Kiraz ağaçlarının meyve atıklarından başlayarak evde ücretsiz olarak yetiştirilebileceğini biliyor muydunuz? Yaz aylarında, yetişkinleri ve çocukları seven doğa kirazlarının gerçek şekerleridir. Ama bir ağaç yetiştirmek başka bir hikaye. Sadece bu kadar çok kişi meyvedeki tohumdan başlayarak yetiştirilebileceğini görmezden geliyor, nasıl yapılacağını görelim.

Evde kiraz ağaçları yetiştirmek istiyor ancak bunun tamamen imkansız olduğunu mu düşünüyorsunuz? İşte aradığınız çözüm, daha sonra aşılayana kadar başlamak için hızlı ve kolay öğretici.
Başlangıç olarak, tipik koyu kırmızı renge ulaşan olgun kirazları alıyoruz. Durum böyle değilse, henüz oluşmamış bir taşla kiraz alma riskiyle karşı karşıyayız. Şimdi çekirdeğimizi alalım ve havada bırakalım (yaklaşık 5/7) ve bütün bir gece boyunca kurumasına izin verelim (ayrıca güneşe maruz kalmak isteyelim).

Şimdi o zaman, çekirdeği bir gavel ile birlikte kırmak için bir çift pense ile gitmemiz gerekecek. Bu şekilde, köklenme için bize hizmet edecek iç çekirdeği almak için dış kalkanı çıkaracağız. Bademleri aldığımızda, kapaklı plastik bir tepsi hazırlıyoruz ve ayrıca iki eşit büyük porsiyon alacağımız bir emici kağıt yaprağı alıyoruz.

İkisinden birini tabana yerleştirin ve su dolu bir sprey nebülizörü ile nemlendirin. Şimdi taşları içine yerleştirelim ve sonra tekrar başka bir emici kağıtla örtelim ve tekrar daha fazla suyla nemlendirelim. Şimdi tepsiyi buzdolabına yerleştiriyoruz. Yaklaşık 10 gün sonra ilk sürgünler doğacak. Hadi gidelim ve onları nazikçe ortaya çıkaralım ve filizlerin çıkmaya başlayacağını öğreneceğiz.

Şimdi içinde toprak bulunan bir kavanoz alalım ve yumuşak bir drenaj toprağına (evrensel toprak ve perlit karışımı) koyalım. Merkezde yaklaşık 1 cm derinliğinde küçük bir çukur yapıyoruz ve sonra tohumu içine yerleştiriyoruz. Yeni kökü kavanozun dibine doğru yerleştiririz. Sonra biraz toprakla tekrar oluşturuyoruz ve gölgeye yerleştiriyoruz.

Zaman alacak, doğru, ama sakin ve sabırla er ya da geç kiraz ağacımızın evde kök saldığını göreceğiz. Güçlü ve yemyeşil büyüyecek ve hiçbir ücret ödemeden tamamen elde etmiş olacağız!