Press ESC to close

Limon Tohumlarını Atmayın: Limon Ağacı Yetiştirmek İçin Bunları Nasıl Kullanabilirsiniz?

Eşsiz tadıyla tanınan limon, salata sosu, sos, sos veya tatlı hazırlamak için mutfakta en çok kullanılan narenciye meyvelerinden biridir. Bununla birlikte, çoğu kullanım sırasında aksaklıklarından kurtulur. Bunların oldukça şaşırtıcı bir şekilde kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Cevabı bu yazıda.

Limon çekirdeklerini bir bardak suya koyarsanız ne olur?

Bilmeyebilirsin ama limonda her şey güzeldir. Gerçekten de, mutfakta limon kabuğu rendesi kullanmak alışılmadık bir durum değildir, bu küçük narenciye kabuğu parçası çok sayıda mutfak müstahzarına canlandırıcı ve keskin bir tat verir. Kabuğu ile meyvenin dilimleri arasında yer alan  ziste, hamur işlerine ve tatlılara lezzet vermek için rendelenebilir . Yüceler, ister tuzlu ister tatlı olsun, her türlü yemeği yapmak için alınabilir. Peki ya limon tohumları? Ne için kullanılabilirler? Çöp kutusuna atılmaya mahkum olduklarını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

Bir dilim limondan tohumlar

  • Limon çekirdeği kullanarak limon ağacı yetiştirmek

Bilmiyorsanız,  limon tohumları kullanarak limon ağacı yetiştirmenin ve elde etmenin mümkün olduğunu bilin . O zaman bir kuruş ödemeden muhteşem limonlara sahip olabileceksiniz   ! Bunu başarmak için aşağıdaki yöntemi uygulamanız yeterlidir:

Organik bir limon alın , ikiye bölün ve bu narenciye meyvesinin çekirdeklerini toplayın. Tüm başarı şansını kendi tarafınıza koymak için 4 veya 5’i kurtarmaktan çekinmeyin.

Bir bardak alın  ve ılık suyla doldurun, ardından önceden topladığınız limon çekirdeklerini içine atın.

 Su ile nemlendirdiğiniz bir emici kağıt alın , bardakta bulunan suyu kullanabilirsiniz. Daha sonra içine limon çekirdeklerini koyun ve üzerlerini başka bir kağıt havluyla kapatın. Son olarak, her şeyi fermuarlı bir plastik torbaya koyun ve karanlık bir yere koyun.

10 gün sonra poşeti açabilirsiniz. O andan itibaren tohumların çimlendiğini görebileceksiniz.

Saksı toprağı ile dolduracağınız ve içine limon tohumlarını su serperek ekeceğiniz birkaç saksı alın  . Ayrıca tohumlara kağıt havlu yapışırsa endişelenmeyin, büyümelerini etkilemez.

Bir kavanozda limon tohumları

Toprağı sürekli nemli tutarak saksılarınızı evin içinde güneşli bir yere yavaş yavaş yerleştirmeyi unutmayın. Yaklaşık yirmi gün sonra ve en az 8 saat tam ışığa maruz kaldıktan sonra ilk sürgünlerin görünümünü fark edeceksiniz.

İki ay sonra, tüm tohumlarınızın aynı anda yükseldiğini fark ederseniz, her birini bir tencereye koyarak ayırmayı düşünün.

 Bebek limon ağacı büyüdüğünde, onu daha büyük bir limon ağacına, hatta bir bahçeye nakledebilirsiniz. Ayrıca tohumların kışın sonlarında veya ilkbaharın başlarında ekilmesinin tavsiye edildiğini unutmayın.

Artık kendi limon ağacınızı üretmek ve büyütmek için limon tohumlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsunuz!