Çöp kutularından yayılan kokular rahatsız edici olduğu kadar rahatsız edicidir. Bazı atıkların çöpte birikmesi, bakterilerin çoğalmasına ek olarak çok güçlü kokulara yol açabilir. Evinizi temiz tutmak için bu basit ipuçlarıyla nasıl temizleyeceğinizi ve kokusunu nasıl gidereceğinizi öğrenin.

Çöp kutusundan yayılan kokular genellikle tiksindirici ve rahatsız edicidir. Ancak,  Maidright’taki   ev temizlik uzmanlarının önerdiği gibi, çöp kutunuzdaki kötü kokularla mücadele etmek, dezenfekte etmek için iyice temizlemekle başlar .

Çöp kutusunu beyaz sirke ile temizleyin

Beyaz sirke etkili bir doğal antibakteriyeldir. İçerdiği asetik asit, kötü kokuları uzaklaştırmasının yanı sıra çöp kutularını kirleten bakterileri yok etmeyi kolaylaştırır.

Beyaz sirke

Çöp kutunuzu beyaz sirke ile temizlemek için size 2 seçenek sunuyoruz.

seçenek 1

Önce çöp kutunuzu boşaltın ve ardından birkaç saat dışarıda tutarak havalandırın. Ardından bir süngeri beyaz sirkeye batırın ve köşeleri ve duvarları ısrarla çöp kutusunun içini ovalayın. Ardından çöp kutunuzu temiz suyla durulayın ve açık havada kurutun. Her 15 günde bir işlemi yenileyebilirsiniz.

seçenek 2

Beyaz sirkeyi bulaşık deterjanı ile karıştırarak kendi temizlik ürününüzü hazırlayabilirsiniz. İkincisi, çöp kutusunun duvarlarını kir ve kabuklu izlerden temizleyecektir.

Bunun için ihtiyacınız olacak

  • 250 ml beyaz sirke;
  • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı;
  • 1 litre su

Su, beyaz sirke ve bulaşık deterjanını bir kapta karıştırın. Bu karışıma bir sünger batırın ve tüm çöp kutusunu ovalayın. Daha sonra temiz suyla durulayın ve ardından nemli ortamda bakteri ve küf oluşumunu önlemek için temiz bir mikrofiber bezle silin.

Çöp kutunuzun içinde bir çöp kutusu varsa, hem çöp kutusunu hem de çöp kutusunu temizlemek için aynı tekniği kullanabilirsiniz. Bu numara aynı zamanda her tür çöp kutusu için de geçerlidir: plastik, metal veya paslanmaz çelik. Çöp kutunuzu ve hatta soda kristallerini temizlemek için siyah sabun da kullanabileceğinizi unutmayın. Çöp kutusunun düzenli olarak temizlenmesi sadece kötü kokularından kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda bakterilerin çoğalmasını da engeller.

Artık çöp kutunuzu dezenfekte ettiğinize göre, kokuyu gidermek ve inatçı kokularla savaşmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Çöp kutusunun kokusu doğal olarak nasıl giderilir?

– Karbonat

Çöp kutunuzdan çıkan hoş olmayan kokuları etkisiz hale getirmenizi sağlayan doğal bir koku gidericidir. Bunu yapmak için, kutunun dibine biraz kabartma tozu serpin, 10 dakika bekletin ve kabartma tozu kalıntısını çıkarın.

Diğer bir püf noktası ise çöp kutusunun altına iki yemek kaşığı karbonat serpmek ve yeni çöp torbanızı üstüne yerleştirmektir. Kötü kokuları emmesi için kabartma tozunu çöp kutusunun altında tutun ve etkili kalması için mümkün olduğunca sık değiştirmeyi unutmayın.

Ayrıca çöp kutunuzu hoş bir koku ile kokulandırmak için, çöp kutusunun dibine birkaç damla limon veya lavanta esansiyel yağı ile kabartma tozu içeren bir bardak koyabilirsiniz.

kabartma tozu koku giderici çöp tenekesi

– Limon

Kokusunu gidermek için çöp kutunuzun dibine limon kabuğu rendesi koyun ve bu narenciye meyvesinin hoş kokusunu emdirin. Ayrıca limon sadece çöp kutularının kokusunu gidermek için değil, tüm mutfaktan, özellikle de fırın veya buzdolabında oluşan kötü kokuları gidermek için de faydalıdır.

çöp limonu

– Kahve çekirdekleri

Kabartma tozu hilesinde olduğu gibi, kahve çekirdeklerini bir çorap veya bez torbanın içine çöp kutusunun dibine koyun ve üstüne çöp torbanızı koyun. Çöpün kokusu kahvenin aromasına taşar taşmaz çekirdekleri değiştirin.

Kahve telvesi hilesi de kötü kokuları emmede çok etkilidir. Bunun için çöp kutusunun dibine koyacağınız bir bardağa biraz koyun.

çöp kahve telvesi

Ayrıca çöp kutularınızın çabuk kötü kokmasını önlemek için attığınız atıklara dikkat edin. Gerçekten de, bazı atıklar güçlü kokar ve boş deniz ürünleri, balık kılçığı veya evcil hayvan pisliklerinde olduğu gibi çöp kutunuzu kirletme ve kötü kokularla doldurma riski taşır. Bu durumda, özellikle sıcak havalarda, çöp kutusunu olabildiğince çabuk boşaltmak en iyisidir.

Bu doğal ve pratik ipuçları ile mutfağınızı saran kötü kokulardan kurtulabileceksiniz.