Akdeniz mutfağımızın en çok kullanılan aromatik bitkilerini buzdolabında, derin dondurucuda yağda veya tuzda nasıl muhafaza edebiliriz?

 

Maydanoz, lezzetinin başta balık yemekleri olmak üzere pek çok yemekle uyum sağlaması nedeniyle Akdeniz mutfağında en çok kullanılan aromatik bitkilerden biridir. İstiridyeli bir makarna, deniz mahsulleri sotesi veya hatta basit bir haşlanmış morina balığı, kullanılmadan aynı tada veya aromaya sahip olamaz.

Ancak manavdan ya da süpermarketten bir demet maydanoz aldığımızda, bunun bir ya da iki yemeği tatlandırmak için kullanılmayacak kadar büyük olması ve bu nedenle elimizde her zaman çok fazla maydanoz kalması alışılmadık bir durum değil.

Maalesef maydanozun çok hassas ve kolayca bozulabilen yaprakları vardır, bu nedenle, basit ve ev yapımı olmasına rağmen bu aromatik bitkinin dayanıklılığını garanti eden koruma yöntemleri kullanmazsak, onları uzun süre taze tutmak neredeyse imkansızdır.

Maydanozu birkaç gün suda veya buzdolabında saklayın

Maydanozun büyük tüketicileriysek ve sık sık bu aromatik bitkiyi birleştiren tarifler yapıyorsak, satın aldığımız demetini birkaç gün taze tutmamız yeterli olacaktır . Bu durumda maydanozu saklamanın en iyi iki yöntemi vardır: suda veya buzdolabında .

Maydanoz salkımımızın saplarını tıpkı bir demet çiçek gibi direkt ışık alabileceği bir yerde saklamak üzere bir vazoya koyarsak, aromatik kalp bitkimiz lezzetini ve aromasını koruyarak huzur içinde kalacaktır . en az üç gün boyunca bozulmadan.

Buzdolabı,  yiyeceklerin ve dolayısıyla maydanozun korunmasında büyük bir yardımcıdır .   Maydanozu buzdolabında saklamak  için , suyla dolu bir kaba (tamamen suya batırılmış halde) veya yiyecek torbalarına koyun; bu durumda bile en az 3 gün saklanabilir.

Maydanozu dondurucuda saklayın: kavanozlar ve “tek porsiyonlar”

Konu gıdaların korunması olduğunda buzdolabı en büyük müttefiklerimizden biriyse, dondurucu da kesinlikle en iyi dostumuzdur.  Maydanozu dondurucuda birkaç ay saklamanın birçok yöntemi vardır . Bunlardan ilki ve en basiti maydanoz demetimizi birçok mini demetlere bölüp farklı yemek poşetlerine koymaktır.

İkinci yöntem ise yaprakların saplarından ayrılarak bir kavanoza konulması ve ardından dondurulmasıdır. Son olarak üçüncü yöntem buz küplerine uygun kalıplar yardımıyla su ve maydanozdan küpler oluşturmaktır. Bu durumda gerekirse kullanmak için tek porsiyon maydanozumuz olacak.

Ayrıca maydanozu da harmanlayarak bir çeşit hazır kıyma haline getirebiliriz, özel hava geçirmez bir kapta dondurup azar azar tüketebiliriz.

Maydanozu dondurmadan önce  yıkanmalı ve doğranmış yöntemi tercih etmezseniz kurutulmalıdır. Diğer yiyecekler gibi maydanozun da buzu çözüldükten sonra tekrar buzdolabına kaldırılamayacağını, tüketilmesi gerektiğini unutmayın!

Yağda maydanoz konservesi

Gıdalar yağda da çok iyi muhafaza edilir ve bu tabii ki maydanoz için de geçerlidir. Bir demet maydanozun tamamını ya da sadece yapraklarını yağda saklamaya karar verebiliriz .

