Musluklarda kireç oluşması kaçınılmazdır ancak bundan hemen kurtulmanın bir yolu vardır. Çanta numarası şu şekilde işliyor.

Kireçtaşı musluk

Kireç tortusunun her zaman kontrol altında tutulması gerekir çünkü devreye girmesi çok fazla zaman almaz . Çoğu zaman hayal bile edemeyeceğiniz yerlerde bulunur. Banyo armatürlerinin arkasında, duş başlığındaki deliklerde, lavabo musluğunda. Ancak durum onarılamaz hale gelmeden önce durumu kontrol altında tutmaya yardımcı olacak çareler var.

Kireçten kurtulmanın yeni yöntemlerinden biri de torba yöntemidir. Tek yapmanız gereken yemek için olduğu gibi kalın bir plastik poşet almak. Neye ihtiyaç duyulduğunu ve nasıl yapılacağını birlikte görelim.

Musluktaki kireç plastik bir torba ile nasıl giderilir

Musluklardan kabuklaşmış kireci çıkarmak için torba yöntemi çok basittir ve tek ihtiyacınız olan bir plastik torba, paket lastiği ve biraz sudur. Ayrıca, kirecin giderilmesine yardımcı olmak için seçebileceğiniz başka bir doğal bileşene de ihtiyaç duyulacaktır.

kireçli musluk

Aşağıda suya ekleyebileceğiniz bazı malzemeleri listeleyeceğiz. Ama önce bu yöntemin nasıl çalıştığını açıklayacağız. Aslında çok basit ve sezgisel, sadece torbayı alın, hazırladığınız solüsyonla doldurun ve filtrenin kapalı olduğundan emin olarak elastikle musluğa takın . Birkaç saat sonra torbayı çıkardığınızda musluğunuz kireçten arınmış olacaktır.

Kireç önleyici çözümler

Kireçlenmeye karşı kullanabileceğiniz çeşitli çözümler bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken, suya karşı çalışan bazı doğal bileşenlerle suyu karıştırmak. İşte musluğunuzun yeniden yeni gibi görünmesine yardımcı olacak bazı yöntemler:

muslukları temizleme
  • sitrik asit : özellikle banyoda duşu temizlemek için kireç çözücü özelliğiyle ünlüdür, ancak sadece bununla sınırlı değildir. 150 g sitrik asidi 1 L sıcak suda çözmeniz yeterlidir. Daha sonra torbayı solüsyonla doldurun ve yukarıda açıklanan prosedürü izleyin.
  • limon suyu : aynı zamanda mükemmel bir kireç önleyici maddedir. Ve sadece iki limonun suyunu alıp poşete koyacağınız suya ekleyin. Çıkarmadan ve kalıntıları nemli bir süngerle temizlemeden önce en az 4 saat etki etmesini bekleyin.
  • Beyaz sirke : eksik olmaz, ev temizliğinde geçerli bir müttefik, aynı zamanda kireçlenmeye karşı da faydalıdır. Su dolu torbaya bir buçuk bardak sirke dökmeniz yeterli. Nihai sonucu görmeden önce yaklaşık 3 saat etki etmesini bekleyin.
  • sodyum bikarbonat : aynı zamanda büyükannenin sözde numaralarında da neredeyse her zaman bulunur. Ilık suya 3 yemek kaşığı karbonat eklemeniz yeterli olacaktır. Bikarbonatın etki göstermesi için yaklaşık 4 saat bekletin. Daha sonra sünger ve mikrofiber bezle silin.

Bunlar kireci gidermek için kullanılabilecek malzemelerden bazılarıdır, ancak dikkatli olun, bazıları agresiftir ve bunları önce gizli bir yerde denemek daha iyidir.

Bu bileşenlerin bazıları, lavabonuzun mermer veya taştan yapılmış olması halinde yüzeyine zarar verebilir . Örneğin mermer bir yüzeye sahipseniz sirke ve limon aşındırıcı olduklarından ve onarılamaz derecede zarar verme riski taşıdığından kesinlikle kullanılmamalıdır.

Taş yüzeyli olsanız bile limon ve sirkeden kesinlikle uzak durulmalıdır.
Bikarbonat ise oluşan grenli karışım sayesinde mevcut lekeleri de ortadan kaldırdığı için seramik yüzeylerde mükemmeldir.

ev