Limon ve portakal kabukları sirke ile karıştırıldığında altın değerinde olabilir. İşte ne için kullanılabilecekleri.

Sofralarımızda öğle veya akşam yemeklerinin sonunda, ama aynı zamanda lezzetli bir atıştırmalık için de bol bol meyve kullanırız ve çoğu zaman bunların arasında her zaman bir narenciye, özellikle portakal ve limon bulunur.

Bu narenciyeler, yıl boyunca bulunabilmeleri ve dolayısıyla sadece belirli mevsimlerde bulunmamaları ve her türlü yemeğe mükemmel uyum sağlamaları açısından çok önemlidir.

Limon ve portakal kabukları bu yüzden asla atılmamalı

Özellikle limon , hem tatlı ve tuzlu yemeklerin hem de portakalın yaygın olarak kullanıldığı ve bu nedenle özellikle İtalyan mutfağının vazgeçilmez bir bileşeni olması onu gerçek bir hazine haline getirmiştir.

Portakal ve limon kabukları: işte bu yüzden altın değerindeler

Sorrento’nunki veya Amalfi Sahili’nin diğer türleri gibi bazı limon türlerinin ve en ünlü Sicilya limonları da dahil olmak üzere portakalların bölgemizin gerçek ürünleri haline geldiğini söylemek yeterli.

Bu turunçgiller, yemek pişirmek için yararlı olmanın yanı sıra, bol miktarda C Vitamini içerdiklerinden, hastalıkları yenmek ve bağışıklık savunmamızı güçlendirmek için mükemmel bir müttefiktir .

Portakal ve limon kabukları: işte bu yüzden altın değerindeler

Aslında güzel bir portakal suyu sadece vücudumuzu güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda soğuk algınlığından kolayca kurtulmamızı sağlar ve yazın soğuk ve buz küpleri ile tüketildiğinde damağı tazeler.

Limon da vücudumuz için yararlı özelliklere sahiptir. Portakal gibi güzel bir limonata da en sıcak aylarda susuzluğu giderir ve büzücü etkisi nedeniyle sindirim sorunları veya diğer sorunlar için de yararlı olabilir.

Bize çok para kazandıran yöntem

Ancak bu narenciye meyvelerinin hiçbirinin atılmaması gerektiğini herkes bilmez, bazen yenmez oldukları için kabuklarını atma eğiliminde olsak da bunlar başka amaçlar için kullanılabilir.

Pek çok kişi onları parçalasa da, uçucu yağların çevreye sarhoş edici bir koku vermesini sağlamak için nem alma cihazının içine yerleştirin veya radyatörün veya sobanın üstüne yerleştirin , sirke ile birleştiğinde çok para tasarrufu sağlayabilirler.

Limon ve portakal kabuklarını bir cam kavanoza koyup üzerlerine şarap sirkesi serpilerek , kabukların tüm özelliklerinin açığa çıkması için her şey birkaç gün dinlenmeye bırakılır.

Portakal ve limon kabukları: işte bu yüzden altın değerindeler

Bu sürenin sonunda kavanozu tekrar açıp süzgeçli bir kaba boşaltarak narenciye kabuklarından sirke ve uçucu yağlardan oluşan sıvıyı elde ettiğimizden emin olabiliriz .

Her şeyi bir sprey şişesine koyarak , lavabolar, lavabolar ve diğer her şey gibi yüzeyleri parlak ve lekesiz hale getirmenin yanı sıra kusursuz bir kokuya sahip olacak doğal ve ekolojik bir yağ gidericiye sahip olacağız.

Solüsyon, yağmurlu bir günün ardından kir izleri gösteren veya nem ve dolayısıyla yoğuşma oluşan duş kabinini ve panelini ve camını yıkamak için de kullanılabilir.

İyice temizlemenin yanı sıra, limon ve portakalın yanı sıra sirke de yüzeyleri mikrop ve bakterilerden arındırır ve bu yıkamalar için ticari ürünler alsaydık harcayacağımız çok paradan tasarruf etmiş oluruz.