Fesleğen hasadında şu yaygın hatadan kaçının: 7 gün içerisinde kuruyacaktır.

Birçok kişi, yaygın bir yanlış adım nedeniyle yanlışlıkla fesleğenlerin birkaç gün içinde kurumasına neden olur.

Fesleğen hasadı İtalyan evlerinde yaygın bir uygulamadır. Bu aromatik bitki sadece geleneksel yemekleri güzelleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda çeşitli ortamlarda harika bir koku olarak da hizmet ediyor. Esansiyel yağı sayısız sağlık faydasıyla bilinir. Fesleğen parlak yeşil yapraklarıyla geniş bir kullanım alanı sunar. Ancak fesleğenin erken kuruması, bitki için zararlı bir zincirleme reaksiyonu başlatan belirli bir hataya bağlanabilir.

Fesleğen nasıl doğru şekilde kullanılır?

İtalyan mutfağının vazgeçilmezlerinden olan fesleğen, canlılığını korumak için meraklıları tarafından sıklıkla saksılarda yetiştiriliyor. Ne yazık ki çoğu kişi, fesleğen bitkileri satın alındıktan kısa bir süre sonra genellikle yaygın bir hata nedeniyle kuruduğunda hayal kırıklığına uğrar.

Bazı kişiler bu önemli detayın farkına varmadan taze bitkiler yerine süpermarketlerin donmuş reyonundaki önceden doğranmış fesleğenleri tercih edebiliyor. Ancak fesleğen yapraklarının tazeliğinden ve aromasından vazgeçmek asla çözüm olmamalıdır.

Süpermarketten satın alındığında nadiren açıklanabilen bir olgu olan fesleğen bitkilerinin hızlı kurumasına birkaç temel faktör katkıda bulunur.

Fesleğen bozulmasını önleyin

Taze satın alınan fesleğenlerin erken bozulmasını önlemek için küçük dikkatsizliklerden kaçınmak önemlidir. Bir mağazadan fesleğen satın alırken, mağazadan satın alınan saksıların çoğu uygun olmadığından ve hemen saksılarının değiştirilmesi gerekeceğinden saksı türünü kontrol etmek önemlidir.

Bitkiyi eve getirdiğinizde, suyun durgunluğunu önlemek için hemen dibinde zenginleştirilmiş kil bulunan pişmiş toprak bir tencereye koyun. Yeterli sulama sağlayın ve toprağın nem seviyelerini dikkatle izleyin. Sabahları sulamak, gün boyunca besin emilimini kolaylaştırır. Ayrıca doğru konumlandırma çok önemlidir. İç mekan fesleğen bitkileri iyi aydınlatılmış bir alana yerleştirilmelidir, dış mekan bitkileri ise yaprakları yakabileceğinden rüzgardan ve doğrudan güneş ışığından korunmaya ihtiyaç duyar.

Diğer bir faktör ise depodan nakliye sırasındaki sıcaklık yüküdür. Bitkinin sağlığını korumak için en uygun taşıma koşulları konusunda bir uzmana danışılması tavsiye edilir.

Fesleğen severler bu yönergeleri izleyerek bitkilerinin tazeliğini ve canlılığını uzatabilir, böylece mutfak ve aromatik deneyimlerini geliştirebilirler.