil! İşte izlenecek adımlar!

Limon çekirdeği ile limon ağacı nasıl yetiştirilir?

sen limon

Bir limon ağacı dikmek ve onun bakımını yapmak   , sadece yeşil parmaklılar için değil, çok tatmin edici bir deneyim olabilir. Herhangi bir özel bahçecilik bilginiz olmasa bile bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Özellikle çok talepkar bir ağaç olmadığı için güneşe özellikle ihtiyaç duyar. Bir limon ağacını tohumdan filizlendirmek de karmaşık ekipman gerektirmez. Muhtemelen ihtiyacınız olan her şeye zaten sahipsiniz! Biraz sabır ve iyi niyetle sınırsız limondan yararlanacaksınız. Ve bu maceraya atılmak için hala iyi bir nedene ihtiyacınız varsa, işte bazı güçlü argümanlar.

 • Evde limon ağacı bulundurmanın avantajları nelerdir?

 • Muhteşem kokulu çiçekler, güzel parlak yeşil yapraklar ve iyi parlak renkli meyveler (sarı ve yeşil) üretir.
 • Bu meyveler, olgunlaştıktan sonra birkaç ay ağaçta iyi durumda kalır ve bu da uzun süreli kendi kendine depolamaya izin verir.
 • Sonuç: Serbest radikallere karşı savaşan C vitamini, flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengin limonlar elde edersiniz.

Bu nedenle, bahçede, verandada veya hatta iç mekan bitkisi olarak güzel kokulu bir limon ağacı yetiştirmek ve dekorasyonunuza yemyeşil bir güzellik katmak istiyorsanız, o zaman makalemizin devamını okuyun.

 İzlenecek adımlar şunlardır:

 • Bir kesme tahtası üzerinde bir limonu ikiye bölün ve tohumları çıkarın. Düzgün çimlenmeyeceklerinden çok buruşmuş veya dilimlenmiş görünenleri atın.
 • Ardından, canlı olup olmadıklarını görmek için zarar görmemiş tohumları bir bardak suya koyun. Küçük numara: eğer batarlarsa, iyi haber, onları dikmek iyidir; ama yüzdüklerini görürseniz, muhtemelen filizlenmeyeceklerdir.
 • Sahip olduğunuz limonlar yeni bitkiler üretmek için değil, tadı için yetiştirildiğinden, şansınızı yanınıza almak ve başarılı bir çimlenmeyi ummak için en az 5 tohum ekmek daha iyidir.
 • Tohumları sudan çıkardıktan sonra, şimdi tohum kaplamasını çıkarmanız gerekiyor. Ne için ? Çünkü ekim sırasında çürümeyi destekleyen şekerler içerir. Asidin ayrışma sırasında onları çözmeye yardımcı olduğu doğrudur, ancak bu uzun zaman alabilir. Bu nedenle, bu süreci başka bir şekilde hızlandırmak daha akıllıca olacaktır.
 • Boruyu musluğun altında yıkayarak bu kaplamayı çıkarabilirsiniz. Diğer bir yaygın teknik: Çekirdeği ağzınıza koyun ve limon aroması kaybolana kadar emdirin. Bu size garip gelebilir, ancak görünüşe göre tüm kaplamayı çıkardığınızdan emin olmanın daha hızlı bir yolu.
 • Alternatif olarak, beyaz kabuğu tohumdan da çıkarabilirsiniz. Ama dikkatli olun, bu biraz daha hassas: içindeki tohuma zarar vermemek için çok dikkatli yapmalısınız. Bunu yapmak için, kabuğu daha kolay soymak için küçük bir girinti oluşturmak üzere bir bıçak kullanın.
 • Bir diğer önemli önlem: Tohumun kurumasına asla izin vermeyin, çimlenmesi için daima nemli kalması gerekir. Ve hemen dikmeyi düşünmüyorsanız, ekim zamanına kadar bir bardak su içinde veya nemli bir kağıt havluya sarılı olarak saklayın.

Not  : İdeal olarak, tohumları Nisan ayında ekin. Ancak bunu başaramazsanız, yılın herhangi bir zamanında da yapabilirsiniz. Mağazadan satın alınan bir limondan tohum ekmek mümkündür, ancak bazı limonların canlı tohumları olmayabilir.

Limon tohumlarının çimlenmesi nasıl hızlandırılır?

Bu tür ekimlerin sabır gerektirdiğini açıkça belirtmiştik. Ancak daha hızlı çimlenme konusunda ısrarcıysanız, bunu sizin için kolaylaştırabilecek bir teknik var. Limon çekirdeklerinin “soyulmasından” oluşur. Cımbız kullanarak tohumu örten ve büyümesini geciktiren tabakayı çıkarmanız gerekir. Bu manevradan sonra bir bardak suya, kağıt havluya ve alüminyum folyoya ihtiyacınız olacak.

İşte kullanım kılavuzu:

 1. Kağıt havluyu alın, kendi üzerine katlayın ve suya batırın.
 2. Ardından, yeterince nemli olacak, ancak sırılsıklam olmayacak şekilde sıkın.
Limon tohumlarını kağıda yerleştirin

 1. Havluyu açın ve tohumları bir yarısına iyi bir şekilde yerleştirin.
 2. Sonra tohumları örtmek için tekrar katlayın ve kendi üzerine katlayın.
Limon tohumlarının çimlenmesine izin verin

 1. Şimdi folyoyu alın ve kağıt havlunun üzerine katlayın. Az önce tohumlarınız için bir çimlenme odası kurdunuz.
 2. Tek yapmanız gereken tohumlarınızı kapalı, kuru ve ılık bir yerde bırakarak 2 veya 3 hafta beklemek.
Filizlenmiş limon tohumları

Kuru tohumlardan limon ağacı yetiştirebilir miyim?

Bu yaklaşımı önermiyoruz. Büyümesini sağlamak için en iyi seçenek, tohumları taze limondan çıkarır çıkarmaz çimlendirmektir. Tohumlar ne kadar kuru olursa, çimlenme olasılıklarının o kadar düşük olduğunu unutmayın.

 Bir  limon ağacı ne  kadar  sürede   büyür  ?

Küçük bir limon ağacını sulayın

Tohumlar filizlendikten sonra, onları birer birer toprak bir tencereye gömün. İdeal olarak, fideler için özel bir toprak kullanın ve kil çakıllarla boşaltın. Sulamaya devam edin, saksıyı plastik bir torbaya sarın ve aydınlık bir yere, muhtemelen bir pencerenin yanına yerleştirin.

 Ancak dikkatli olun, güneş ışığı ile doğrudan temas halinde tutmayın, aksi takdirde sürgünlere zarar verme riskiniz vardır. Normalde bir ay içinde, topraktan çıkan küçük limon ağacı bitkilerine sahip olacaksınız. Ve bu zaten büyük bir memnuniyet! Onları birlikte büyütmek veya farklı saksılara yerleştirmek için bölmek isteyip istemediğinize karar vermek size kalmış.

saksı limon ağacı

Kapalı alanda yetiştirilen limon ağacı limon verir mi?

Genelde hayır ama imkansız da değil.  Tohumdan limon ağacı yetiştirirken , genellikle güzel çiçekler üreten yemyeşil bir iç mekan ağacına sahip olmayı bekleyebilirsiniz. Ancak tohumlar mükemmel kalitedeyse ve limon ağacının tüm çimlenme ve bakım yönergelerini harfiyen uygularsanız, o zaman taze meyve üretimini görmek sizi şaşırtabilir.