İşte mayoyu bozmadan durulamanın yöntemi. Çok az bir miktarla kostümü bozmadan yıkayabilirsiniz.

Mayo

Kumaşı az olsa bile yeni gibi görünmesi için mayonuzu dikkatli bir şekilde yıkamanız gerekir. Yaz aylarında plaja ve yüzme havuzuna gideriz ve klor, tuz ve kum, tatil için aldığınız yeni mayoyu mahvedebilir. Önemli olan mayonuzu mutlaka hemen yıkamanız ve çantanızda nemli bırakmamanızdır.

Tuz ve klor, mayoların liflerine zarar verebilir; ancak yalnızca güneş kremleri, bronzlaştırıcı kremler ve ter değil. Bu nedenle her kullanıldıklarında yıkanmaları gerekir ve bozulmadan yıkamanın da bir yöntemi vardır. İşte mayolarınızı nasıl yıkayacağınız.

Mayo: nasıl mahvolmaz

Genellikle giysilerde olduğu gibi etiket aynı zamanda yıkama işleminin en iyi şekilde nasıl devam edeceğini de gösterir. Dikkatli olun çünkü her malzeme farklıdır ve likralı veya naylonlu olanlar yıkanmazsa veya kötü yıkanırsa küf saldırısına uğrayabilir.

Ayrıca mayonun solmasını önlemek için denizden veya havuzdan her çıktığınızda mayoyu tatlı su ile yıkamalısınız . Tuz, klor ve kum kalıntılarını gidermek için tek yapmanız gereken hızlı bir duş almaktır.

kum mayo

Sahildeyseniz ve mayonuzun üzerinde kum kalıntısı varsa, bunu gidermek için mayoyu doğrudan akan suyun altına tutup iyice ovmanız yeterlidir. Eğer çıkmıyorsa bikarbonat kullanmanız gerekir. Yapmanız gereken kostümü karbonatla birlikte bir çamaşır torbasına koyup iyice çalkalamak.

Bikarbonatın aşındırıcı etkisi en küçük kum tanelerini bile ortadan kaldıracaktır. Alternatif olarak elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Minimum güçteki bu son ayar, kostümdeki her kum tanesinin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Mayo: Çamaşır makinesinde yıkamaktan kaçının

Yıkama için ise zarar görebileceği için çamaşır makinesinde yıkanması kesinlikle önerilmez. Kostümü önce bir kaşık dolusu sodyum bikarbonatlı ılık suda bekleterek elde yıkamak daha iyidir . İkincisi tüm kirin hareket etmesine izin verecektir.

Yaklaşık yarım saat beklettikten sonra kostümü en kirli kısımlarda Marsilya sabunu ile ısrar ederek durulayabilirsiniz . Son olarak soğuk su ve sirke ile durulayın, böylece mayonuz yeni gibi ve her şeyden önce dezenfekte edilmiş olacaktır.

mayo yıkama

Eğer kostümünüzü gerçekten çamaşır makinesinde yıkamak istiyorsanız, etiketin bu yıkama yöntemini önerdiğini kontrol edin . O zaman hassas bir soğuk program veya sıkma yapmadan maksimum 30°’lik bir program seçmeniz gerekir. Onları daha da korumanın tavsiyesi kostümü çamaşır torbasına koymanızdır.

Üstelik güneş kremi veya yağ lekelerini yok etmenin şaşmaz bir yöntemi var. Yarım bardak su ve çeyrek bardak Marsilya sabunu karışımını kullanmanız gerekiyor. Karışımı lekenin üzerine dökün, iyice ovalayın, ardından bir miktar karbonat ekleyin ve birkaç saat etki etmesini bekleyin. Daha sonra soğuk suyla durulamaya devam edebilirsiniz.

mayo

Mayolar nasıl saklanır

Yaz bittiğinde kostümlerin uzun süre dayanabilmesi için iyi korunması gerekir. Külotun lastiklerine ve bikini üstü kuplarına zarar vermeyecek şekilde iyi katlanmış olması çok önemlidir.

Plastik torbalar yerine pamuklu torbalarda saklanması da tavsiye edilir, çünkü plastik torbalar havanın geçmesine izin vermez ve içeride kötü kokular yaratabilir.

ev