Sünger ve bezler mutfakta olmazsa olmazdır. Ancak bu günlük nesneler, iyice temizlenmezlerse bakteri dolu olabilir. Bu nedenle, mümkün olduğunca uzun süre dayanabilmeleri için düzenli olarak bakım ve dezenfekte etmek önemlidir. İşte çeyrek turda temizliği ve tazeliği geri kazandırmak için etkili bir numara.

Süngerlerimizin ve bezlerimizin her gün karşılaştığı nem ile bu nesnelerde bakteri ve küf baş döndürücü bir hızla çoğalır. Bu nedenle temizlik sırasında mikroorganizmaların evin tüm yüzeylerine yayılmaması için titiz temizlik şarttır. Basit bir teknik ve doğal hileler ile süngerlerinizi ve bezlerinizi kusursuz temizliğe kavuşturun.

Bezleri ve süngerleri etkili bir şekilde temizlemek için mikrodalgada ısıtın

Temizlikle uğraşmadan önce, kullandığınız bezin tamamen dezenfekte edildiğinden  emin olmanız çok önemlidir  . Bunu yapmak   için süngerinizi veya  sabunlu suya hafifçe batırdığınız bezi iki dakika mikrodalgada bekletin . Ardından, parmaklarınızı yakmamak  için bezi mikrodalgadan çıkarmadan önce bir iki dakika daha bekleyin  .

mikrodalga

Mikrodalga fırınınız yoksa, sadece temizlik bezlerini  çamaşır makinesine veya süngerleri  60° sıcaklıkta bulaşık makinesine koymaktan oluşan bir alternatif kullanabilirsiniz.  Buradaki tek fark, mikrodalga tekniğinden daha uzun sürmesi gerektiğidir.

Artık bezleri dezenfekte etmenin hızlı ve kolay tekniğini öğrendiğinize göre, her kullanımdan sonra bunları temizlemeyi unutmayın. Bakterilerin üzerlerinde birikmesini önlemek için kullanımdan sonra suda ıslanmasına ve havada kurumasına izin vermeyin  .

Mikrofiber bezleri her gün temizlemek için adım adım ipuçları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kir ve partiküllerin  üzerlerine yapışıp kötü kokmalarına neden olmamak için bezlerimizi düzenli olarak yıkamak önemlidir . Bunu önlemek için dikkate alınması gereken bazı ipuçları.

Mikrofiber bezler

Kir, tiftik ve tozun diğer çamaşırlara bulaşmasını önlemek için bezleri salladıktan sonra ayrı bir yükte ayırın.

Paçavralarınıza ön işlem yapmak   için favori leke çıkarıcınızı  kullanın  . Yıkama döngüsünden önce durulayın.

Özellikle kirli bezleri ılık su ve beyaz sirke ile yıkayın. Elde yıkamayı tercih ettiyseniz  , mikrofiber bezleri  temiz su altında iyice duruladığınızdan emin olun. Bu yapıldıktan sonra, sıkma döngüsüne devam edin ve ardından öğeleri havayla kurutun.

Süngerleri temizlemenin püf noktaları

Paçavralarda olduğu gibi, süngerlerin düzenli olarak yıkanması da önemlidir. Onları tamamen temiz tutmak için uygulayabileceğiniz diğer bazı ipuçları  .

Sünger seti

–          Süngeri limon suyuyla temizleyin

 Bir kaseyi  limon suyuyla   doldurup  ardından uygulama yapılacak süngeri ıslatarak  limon suyunun temizleme gücünden yararlanın  . Bir gece bekletin  ve ertesi gün temiz olacaktır.

–           Süngeri kabartma tozu ile temizleyin

Bir kapta 1 litre sıcak su hazırlayarak başlayın ve ardından bir yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin. Süngeri karışıma batırın ve  ürünü 3 veya daha fazla saat bekletin . Tek yapmanız gereken, kurumasına izin vermeden önce temiz su ile durulamaktır.

Paçavralarınızı ve süngerlerinizi sürekli temiz tutmak için bu ipuçlarını haftalık olarak tekrarlamak iyi bir fikirdir.

ev