Mutfağın temizlenmesi, özellikle tezgahın üzerine, ayrıca ocaklar ve fırına sıçrayan lekeler ve yağ sıçramaları nedeniyle genellikle sıkıcı bir iştir. Ancak doğal ürünler sayesinde tüm mutfağınızı kısa sürede temizlemeniz mümkün. Mutfağınızı fazla çaba harcamadan parlatmak için bu temizlik ipuçlarına göz atın.

temiz mutfak

Kısa sürede mutfak nasıl parlatılır? 

  • Mutfaktaki lekeleri temizlemek için un

Kabartma tozu ve beyaz sirke  rakipsiz temizlik ikilisiyse , un gibi etkili olan başka şüpheli olmayan ürünler de vardır. Bu, mutfak ünitelerindeki inatçı lekelerden kolayca kurtulmanıza yardımcı olabilir.

un temiz lavabo

– Tencere ve tavaları temizleyin

 Un, aşındırıcı özelliği sayesinde  tencere ve tavaların temizlenmesinde ve yağ izlerinin giderilmesinde etkilidir  . Bunu yapmak için tavanıza veya tencerenin dibine biraz un serpin ve lekeleri  mikrofiber bir bez veya yumuşak bir süngerle ovalayın.  Ardından bulaşık deterjanı ile bulaşıklarınızı yıkayın.

– Fritözü temizleyin 

Patates kızartması herkesin hemfikir olduğu bir inceliktir, ancak fritöz her zaman kötü bir durumda biter. Tavuğu yağdan arındırmak için önce yağı boşaltın  ve üzerine unu serpin . Un, yağ izleriyle temas ettiğinde oluşan hamuru spatula ile alın. Tek yapmanız gereken fritözünüzü normal bulaşık deterjanı ile yıkamak.

– Lavaboyu cilalayın 

cila kolu

Lavaboyu çizmeden ovalamak ve  parlatmak için un kullanın. Bunun için önce lavabonuzu sıcak su ve Marsilya sabunu ile temizleyerek başlayın. Ardından temiz bir havluyla kurulayın ve kuru lavabonuzun üzerine kalın bir un tabakası koyun. Topaklanmayı önlemek için su damlası bırakmamak önemlidir  . Daha sonra lavabonuzu parlatmak için yumuşak bir sünger veya mikrofiber bir bezle ovmanız yeterli olacaktır.

Yağlı paslanmaz çelik bir lavaboyu hızlı ve etkili bir şekilde temizlemek  için , sadece kalın bir un tabakasıyla kaplayın. Bu, lavaboyu kaplayan tüm yağ izlerini emer. Ardından duvarları yumuşak bir bezle ovalayın.

– Yerdeki lekeleri çıkarın

Yemek pişirirken fayansların üzerine damla damla yağ veya herhangi bir yağ döküldüyse  , yerdeki lekeyi unla kaplayın.  Unun yağ veya gres lekesini tamamen emmesi için birkaç dakika bekletin. Tek yapmanız gereken bir süpürge kullanarak zemindeki unu almak ve   örneğin sıcak su ve beyaz sirke kullanarak  fayansları temizlemek .  Bu hilenin   yerdeki kan veya çamur lekelerini çıkarmada da etkili olduğunu unutmayın.

  • Mutfağı dezenfekte etmek için limon

Limon asiditesi sayesinde lekeleri, bakterileri ve kokuları etkili bir şekilde yok eder.

limon temiz mutfak

– Mutfak tezgahı temizleyin 

sayacı temizle

Bir tencereye biraz su ve iki taze limonun suyunu dökün ve karışımınızı kaynatın. Solüsyonunuz kaynadığında tencereyi ocaktan alın ve doğal dezenfektanınızın soğumasını bekleyin. Bir spreye aktarın ve  mutfağınızın tezgahına ve kirli yüzeylerine püskürtün.  Sonra hepsini kuru bir bezle silin.

– Ocağı temizleyin 

Coupez un citron en deux, et utilisez la moitié pour frotter votre plaque de cuisson. Essuyez ensuite avec une éponge humide et séchez votre plaque avec une serviette propre. Cette astuce vous permettra de nettoyer facilement votre plaque de cuisson   des projections de graisse et des débordements de casserole.

– Dégraisser et désodoriser le four

Imbibez un chiffon de jus de deux citrons et passez sur toutes les parois graisseuses de votre four. Ensuite, déposez la peau des citrons utilisés dans un plat et enfournez-le à 100° pendant 30 minutes. Ensuite, ouvrez la porte du four, laissez-le refroidir et frottez doucement les parois avec une éponge pour retirer les taches de graisse. 

Bu bütçe dostu ev tüyoları, mutfağınızın kısa sürede ve kimyasal kullanmadan yeniden yeni görünmesini sağlayacaktır.

ev