Sıcak ve zarif ahşap mobilyalar, rustik ve sıcak bir ev isteyenler için idealdir. Sadece, ikincisi bir süre kullanılmadığında, hoş olmayan bir küf kokusu görünebilir. Ustaca ipuçlarıyla bu sorunun üstesinden nasıl geleceğinizi öğrenin.

İster şifonyer, ister kitaplık, ister gardırop olsun, ahşap mobilyalar gelenek ve modernliği birleştirmeyi başarıyor.

Ancak uzun süre kapalı kaldıklarında, özellikle eski mobilya ise, bazen hoş olmayan bir koku yayılır. Bu koku içerideki havanın durgunluğundan değil, aynı zamanda ahşabın yaşlanmasından da gelir.

Ahşabın tazeliğini kısa sürede bulmak ve parfümlemek mümkün.

ahşap mobilya

Başlamadan önce

Ahşap mobilyalarınızın kapılarını açıp boşaltarak başlayın.

Aslında bazen eski koku, nesnelerden veya eski giysilerden de gelebilir. Bu nedenle, onları dolaptan çıkarmak ve kötü kokan her şeyi temizlemek veya yıkamak önemlidir.

Temizlik tamamlanana kadar eşyaları mobilyanıza geri koymayın.

Derin temizlik için

Şimdi ahşap mobilyalarınızı temizleme   zamanı  .  Bu, kötü kokuları ortadan kaldırmak için temel bir adımdır.

Bunun için 3 litre suya, 2 çay kaşığı kabartma tozuna ve yaklaşık 30 gr Marsilya sabunu parçasına (yaklaşık 30 gr talaş) ihtiyacınız olacak. Her şeyi karıştırın ve bu hazırlığı yumuşak bir süngerle iç yüzeylere sürün.

Daha sonra mikrofiber bir bezle kurulayın.

temiz ahşap mobilyalar

Ahşabı canlandırmak için

Ancak kokuları etkili bir şekilde ortadan kaldırmak için ahşabı gençleştirmek için beslemeniz  gerekecektir  . Bunun için ahşaba ikinci bir hayat vermek için yanılmaz bir çare görevi gören bir saç kremi kullanabilirsiniz.

Orta boy bir kase alın ve içine yarım bardak zeytinyağı dökün. Ardından 10 gram katı Kastilya sabunu, yarım limon suyu ve seçtiğiniz 5 ila 6 damla esansiyel yağı ekleyin.

Saç kremini bir fırça kullanarak yüzeye yayın. Dilerseniz onu beslemek ve parlamasını sağlamak için dış ahşabın üzerine de sürebilirsiniz.

Koku önleyici ipuçları

Mobilyalarınızı iyice temizlemiş ve ahşabı canlandırmış olsanız bile, koku birkaç hafta veya ay sonra geri gelebilir. Bu faktör esas olarak ahşabın yaşına bağlıdır.

Mobilyaların içine kendin yapabileceğin bir oda spreyi veya koku emici yerleştirerek kötü kokuları gidermeyi deneyebilirsin.

lavanta

Kokulu poşetler

Küçük, orta boy bir bez torba alın ve içini kuru portakal kabuğu, kuru gül yaprakları ve çubuk tarçınla doldurun. Ayrıca kokulu bir uçucu yağa batırılmış bir miktar pamuk koyun: en uygunları lavanta ve sandal ağacı olanlardır.

Ardından çantayı mobilyanızın bir köşesine yerleştirin. Birkaç saat içinde, tüm iç mekanı tatlı ve baş döndürücü bir kokuyla çoktan sarmış olacak.

Koku emici bir kase

Kokulu poşetlere ek olarak, mobilyanıza bir System D koku emici de koyabilirsiniz: kabartma tozu.

Küçük bir kase alın ve içine bu tozdan 3 ila 4 yemek kaşığı dökün. Bu ürün çok yüksek emiciliğe sahiptir ve mobilyaları eski ahşap kokusundan arındırır.

İsterseniz, harika bir koku yaymak için kabartma tozuna birkaç damla kokulu esans yağı koyabilirsiniz.

Mobilyalarınızda eski ahşabın kokusuna ek olarak bir de küf kokusu varsa, bu diğer çareleri deneyin!

 

ev