Maydanoz mutfakta yaygın olarak kullanılmaktadır ancak uzun süre dayanması için nasıl düzgün bir şekilde saklanır? Size açıklıyoruz.

saksı maydanozu

Aşçılar, maydanozu otuz günden fazla saklamalarını sağlayan bir numara kullanıyor. Ne olduğunu görelim.

Maydanoz: Yemek pişirmede kullanır

Maydanoz, yemek pişirmede yaygın olarak kullanılan   aromatik bir bitkidir .  Kendine özgü bir tadı ve çeşitli faydalı özellikleri vardır . Yemeklere tazelik ve aroma vermeye hizmet eder ve birçok mutfak kültüründe çeşitli gastronomik müstahzarlarda kullanılır.

Çoğunlukla çorbalar, soslar, salatalar, soslar ve diğer birçok yemek gibi çeşitli tarifleri tatlandırmak ve tatlandırmak için kullanılan maydanoz, yiyeceklerin genel lezzetini artırabilen taze, otsu bir tat katar.

Ayrıca, yapraklar genellikle yemeklerin sunumunu zenginleştirmek, renk ve zarafet katmak için bir garnitür olarak kullanılır . Temel vitamin ve mineraller açısından zengin olan maydanoz, iyi bir K vitamini, C vitamini, A vitamini, demir ve folat kaynağıdır. Antioksidan açısından da zengindir ve idrar söktürücü özelliği vardır.

Bitkinin anti-enflamatuar ve antioksidan etkilere sahip olabilecek bitki bileşikleri içerdiğini unutmamak gerekir . Bazı araştırmalar, maydanoz tüketmenin sindirimi iyileştirmeye, kalp sağlığını desteklemeye ve kilo vermeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bu yüzden mutfaklarımızdan iyi bir maydanoz eksik olmamalı . Ama nasıl her zaman taze olabilir ve doğru şekilde saklayabilirsiniz? Şeflerin sırrını açığa çıkarıyoruz.

maydanoz

maydanoz nasıl saklanır

İlk yapılacak şey maydanozu suyla yıkamaktır . Bu işlem sırasında kurumuş veya zarar görmüş gibi görünen yaprak ve dalları çıkaracaksınız. Maydanozu yıkadıktan sonra, birkaç yaprak emici kağıt üzerine kuruması için yayın.

Bir kavanozu yarısına kadar suyla doldurun, kavanozun camdan yapılmış olması daha iyidir, çünkü bu, yiyecekleri daha iyi korumaya yardımcı olan bir malzemedir. Bu sırada maydanoz saplarını kesme çiçekmiş gibi kavanoza batırın. Ardından, tomurcukları plastik bir dondurucu torbasıyla örtün. Plastik poşeti, kavanozun üstünde biten bir lastik bantla sabitleyin.

maydanoz nasıl saklanır

Hava sirkülasyonu sağlamak için poşetin iki dış kenarını makasla kesin. Bu noktada içinde maydanoz bulunan cam kavanozu buzdolabına koyabilirsiniz. Elbette ideal konum, buzdolabının iç kapısındaki şişelere ayrılmış konum olacaktır.

Buzdolabında yeterli yeriniz yoksa maydanozu en son haline getirmenin bir başka yolu da önceden kesilmiş bir cam kavanoza koymaktır . Kavanozu kapatmadan önce, kapak ile açıklık arasına bir tabaka emici kağıt yerleştirin. Kavanoz buzdolabına tercihen baş aşağı yerleştirilebilir.