Etin dondurucuda saklanması, daha uzun süre korunmasını sağlar, böylece sobanın arkasına geçme zamanı geldiğinde tedarikin her zaman el altında olmasını garanti eder. Ancak bazen son dakikada misafir alıyoruz ve beklediğimizden daha fazla et parçası pişirmek zorunda kalıyoruz. Sorun, buz çözme işleminin genellikle uzun sürmesidir. Panik yapmayın: Etinizin buzunu 10 dakikada çözmeniz için size şaşmaz bir numara sunacağız. Ve bu, mikrodalga kutusundan bile geçmeden!

Etin buzunu sadece 10 dakikada çözmenin püf noktası

donmuş et

Fileto, ince dilimler veya küçük parçalar halinde kesilmiş etleriniz var mı? Mükemmel. Hızlı buz çözme için değerli müttefikiniz sıcak sudan başkası değildir.
Yöntem çok basit:

  • Önce suyu bir tencerede 60°C’ye ısıtın. Sonra ateşi kapatın.
  • Bu arada eti ağzı kapalı bir dondurucu poşete koyun ve önceden ısıtılmış su dolu tencereye koyun.
  • Ara sıra karıştır. Gerekirse, daha fazla sıcak su bile ekleyebilirsiniz.
  • Yaklaşık on dakika sonra etin buzu tamamen çözülecektir.

Başka bir ipucu  : Dilerseniz bir kaba sıcak su doldurabilir, lavaboya koyabilir (iyice dezenfekte edilmiş) ve et torbasını içine koyabilirsiniz. 10 dakika sonra  bir dilim et, hatta bir hindi göğsü tamamen çözülecektir .   Merak etmeyin orada bakteri üremez, bu yöntem çok güvenli!

Tabii ki mikrodalgası olanlar özel buz çözme fonksiyonunu da kullanabilirler.Etinizi yaklaşık on dakika sonra çözebildiğiniz için de hızlıdır. Tek sorun: Bu yöntemin çok yaygın olmasına rağmen etin tadını ve görünümünü biraz değiştirdiği bilinmektedir. Özellikle bazı parçalar pişebileceğinden ve bazılarının buzları düzgün çözülmeyebileceğinden. Cihazınız mükemmel bir şekilde temizlenmezse, et parçanıza kalıntılar veya hoş olmayan kokular bulaştırma riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

dondurucudaki et

Mikrodalga olmadan eti çözmenin başka bir hızlı yolu

Yemek pişirmek için biraz daha zamanınız varsa, birçok şefin kullandığı bu tekniği deneyin. Bu sefer sıcaklık değişimi, soğuk suya gidiyoruz!

Uygulaması da çok kolay:

  • Eti dondurucudan çıkarın ve önceki yönteme benzer şekilde sıkıca kapatılmış bir dondurucu poşetine sarın.
  • Çok soğuk suyla dolu büyük bir kap alın ve torbayı içine daldırın. İyice batırılmalı ve su onu tamamen örtmelidir.
  • Birkaç dakika sonra suyu değiştirebilirsiniz.
  • Sadece 30 dakika  içinde et mükemmel bir şekilde çözülecektir.

Not:  Açıkçası, ıslatma süresi et parçasının ağırlığına ve boyutuna göre değişir. Çok etli ve kalın bir ana kaburga ise 45 dakika hatta bir saat kadar sürebilir. Ancak dilimler ince ise yarım saat fazlasıyla yeterli olacaktır. Öte yandan, soğuk su eti rahatlatıp yumuşatabileceğinden, iyice süzüldükten sonra, pişirmeden önce bir ila iki saat beklemek daha iyidir.

ev