Mutfak genellikle evin en çok vakit geçirdiğimiz alanlarından biridir: Orada lezzetli yemekler yaparız, arkadaşlarımızla veya ailemizle güzel vakit geçiririz. Ancak temizlik aşamasına geçme zamanı geldiğinde, bununla yüzleşelim, çabucak bir angarya olarak algılanıyor. Ancak her yerde biriken yağ lekelerinden rahatsızsanız, bugün size mutfak duvarlarınızın kirle dolmasını nasıl önleyebileceğinize dair bazı ipuçları vereceğiz.

Tabii ki, el ele gider: Sobanın arkasında Chef’i oynayamazsınız ve mutfak akrobasilerimizden sonra odanın bozulmadan kalmasını umamazsınız. Mutfak temizliği bulaşık yıkamak kadar önemlidir. Neyse ki, binayı düzgün bir şekilde korumak için birçok ipucu var. Ve hatta temizlenmesi zor olan kabuklu lekelerin ortaya çıkmasını önlemek için belirli çözümler.

Duvarlarınızdaki yağlı izlerden bıktınız mı? Bunları daha kolay çıkarmak, yüzeylerinizi korumak ve mutfağınızı temizlemeyi kolaylaştırmak için bazı etkili ipuçları.

tuvalet kağıdı sirkesi

Beyaz sirke

Mükemmel bir deodorant, leke çıkarıcı ve yağ çözücü olan beyaz sirke, mutfağınızı ve evin diğer birçok alanını korumak için mükemmel bir arkadaştır. Bugün çok kızartma yapmayı mı planlıyorsun? Hop, duvarlara biraz sirke püskürtmeyi düşünün. Pişirmeyi bitirdikten sonra tek yapmanız gereken bir bez geçmek ve ufukta yağ izi kalmasın!

Biraz oje

Duvarınız sadece boyalıysa ve kaplaması yoksa, temizlemenin neden bu kadar zahmetli olduğunu daha iyi anlıyoruz. Lekelerin çıkarılmasının daha karmaşık olduğu kesindir. Bir tavsiye: Duvarlarınızı cilalarsanız, bakım çok daha az nankör olacaktır. Duvarlarınızı koruyacak ve yağa karşı daha dayanıklı hale getirecek bu tür yüzeyler için özel olarak uyarlanmış bir dizi vernik vardır.

seramik

seramik

Ayrıca her zevke uygun birbirinden güzel desenler de vardır: Dayanıklılığı nedeniyle şüphesiz mutfak ve banyolarda en popüler malzemedir. Gerçekten de temizlenmesi çok kolaydır ve küf ve kir birikimini engeller. Etrafta herhangi birini görür görmez, tek yapmanız gereken biraz su ve beyaz sirke ile hızlıca silmek.

Grafit

Farklı, zarif ve sade bir tasarım istiyorsanız grafiti tercih edin. Bu yağ sıçrama malzemesi, duvarları kirden korumak için de şiddetle tavsiye edilir.

Alüminyum levha

bir alüminyum levha

Mutfağınızı yakın zamanda yenilemeyi düşünmüyorsanız, mutfak duvarlarınızı korumak için alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Hatta bazı su geçirmez kendinden yapışkanlı versiyonlar da var: sadece onları ocağın yanındaki yüzeye koyun ve duvarlarınızı her türlü yağlı sıçramadan kurtarın.

bir plastik film

Alüminyum folyo ile tamamen aynı numaradır, ancak ikincisi plastik sargıdan çok daha hafiftir. Her neyse, biri diğeri gibi istediğiniz kadar kullanılabilir.

Karatahta

Ve neden duvara tamamen bir kara tahta koymuyorsunuz? Sadece duvarı korumakla kalmaz, aynı zamanda unutmaya meyilli olduğunuz şeyleri yazmanıza da yardımcı olur: örneğin, şu veya bu tarifin tam malzemeleri gibi. Neden restorandaki gibi günün menüsüne yer vermiyorsunuz, sevdiklerinizi eğlendirebilir! Önemli olan bu tablonun duvarın kirlenmesini önlemek için güzel bir zırh görevi görmesidir. Özel kalaylı boya modelleri satan boya mağazalarında bulabilirsiniz. Gresin yapışmasına izin vermeyecek çok dayanıklı bir malzemedir.

Gördüğünüz gibi duvarlarınızı her türlü kirden korumak için sonsuz sayıda çözüm var. Bu, mutfağı temizlerken size fazladan bir görev kazandıracaktır.

ev