Pırıl pırıl bir banyoya değer veriyorsanız, yinelenen kireç sorununu nasıl ortadan kaldıracağınızı bilmek önemlidir. Bu beyazımsı veya grimsi tortular, suyun olduğu her yerde birikir ve çıkarılması çok daha zor olabilir. Onları musluklarınızdan nasıl çıkaracağınızı merak ediyorsanız, iki doğal malzemeye güvenebilirsiniz.

Pırıl pırıl temiz musluklara sahip olmak istiyorsanız, bundan daha kolay bir şey yok. Muhtemelen evinizde bulunan iki bileşen,  inatçı kireç kalıntılarına karşı etkili olacaktır.  İşte nasıl yapılacağı.

Büyütülmüş musluk

Musluklarınızın parlamasını sağlamak için kireç taşına karşı beyaz sirke veya limon

Kireçtaşı estetik olarak çirkin görünebilir ve hatta musluğunuzun performansını etkileyebilir. Bu, zamanla su basıncının düşmesine veya tıkanmalara neden olabilir. Sorunu çözmenin en iyi yolu, musluklarınızın kirecini giderebilecek ve parlaklığını geri kazandırabilecek iki temel bileşenden birini kullanmaktır:  beyaz sirke asetik asit içerir ve limon suyu sitrik asit içerir. Her iki bileşen de ev profesyonelleri tarafından olağanüstü kireç önleyici olarak kabul edilir.

Ölçekli musluklarınızı beyaz sirke veya limon suyuyla nasıl temizlersiniz?

Öncelikle musluğu  bulaşık deterjanı   içeren sabunlu suya batırılmış nemli bir bezle temizleyecek   ve kireçli bölgeye odaklanacaksınız. Durulayın ve kurutun.

Daha sonra mineralleri çözmek için limondaki sitrik asidi kullanın. Bunun için bezinizi  limon suyuna batırın ve musluktaki kireci silin . Yarım limonu direkt olarak da kullanabilirsiniz.

İnatçı lekelerle uğraşıyorsanız, süngerin pürüzlü tarafına beyaz sirke koyun veya sadece bir bez kullanın. Ölçekli alanı silin ve durulamadan önce birkaç dakika etki etmesi için bırakın. İsterseniz  , lekeli musluğun etrafına sirkeye batırılmış bir bez bile sarabilirsiniz. Bu durumda, durulamadan önce birkaç saat bekletin.

Bir doz kabartma tozu, yarım limon ve diş fırçası

Bunu yapmanın bir başka yolu da limon suyu ve kabartma tozu karışımı yapmak ve sorunlu bölgelere uygulamaktır. Kullanılmış bir diş fırçasını bu maddeye batırın ve ardından fırçalayın. 30 dakika beklettikten sonra kurulayın ve durulayın.

Daha az geleneksel bir yöntemle daha da az çaba sarf etmek istiyorsanız, 1/3 fincan beyaz sirkeyi plastik bir torbaya dökebilir  ve bir lastik bantla musluğun etrafına sabitleyebilirsiniz.  Bu teknik, sert tortular karşısında daha da ilginçtir. İki ila üç saat, hatta gece boyunca bekletin, ardından tortuları eski bir diş fırçası ve artık bir bezle ovalayın.

Havalandırıcıyı veya havalandırıcıyı musluğunuzdan sökebilirseniz, orada birikmiş olabilecek kalıntıları temizleyin. Prensip olarak, musluğunuz kireçle doluysa,  havalandırıcı da buna maruz kalır.  Havalandırıcıyı söktükten sonra, gece boyunca sıcak sirke içinde bekletin ve ardından tekrar yerine koyun. Su artık çok daha kolay akmalıdır.

Musluk havalandırıcısını beyaz sirke çözeltisine batırmak

Musluklarınızda kireçtaşı oluşumu nasıl önlenir?

Musluklarınızda veya duş başlıklarınızda kireç birikmesini önlemek için düzenli temizlik ve kurutma yapılması önerilir. Bu alışkanlıklar  sorunu önlemenin en iyi yolu olmaya devam ediyor. 

Bunu göz önünde bulundurarak, lavabonuzun, duş kabininizin veya küvetinizin yakınında her zaman bir mikrofiber bez bulundurabilirsiniz  . Musluklardaki ve duş başlıklarındaki suyu temiz tutmak ve kireç oluşumunu önlemek  için mümkün olduğunda kullanın  .

Dikkat

Beyaz sirke ve limon suyu cilt tahrişine neden olabilecek maddelerdir.  Musluklarınızı temizlerken lastik eldiven giymeyi unutmayın  .

Her iki ürün de, fark ettiğiniz gibi, evlerde çokça bulunan unsurlardır. Bu nedenle, çeşitli yaygın ev sorunlarını çözmek için mülklerinden en iyi şekilde yararlanın.

ev