Bir giysinin etiketini yıkamadan önce okumak çok önemli bir adımdır, ancak çoğu zaman gözden kaçan bir adımdır. Bir giysinin solması veya daha da kötüsü küçülmesi gibi olaylardan kaçınmamızı sağlar. Gerçekten de, kötü yıkanmış bir çamaşır, giysinizin liflerini bozabilir ve onu küçültebilir. Bu size olursa, panik yapmayın! Yine de giysinizi kurtarabilirsiniz. Nasıl olduğunu öğrenin.

Yün veya pamuk gibi doğal liflerden yapılan bazı giysiler makinede yıkama sırasında çekme yapmaya daha yatkındır. Ancak bu basit ipuçları sayesinde giysinizin orijinal bedenini bulmanız mümkün.

Giysiler neden küçülür?

Öncelikle çamaşırların çekmesine neden olanın yıkamanın kendisi değil, sıkma ve kurutma olduğu açıklığa kavuşturulmalıdır. Aslında çamaşırlar makinede yıkandığında  sıcak su nedeniyle lifleri gevşer. Bu aynı lifler, sıkma döngüsü sırasında tekrar gerilir. Öte yandan, giysiyi küçültecek kadar sıkabilirler.

Daralan bir giysi nasıl kurtarılır?

  • Giysiyi saç kremi içinde bekletin

Daralan giysinizi kurtarmak için saç kremi kullanabilirsiniz. İkincisi , giysinin liflerine zarar vermeden gevşetmeyi  mümkün kılar  . Bunu yapmak için, bir leğeni ılık suyla doldurun ve iki yemek kaşığı saç kremi ekleyin. Büzüşmüş giysinizi lavaboya batırın, küçük baloncuklar görünene kadar karıştırın ve 30 dakika ile bir saat arasında bekletin. Ardından, sıkmak için giysiyi hafifçe sıkın. Saç kreminin daha fazla etki göstermesine izin vermek için durulamayın  . Fazla suyu çıkardıktan sonra giysinizi gerin ve bir banyo havlusunun üzerine düz bir şekilde koyun. Ardından kuruması için kıyafetlerinizin etrafına sarın. İkincisini, biraz nemli kalması gerektiği için havlunuzun içinde en fazla 10 dakika bekletin. Gerçekten de tamamen kurursa esnetmekte  zorlanacaksınız.  Son olarak, giysinizi başka bir kuru havlunun üzerine yerleştirin ve giysinizi orijinal boyutuna geri getirmek için her iki taraftan gerin. Havlu üzerine düz bir şekilde yatırın  ve gerginliği korumak için kitapların veya ağır nesnelerin üzerine yerleştirin. Giysinizi kuruyana kadar bu şekilde bırakın.

giysiyi topla

Saç kremini bebek şampuanı ile değiştirebileceğinizi unutmayın  .  Ayrıca şampuanı veya saç kremini durulamanıza gerek yoktur, ancak giysinizin görünümüne önem  veriyorsanız elde yıkayabilirsiniz. Bu numara kaşmir, pamuklu veya sentetik elyaf giysiler için etkilidir.

  • Yünlü giysiler için beyaz sirke veya yumuşatıcı kullanın

yün kazaklar

Ev ve çamaşır bakımında çok popüler olan beyaz sirke,  büzülmüş  bir  yün süveterin  onarılmasında etkilidir.  Bunu yapmak için, bir leğeni eşit miktarda ılık su ve beyaz sirke ile doldurun ve giysinizi en az 12 saat bu suda bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın ve kurutmak için sıkmadan bir askıya dikey olarak asın. Böylece  suyun ağırlığı giysinin liflerini gevşetecek  ve başlangıçtaki boyutuna geri dönmesine izin verecektir.

Diğer bir püf noktası ise yumuşatıcı kullanmaktır. Bunu yapmak için, bir şişe yumuşatıcıyı ılık su dolu bir leğene dökün ve giysinizi içine daldırın. Bütün gün dinlendirin, durulayın ve  sıkmadan kurumasını bekleyin.

  • Hafif bir giysiyi kurtarmak için ütünün ısısını kullanın

gömlek ütülemek

İnce bluzunuzu veya daralan tişörtünüzü kurtarmak için  ütüleyebilirsiniz   . Ütünüzü oradaki ısıyı dağıtmak için giysinin içine geçirin ve aşağı doğru gerin. Isı, giysinizin kademeli olarak orijinal boyutuna dönmesini sağlayacaktır. 

 Yıkama sırasında çamaşırların çekmesi nasıl önlenir?

Giysinizin boyutunu korumak için,    çamaşırlarınızı sorunsuz bir şekilde  yıkamak için ilk kez yıkamadan önce etiketini okumanız önemlidir . Bu, sıkma döngüsünün türü ve doğru sıcaklık hakkında bilgi içerir.

Ayrıca kıyafetlerinizi sıcak su yerine ılık suda yıkamayı unutmayın. Gerçekten de, yıkama sırasında lifleri gevşettiğinden,  giysilerin çekmesinde ikincisinin de payı vardır  . Ayrıca çamaşırlarınızı kurutma makinesinde kurutmaktan da kaçının. Kurutma sırasında açığa çıkan ısı, giysinizin liflerini önemli ölçüde sıkabilir ve çekmesine neden olabilir.

Bu harika numaralar, kumaşı ne olursa olsun çamaşır makinesinden geçirdikten sonra daralan giysinizi geri almanızı kolaylaştırır.

ev