Menekşeleriniz bir süredir çiçek açmadı mı? Bu doğal ilacı deneyin ve bolca çiçek açacaksınız.

Yeşil baş parmağınız olmasa bile menekşeleriniz saksıda veya yerde bolca çiçek açabilir.

menekşe nedir

Menekşeler hem saksıda hem de toprakta yetişebilen çok yıllık çiçekli bitkilerdir. Menekşeler çok dekoratiftir ve çok fazla bakım gerektirmezler , öyle ki çok sert sıcaklıklara bile dayanabilirler. Ancak istediğimiz gibi çiçek açmayabilirler.

Bu sorunun üstesinden gelmek için, aşağıda size bitkiniz için büyük çiçekler vaat eden bir numara göstereceğiz.

menekşeler

Onları çiçeklendirmek nasıl

İhtiyaç duyacağınız gizli malzeme tüm mutfaklarda sürekli olarak kullanılmaktadır. Ev hazırlıklarınız için kullandıktan sonra tekrar kullanabileceğiniz yumurtalardır. Aslında menekşelerinizin çiçek açması için yumurta kabuklarına ihtiyacınız olacak.

İlk olarak, onları atmaktan kaçınmak, akan suyun altında tutmak ve ardından mümkünse güneşte kurumaya bırakmak isteyeceksiniz. Alternatif olarak, bir tepsiye dizebilir ve 150 derecede çeyrek saat fırına koyabilirsiniz. Yumurta kabukları kuruduktan sonra onları parçalamanız gerekecek. Bunu yapmak için ellerinizi veya bir kaşığın arkasını kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarının blenderdan geçirilmesi gerekeceği için işlemin kaba olması gerekecektir.

Bu şekilde elde edilen kabuk tozu menekşeleriniz için kullanılacaktır. Bitki gelişimi için gerekli olan yüksek kalsiyum içeriğine sahip olduğu için son derece faydalı bir bileşik olacaktır.

Ancak viyolalarınıza takmadan önce biraz bakım yapılması gerekecektir. Özellikle, tüm kurumuş çiçekleri ve kurumuş yaprakları kesmeniz gerekecek. Bu genellikle, özellikle bitki çiçek açtıktan sonra olur. Ancak bu şekilde menekşeler tekrar çiçek açabilecek. Çiçekler ve kuru yapraklar bitki üzerinde çok uzun süre kalırsa yeni sürgünlerin oluşmasını engelleyebilir. Aynı şey kuru yapraklar için de geçerli. Daha hızlı filizlenebilmeleri için yaprakları küçük ve yeni bırakın.

yumurta kabukları

Yumurta kabuklarını toprağa yerleştirmeden önce, toprağın biraz karıştırılması gerekecektir. Bir spatula yardımıyla veya küçük bir vazo ise mutfak makası ile yapılabilir. Ancak vazoların sık sık değiştirilmesi gerektiğini de söylemek gerekir.

Daha önceden elde ettiğiniz yumurta kabuğu tozunu bir kaşık yardımıyla üzerine dökün. Bitkinin köklerine yakın tüm toprağı kaplamalıdır. Ayrıca tozun dibe inmesi için toprağı gevşetebilirsiniz.

Bir sonraki adım bitkiye su vermektir. Bitkinin ihtiyacı olan kalsiyum ihtiyacını karşılaması için bu işlem her akşam tekrarlanmalıdır. Birkaç hafta sonra menekşenizin daha önce hiç olmadığı kadar çiçek açtığını göreceksiniz.