Mat parke sorununu çözmek ve onu eskisi kadar parlak ve parlak hale getirmek için zanaatın püf noktalarını keşfedin. Sadece birkaç önlem, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

mat zemin

Parke , herhangi bir odaya kesinlikle sıcaklık ve stil katan bir ahşap zemindir . Ancak günlük kullanımda matlaşabilir ve parlak, ışıltılı görünümünü kaybedebilir . Neyse ki, parke zeminleri eski ihtişamlarına kavuşturmak için uygulanabilecek birkaç yöntem var . Görürüz.

Mat parke temizliği

Yapılacak ilk şey, parkeyi düzgün bir şekilde temizlemektir . Bunu yapmak için, zemindeki çatlaklardan kiri , evcil hayvan tüylerini ve kalıntıları temizlemek için bir süpürge veya elektrikli süpürge kullanabilirsiniz . İnatçı lekeleri çıkarmak için , paketin üzerindeki talimatları izleyerek parke için özel bir temizleyici kullanabilirsiniz . Bununla birlikte, yüksek konsantrasyonlu temizlik ürünleri kullanmaya dikkat edin.parkeye   zarar verebilecek asitler veya aşındırıcı maddeler .

Kazıma ve yumuşatma

Zemini temizledikten sonra , tüm yüzeyi düzleştirmek ve boya kalıntılarını gidermek için kazımak gerekecektir . Bu, özel bir kenar zımpara ile birleştirilmiş bir bant zımpara kullanılarak yapılabilir .

mat parke

Alternatif olarak daha ince zımparalama için sıyırıcı kullanmayı düşünebilirsiniz ama bu çözüm zımparaya göre daha fazla zaman alır ve üstelik daha yorucudur . 

Parke kalasları arasında küçük boşluklar varsa , bu , küçük tahta çubukları yama olarak sokarak giderilebilir . Endüstriyel yapıştırıcı kullanarak bunları yuvalara oturtun ve bir el düzlemi ile düzleştirin .

Sonunda, doldurulacak  alana mükemmel şekilde uymaları için çubukları yumuşatarak iyileştirebilirsiniz .

Mat bir parkenin daha fazla zımparalanması ve temizlenmesi

Bu noktada , ahşabın damarına dik bir süre ilerleyerek zemini tekrar zımparalıyoruz . Tüm yüzey zımparalandıktan sonra , ahşabı daha pürüzsüz hale getirmek için paralel olarak zımparalamaya geçelim . Daha sonra düzgün bir yüzey elde etmek için her bir levhayı takip eden en ince zımpara bandını tek tek geçiriyoruz .

 

Şimdi, kalan boşlukları talaşla doldurmaya çalışmak için kalaslar boyunca değil dikey olarak süpürmemiz gerekiyor . Aynı nedenle, talaşın boşluklarda kalmasını sağlamak için boyamadan önce süpürmeyiz .

Boya işi 

Vernikleme işlemine geçmeden önce verniğin parkeye daha iyi tutunmasını sağlayacak bir kat hazırlayıcı astar uygulanmalıdır . Astar ambalaj üzerinde belirtilen kuruma süresi kadar bekledikten sonra fırça veya kısa tüylü rulo ile asıl verniği sürmeye başlayabilirsiniz . Boya fazla dolu veya fazla açıkta kalan alanlardan kaçınarak, eşit ve kararlı hareketlerle yayılmalıdır .

Son olarak, ilk kat boya kuruduktan sonra , ilk ahşap tabakasını zımparalamaya devam edebilir ve ardından pürüzsüz ve düzgün bir sonuç elde etmek için tüm zemini zımpara kağıdı ile geçebilirsiniz . 

Parlatma 

Parkenin parlatılması, parkenin tekrar parlak ve parlak olması için yapılan temel işlemdir . Profesyonel bir polisaj makinesi ile veya manuel bir polisaj makinesi ve bir polisaj ürünü kullanılarak yapılabilir . Ancak bu aşamaya başlamadan önce zemini iyice temizlemek ve tamamen kuru olduğundan emin olmak iyidir . 

Bu tip zeminlerin eski parlaklığına kavuşması için parke yağı doğal bir çözümdür Bu yağ, zemindeki çatlakları doldurur ahşabı nemlendirir ve lekelerden korur .

mat parke

Parke yağı elle veya cila makinesi kullanılarak uygulanabilir . Her iki durumda da, zeminde  yürümeden önce eşit şekilde uygulamak ve tamamen kurumasını sağlamak önemlidir .

Daha fazla tavsiye

Bu kadar meşakkatli bir işin sonunda pırıl pırıl parıldayan bir parke elde etmiş olacağız . Ancak şimdi, bu sonucun zamanla kalıcı olmasını sağlamak için zemini hasardan korumak önemlidir .

Bunun için en sık geçtiğiniz alanları korumak için halı ve yolluk kullanmakta fayda var . Ayrıca zemini çizebilecek ayakkabı ile parke üzerinde yürümekten kaçınılması tavsiye edilir . Son olarak parkenin zarar görmemesi için ayakları korumalı veya lastik ayaklı mobilyaların kullanılması  tavsiye edilir .

ev