Kiraz ağaçlarının meyve artıklarından yola çıkarak evlerde hiçbir bedel ödemeden yetiştirilebileceğini biliyor muydunuz? Yaz aylarında, yetişkinler ve çocuklar tarafından sevilen kirazlar, doğanın gerçek şekerleridir. Ancak bir ağaç yetiştirmek tamamen başka bir hikaye. Bunun dışında pek çoğu meyvenin içindeki tohumdan yetiştirilebileceğinin farkında değil, nasıl yapılacağına bakalım.

Evinizde kiraz ağacı yetiştirmek istiyorsunuz ama bunun tamamen imkansız olduğunu mu düşünüyorsunuz? İşte aradığınız çözüm, daha sonra fişe takmak mümkün olana kadar başlamanız için hızlı ve kolay öğretici.
Başlamak için, tipik koyu kırmızı renge ulaşan iyi olgunlaşmış kirazları alalım. Eğer durum böyle olmasaydı, henüz oluşmamış bir çekirdekli kirazları alma riskine gireriz. Şimdi çekirdeğimizi alıp havada bırakalım (yaklaşık 5/7) ve bütün bir gece kurumaya bırakalım (isterseniz güneşe maruz kalsın).

Şimdi, çekirdeği küçük bir çekiçle kırmak için bir pense ile gitmemiz gerekecek. Bunu yaparken, köklenme için kullanılacak iç çekirdeği almak için harici kalkanı kaldıracağız. Bademleri aldığımızda, kapaklı plastik bir tepsi hazırlayın ve ayrıca iki eşit büyüklükte porsiyon alacağımız bir emici kağıt alın.

İkisinden birini tabana yerleştirip içi su dolu sprey nebülizör ile nemlendiriyoruz. Şimdi fındıkları içine yerleştirelim ve tekrar emici kağıtla üzerini kapatıp tekrar bol su ile ıslatalım. Şimdi tepsiyi buzdolabına koyuyoruz. Yaklaşık 10 gün sonra ilk sürgünler doğar. Gidip ince ince inceleyelim ve filizlerin çıkmaya başladığını anlarız.

Şimdi içinde biraz toprak olan bir saksı alalım ve içine yumuşak, akan bir toprak (evrensel toprak ve perlit karışımı) koyalım. Merkezde yaklaşık 1 cm derinliğinde küçük bir çukur açın ve ardından tohumu içine yerleştirin. Yeni kökü kavanozun dibine doğru yerleştiriyoruz. Sonra tekrar biraz toprakla doldurup gölgeye koyuyoruz.

Biraz zaman alacak, doğru, ama sakinlik ve sabırla er ya da geç biz de kiraz ağacımızın evde kök saldığını görebileceğiz. Güçlü ve bereketli büyüyecek ve onu tamamen ücretsiz olarak elde etmiş olacağız!