Evinizdeki tüm odalardan mutfak, günlük olarak en çok bakım gerektiren yerdir. Çoğu zaman, sobalar ve yiyecekler güçlü ve bazen hoş olmayan kokular yayar. Buzdolabından veya çöp kutusundan yayılan kokulardan bahsetmiyorum bile. Özellikle mutfağınız Amerikan tipiyse ve oturma odasına açıksa kurtulmak kolay değil! Bu nedenle, bu odanın yeniden güzel kokması için basit bir temizlik yeterli değildir. Gerçekten de, baharat veya kızartma kokusu odaya musallat olmaya devam edebilir. Mutfağınız ileri düzeyde bakım gerektiriyorsa, her yemekten sonra günde birkaç kez temizlemenize gerek yoktur.

Ancak mutfağınızı kısa sürede, etkili bir şekilde ve çok az ürün kullanarak tatlandırmanızı sağlayan çeşitli doğal yöntemler vardır. Bunlardan biri de kızartma tavasıdır. Çok güzel kokulu ve zahmetsiz bir mutfağa sahip olmak için nasıl uygulanacağını size göstereceğiz. Pastanın üzerine krema: Muhtemelen evde zaten sahip olduğunuz birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak!

Mutfağınızı hızlı bir şekilde temizlemek ve mis gibi bir ferahlık kokusuyla doldurmak için hayatınızı değiştirecek bu küçük doğal ipuçlarını takip edin!

Limon 1 7

İhtiyacın olacak:

  • Küçük ila orta boy bir kızartma tavası (bir tencere de hile yapabilir!)
  • su
  • 2 çay kaşığı kabartma tozu
  • taze bir limon
  • Seçtiğiniz kokuda küçük bir şişe uçucu yağ

prosedür

Kabartma tozu 33

İhtiyacınız olan tüm malzemeleri topladıktan sonra, mutfağınızı tatlandırmak için bu son derece etkili yöntem üzerinde çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Sadece birkaç dakikanızı alacak!

Tencereyi veya tencereyi alın ve yaklaşık 2 bardak veya 1/3’ünü doldurmaya yetecek kadar su ile doldurun.

Taze limonun   suyunu sıkın . Ardından, 2 çay kaşığı kabartma tozu ve yaklaşık 8-9 damla uçucu yağ ekleyin. Lavanta, narenciye veya nane bazlı kokuların mutfak için en uygun olduğunu bilerek en sevdiğiniz aromayı seçin.

Tüm malzemeleri ekledikten sonra karışımı kaynatın ve yaklaşık 15-20 dakika bekleyin. Kızartma tavasının veya tencerenin kokusu hemen tüm odayı saracaktır.

Kabartma tozunun etkinliği de önemlidir, çünkü mutfağınızı parfümlemek için diğer malzemeler kullanılırsa, bu koku giderici beyaz toz buharlaşacak ve mekana musallat olan tüm kötü kokuları ortadan kaldıracaktır.

Dikkat: Tavayı ocağa koyduğunuzda, çocukların erişemeyeceği ve yanıcı nesnelerden veya maddelerden uzak tutun.

Kızartma kokularını ortadan kaldırın

Yukarıdaki yöntem mutfakta yayılabilecek her türlü koku için geçerlidir.  Ancak kızartma kokusundan kurtulmak için daha da özel bir çözüm arıyorsanız , büyük çekimlerin zamanı geldi. Ve tüm bu nahoş dumanları dışarı atmanın en büyük hilesi beyaz sirke kullanmaktan başka bir şey değil. Kalan kızartma veya yanık kokuları gibi tüm hoş olmayan kokuları emmek için nihai bileşendir. İşte ihtiyacınız olan.

Beyaz sirke

Sobayı kızartma için kullandıktan sonra bir bardak beyaz sirke alın ve gece boyunca sobanın ortasına koyun. Kokuyu emecek ve sabahları kötü kokuların kaybolduğunu görünce şaşıracaksınız! Ocağı, ılık su ve beyaz sirke karışımı kullanarak yumuşak bir süngerle yüzeyleri silerek temizleyin. İstenirse, ocağı da parlatabilirsiniz.

Bir başka ipucu: Bir tencerede kaynatılan beyaz sirke, buharları sayesinde inatçı kokuları da uzaklaştırabilir.

NB Ürünü tüm ocakta kullanmadan önce küçük bir köşeye uygulayarak malzemelere zarar verip vermediğini kontrol edin.

portakal ve tarçın

Tarçın

Kızartma kokusunu gidermek için bir başka etkili çözüm: portakal ve tarçının güçlü kombinasyonu. Narenciye ve tatlı baharat karışımı mutfağa harika bir aromatik koku getirecek.

Tencereyi (taban olarak da kullanabilirsiniz) üçte bir oranında suyla doldurun ve biraz portakal kabuğu ve bir tutam öğütülmüş tarçın eklemeden önce kaynatın. Karışımın buharlaşması için sadece 15 ila 20 dakika kaynama gerekir. Üretilen buhar çok hoş kokulu olacak, hem tatlı hem de yoğun bir koku  olacak ve bu hoş olmayan kızartma kokusunu mükemmel bir şekilde kapatacaktır. Daha fazla yoğunluk için tavaya veya tencereye birkaç karanfil ekleyebilirsiniz, bu tüm kötü kokuları tamamen kapatacaktır.

Dikkat: Her şeyi çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın ve her türlü yanıcı maddenin ateşten uzak tutulmasını sağlayın.

Artık bahaneye gerek yok: Mutfağınızı boğan, hatta bazen tüm evi mumyalayan bu mide bulandırıcı kokuları kesin olarak ortadan kaldırmak için en iyi ipuçları sizde!

 

ev