Mobilyalarınızda tahta kurtları mı buldunuz ve onları yok etmek mi istiyorsunuz? Endişelenmeyin, ahşabı besleyen ve mobilyalara zarar veren bu sinir bozucu böceklerden kurtulmanın birkaç doğal çözümü var. Haydi bunların ne olduğunu ve mobilyaları yeniden canlandırmak ve uzun süre dayanmasını sağlamak için bunları nasıl kullanabileceğimizi öğrenelim!

mobilyalardaki tahta kurtları

Ahşap mobilyalardaki tahta kurtları can sıkıcıdır ve aynı zamanda çok zararlıdır çünkü kaliteli mobilyalara zarar verebilirler . Ksilofag olduğu düşünülen bu böcekler ahşapla beslenirler, dolayısıyla yumurtalarını mobilyaların içine, hatta çekmecelere bırakmaları normaldir.

Çoğu zaman mobilyada deliklere neden olurlar ve içerideki tüm tahta kurtlarını ortadan kaldırmak için uygun şekilde tedavi edilmesi gerekir. Ama nasıl yapmalı? İşte tahta kurtlarından kalıcı olarak kurtulmak için bazı çok etkili doğal ilaçlar !

Defne ve tarçın

Çok güçlü bir kokuya sahip olan malzemeler, defne yaprağı ve tarçın genellikle evdeki kötü kokuları gidermek için kullanılır, ancak aynı zamanda böcek kovucu olarak da çalışırlar . Aslında kokuları, ortamları istila eden en sinir bozucu böceklerden bazılarını uzak tutar ve her ikisi de mobilyalardaki tahta kurtlarıyla mücadelede işe yarar. İşte ihtiyacınız olan şey:

 • Kurutulmuş defne yaprağı ve öğütülmüş tarçın
 • Pamuklu çantalar

Kurutulmuş defne yapraklarını ve  tarçını pamuklu torbalara  koyun ve bunları tahta kurdunun istila ettiği mobilyaların içine koyun. Kısa sürede yok olacaklar!

Limon ve beyaz sirke

Limon suyu ve beyaz sirke mutfakta kolaylıkla bulabileceğiniz ve tahta kurtlarını yenmek için oldukça faydalı olan iki malzemedir. Bunları nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • 1 kaşık beyaz sirke
 • Yarım bardak limon suyu
 • 1 litre su

Elde edilen solüsyonu karıştırın ve içine bir sünger batırın , ardından tahta kurtlarının istila ettiği mobilyaların üzerinden geçirin . Sirkenin itici etkisi ve limonun dezenfektan etkisi böcekler üzerinde etkili olacak ve onların uzaklaşmasını sağlayacaktır.

Lavanta

Kendine has kokusuyla bilinen bir bitki olan lavanta, ağaç kurtları tarafından pek tolere edilmez ve bu nedenle onları uzaklaştırmak için mükemmel bir çözüm sunar.

Kokuyu yaymak ve tahta kurtlarını uzak tutmak için taze lavanta çiçeklerini pamuklu torbalara koyun ve ahşap mobilyaların içine yerleştirin. Lavanta kullanmanın bir diğer yolu ise şu şekildedir:

 • Bir bardak suya 10 damla esansiyel yağ damlatın
 • Elde edilen çözeltiyi bir sprey şişesine aktarın
 • Tahta kurdu istilasına uğramış mobilyaların üzerine püskürtün

Böcekler lavanta kokusuna dayanamayacak ve anında yok olacak!

Tahta kurtlarını yok etmek için diğer etkili bileşenler

Yukarıda bahsedilen bileşenlere ek olarak, tahta kurtlarını mobilyalardan uzaklaştırmak ve onları uzak tutmak için çok etkili olan başka maddeler de vardır:

–Narenciye kabukları – seçtiğiniz kuru portakal veya limon kabuklarını güneşte bırakın. Kuruduktan sonra parçalara ayırın ve bir kurdele ile kapatmanız gereken pamuklu torbalara koyun. Torbaları mobilyaların içine yerleştirin; narenciye kabuklarının kokusu tahta kurtlarını uzak tutacaktır.

–Sarımsak – tahta kurtlarına karşı etkili doğal ilaçtır; sarımsağı evde bulmak kolaydır ve aynı zamanda oldukça ucuzdur. Tahta kurtlarını mobilyalardan çıkarmak için deliklerin bulunduğu birkaç parçayı ovalayın. Ayrıca tahta kurtlarını uzak tutmak için pamuklu bir torbaya birkaç karanfil koyun ve bir çekmeceye veya dolaba koyun.

–Alkol – eğer diğer tedaviler istenilen sonuçları vermediyse, aynı derecede çevre dostu olan denatüre alkole başvurunuz. Alkolün nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 • Bir miktar pamuk topunu alkole batırın
 • Tahta kurdu istilasına uğramış mobilyaların üzerine sürün
 • Plastik bir şırıngaya biraz alkol koyun ve tahtadaki deliklere enjekte edin.

Bu sayede ürün deliklerdeki tahta kurtlarına ulaşacak ve onları yok edecektir. Çözüm hem larvaları hem de yumurtaları tamamen ortadan kaldırır ve bu nedenle sizi mobilyalara zarar veren bu sinir bozucu böceklerden kurtarmada etkili olduğunu kanıtlar.

Ancak dikkatli olun, çünkü mobilya boyalıysa alkol renginin solmasına neden olabilir, bu nedenle dikkatli kullanın ve yalnızca deliklere işlem yapın, dış tarafa sürtmekten kaçının.

ev