Turşulamadan önce, kesinlikle Sızma Zeytinyağı’nda, hava geçirmez bir kavanozda maydanozun yıkanması ve iyice kurutulması gerekir. Demet veya yaprakların en az bir ay boyunca taze kalmasını sağlayacak şekilde tamamen yağla kaplanması gerekir.

Maydanozunuzu kilerde değil, buzdolabında yağda saklamanızı ve sakladığımız yağı atmamanızı tavsiye ederiz çünkü gerçekte mükemmel bir çeşnidir ve doğal aromalı, aynı zamanda kullanılabilen iyi bir yağdır. sotelemek için.

Tuzlu maydanoz

Tuz, eski çağlardan beri gıdaları muhafaza etmek için bir bileşik olarak kullanılmıştır.  Maydanoz  da tuzda muhafaza edilebilir ancak iki besin arasındaki doğru orantılara dikkat edin.

Tuzlu maydanozu muhafaza etmek için öncelikle yıkayıp iyice kurutup birkaç saat havada bekletmeniz gerekiyor. Maydanoz tamamen kuruduktan sonra tuzla birlikte bir kavanoza konulmalı ve aralarındaki oran 1’e 2 olmalıdır: Her 50 gram maydanoz için 100 gram tuz eklemeliyiz.

Tuzlu maydanozun serin ve kuru bir yerde saklanması gerekir ve birkaç ay dayanabilir. Tabii ki mutfakta maydanozun lezzetinin de dikkate alınması gerekecektir; eğer isterseniz, kullanımdan önce fazla tuzdan arındırılabilir.

Kurutulmuş maydanoz

Maydanozu kurutmak, onu uzun süre saklamanın başka bir yoludur . Bu aromatik bitkiyi kurutmak için öncelikle onu yıkamalı, iyice kurutmalı ve ince ince doğramalıyız.

Daha sonra havalandırmalı fırını en aza indiriyoruz ve bu arada kıyılmış maydanozu pişirme kağıdıyla kaplı bir fırın tepsisine yerleştiriyoruz. Her şeyi 3 veya 4 saat pişiriyoruz. Kuruduktan sonra maydanozu soğumaya bırakın ve kilerde saklamak üzere hava geçirmez bir kaba koyun.

Her zaman taze maydanoz: bitki bakımı nasıl

Maydanoz demetlerini saklamak gereksiz israfı önlemenin en iyi yoludur ancak onu her zaman taze ve el altında bulundurmak kesinlikle başka bir şeydir. Yeşil başparmak denilen şeye sahip olmayanlar bile evde bir maydanoz bitkisi bulundurmayı deneyebilir, böylece ihtiyaç duyduklarında birkaç yaprak alabilirler.

Maydanoz bitkisi aslında çok dayanıklıdır ve halihazırda oluşmuş halde satın almak mümkündür (ancak maydanozun derin kökleri olduğunu unutmayın, bu nedenle onu daha büyük bir tencereye nakletmeyi tercih edin) veya tohumları kendiniz ekerek başlatıp büyütebilirsiniz .

İkinci durumda, tohumları büyük bir tencereye eşit şekilde ektikten sonra, filizlenmelerinin en az bir ay, ilk yaprakların toplanmasının ise yaklaşık 80 gün süreceğini unutmayın.

Maydanozun bakımı çok basittir: Her gün ve idareli bir şekilde sulanmalıdır: Toprak her zaman nemli olmalıdır (asla kurumasına izin vermeyin!) ve aynı zamanda zararlı durgunluğu önlemek için fazla su vermemeye dikkat etmelisiniz.

Maydanoz bitkisinin toprağı her iki ayda bir tırmıkla dikkatlice ayıklanmalı ve altı ayda bir budanmalıdır: her zaman taze olan kişisel ve hoş kokulu maydanozunuzun tadını çıkarabilmenin hazzıyla karşılaştırıldığında çok hafif bir bağlılık.

ev