Çok sayıda yemek hazırlığı ve mutfakta harcanan zaman arasında, duvarların ve yerdeki karoların üzerinde çok hızlı bir şekilde kir birikir. Neyse ki çok etkili bir temizleyici ile bu parçanın parlaklığını geri kazandırmak mümkün.

Aşağıdaki karışım sadece  iki dakikalık hazırlık gerektirir ve  muhtemelen evinizde bulunan minimum miktarda malzeme gerektirir.

desenli fayans

Mutfak fayanslarını parlatacak kusursuz karışım

Neye ihtiyacınız olacak:

  • Kova
  • 1 litre su
  • İki yemek kaşığı sıvı Marsilya sabunu veya siyah sabun  veya bulaşık deterjanı
  • 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit

Malzemeleri bir kova su içinde karıştırın, iyice karıştırdığınızdan emin olun, ardından solüsyona bir sünger veya mikrofiber bez batırın. Bezi fayansların üzerine hafifçe silin ve  ardından birkaç dakika hatta 1 saat etki etmesi için bırakın.  Daha sonra fayansları nemli bir bezle durulayın, kurumasını bekleyin ve pırıl pırıl temiz fayanslara sahip olacaksınız.

Mutfak fayanslarını parlatmak için diğer temizlik ipuçları ve püf noktaları

Ağır hizmet tipi bir temizlik bezi veya ovma pedi kullanmak, fayansların daha etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ancak bu, seramik veya porselen gibi karolar için geçerlidir. Dokulu fayanslar veya baskılı desenler   için fayanslara zarar vermemek için yumuşak bir bez kullanmak en iyisidir .

fayans silme

– Mutfak fayanslarının temizlenmesi

Özellikle kirli değilse, fayanslarınızı temizlemek için sıcak sabunlu su fazlasıyla yeterli olabilir. Öte yandan, inatçı lekelerle bezenmişlerse,  ilgili yüzeyleri yağdan arındırmak için temizleyicinizi beyaz sirke ile karıştırabilirsiniz. Kir ve inatçı lekelerden kurtulduktan sonra   , temizlik çabalarınızın boşa gitmemesi için fazla temizleyici çıkarılmalıdır . Bunu yapmak için tek yapmanız gereken temiz bir bezi ılık suya batırmak ve fayanslara sürtmektir. Son olarak temiz bir bezle silerek kurutma işlemine geçeceksiniz.

– Mutfak yer karolarının temizlenmesi

Yer karoları, sık sık yapılan mutfak gezilerinden ve yiyecek dökülmelerinden kaynaklanan kire daha fazla maruz kalır. Bunları nasıl koruyacağınız ve parlak tutacağınız aşağıda açıklanmıştır: Temizlemeden önce, fazla kir, kalıntı veya kırıntılardan kurtulmak için zemini süpürün. Bu, temizliği kolaylaştıracaktır . Ardından, ılık suyla dolu bir kova ve ev yapımı temizleyicinizi kullanın ve yerleri paspaslayın. Geriye kalan tek şey zeminin kurumasına izin vermek. Gerekirse, işlemi tekrarlayın.

yer karosu temizliği

 – Fayans derzlerinin temizlenmesi

Fayans derzleri kiri ve yağı kolayca hapseder ve temiz olduklarında bile fayansların görünümünü bozdukları için temizlenmesi daha da önemlidir. Onları temizlemek söz konusu olduğunda, onlarla başa çıkmanın en kolay yollarından  biri kabartma tozunun aşındırıcı gücünü kullanmaktır.

Bir macun yapmak için kabartma tozunu ılık suyla karıştırın,  ardından bir diş fırçasını bu karışımla kaplayın . Köfteyi doğrudan ovalayın ve durulamadan önce macunun 30 dakika dinlenmesini sağlayın. Bu ucun soyucu etkisini yarım bardak limon suyu ekleyerek de çoğaltabilirsiniz.

Ayrıca  seyreltilmiş beyaz sirke de  fayans derzlerinin soyulmasında çok etkili olabilir . Bunun için yarım litre suya iki yemek kaşığı sirkeyi koyup diş fırçasını bu şekilde ovmak yeterlidir.

Düzenli kiremit bakımı

Fayansların kusursuz kalmasını istiyorsanız, en belirgin ve önerilen refleks,  düzenli bir temizlik ritmine bağlı kalmak olacaktır . Bunun için işte bazı bakım ipuçları:

  • Yerde kırıntı ve diğer pislikler gibi yiyecek artıkları bırakmayın. Bunun için elektrikli süpürgeyi oldukça düzenli bir şekilde   p .
  • Dökülmeleri olduğu anda temizleyerek lekeleri önleyin
  • Fayansları düzenli olarak silin. Kir birikmesini önlemek için bir kağıt havluyla hızlı bir şekilde silmek yeterlidir.

Bu temizlik ipuçlarını ve yöntemlerini takip ederek fayans temizliğini çok daha kolay ve çok daha az yorucu hale getireceksiniz.  Aynısı, fayansların kirecini etkili bir şekilde çözebileceğiniz ve ona yapışan sabun kalıntılarını temizleyebileceğiniz    banyo için de geçerlidir  .

ev