Kaliteli uyku aynı zamanda yastık kılıflarınızı değiştirmenizi de gerektirir, bunu biliyor muydunuz? Vücuda uygun bir yatağın yanı sıra başımızı yasladığımız bir yatağın olması da fark yaratıyor.

Bakteri yastık kılıfları

Bu basit nesnenin dinlenmemizi ve yaşam kalitemizi nasıl etkileyebildiğini öğrenelim .

Çarşaf ve yastık kılıflarının değiştirilmesi

İyi bir dinlenme için çarşaf değiştirmenin önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle tamamen yalnız kalmama korkusuyla yatağa girmek istemiyorsak .

Yastık kılıfları

Aslında, biz görmesek bile, ölü deri hücreleri, toz akarları, kir, ter ve daha birçok fauna, farkında olmadan bize eşlik ediyor.

Öte yandan hepimiz hayatımızın neredeyse üçte birini uyuyarak geçiririz, dolayısıyla çarşafları sık sık değiştirmezsek bakteri yuvasında uyuma riskiyle karşı karşıya kalırız.

Bu sağlığımızı etkileyebilecek bir durumdur, dolayısıyla her şey bulunduğumuz ortama ve her birimizin kişisel alışkanlıklarına bağlıdır.

Pek çok kişi bize çarşafları en az haftada bir kez değiştirmemizi tavsiye etse de, çarşafların iyi bir şekilde korunması için her sabah çarşafları havalandırmamız, yatağı açık bırakmamız, germemiz ve pencereyi açık tutarak odayı havalandırmamız gerektiği de doğrudur. Yatağı yapmaya hazırlanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin .

Sağlığımıza ve uyku alışkanlıklarımıza bağlı olarak değiştirme sıklığı haftada iki veya üç defaya çıkarılmalıdır.

Çamaşır makinesinde çarşaf ve yastık kılıfları

Bu nedenle çıplak uyuyan, çok terleyen veya hasta olan kişiler daha fazla maruz kalır ve daha fazla mikroorganizma biriktirme eğilimi gösterir, bu nedenle çarşaf yıkama sıklığının arttırılması gerekli olacaktır.

Kirli yastık kılıfları, neyi riske atıyorsunuz?

Çarşaflar haftada bir değiştirilebiliyorsa ve her geçen gün daha fazla sayıda insan yastık kılıfını düzenli olarak yıkamanın önemini anlasa da, birçok uzmanın neden iki gecelik uykudan sonra yastık kılıfını değiştirmeyi önerdiği çoğu zaman bilinmiyor .

Bu nedenle yastık kılıflarımızın üzerinde ter ve yağ kalıntıları birikerek doğrudan ciltle temas eder. Yatağımıza tırmanma alışkanlığı olan evcil hayvanımız varsa bu anlamda daha fazla dikkat ederiz .

Herhangi bir vücut sıvısının varlığı bakteriler, akarlar ve mikroplar da dahil olmak üzere mikroorganizmaların çoğalmasını teşvik edebilir. Bunun herhangi bir sağlık sorununa neden olması muhtemel değildir, ancak diğer şeylerin yanı sıra ciltte tahrişe, kızarıklığa, enfeksiyonlara ve hatta alerjiye veya solunum sorunlarına neden olabilir .

Çarşaf ve yastık kılıfları ile yastıklar değiştirilecek

Yastık kılıfları bakteri ve toz akarlarını gizler . Bunlar sık ​​sık yıkanmadığı takdirde astım, rinit, alerji ve diğer dermatolojik rahatsızlık riskini artırabilir .

Ayrıca akarların çoğalmasını önlemek için yorgan ve yatağın yılda bir kez havalandırılması, yastıkların ise üç ayda bir yıkanması tavsiye edilir . Yastık kılıfının yüzeyinde üreyen bakteriler cildi tahriş edebilir ve döküntülere neden olabilir. Bu durumda yüzünüzde sivilce ve sivilceler ortaya çıkabilir.

Ayrıca alerjenleri, toz akarlarını ve diğer bakterileri yok etmek için yastık kılıflarının 55°C’nin üzerinde, tercihen 60 ila 90° arasında sıcak suda yıkanması önerilir . Ayrıca her gece yüzünüzü yıkamak ve yatmadan önce duş almak yastık kılıflarınızın daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olur.

ev