Mutfak havluları kullanıldıkları için giderek daha fazla leke ile kaplanmaktadır. Paradoksal olarak, bu kumaşın emici özellikleri onları kire karşı daha duyarlı ve hassas hale getirir. Neyse ki, en sevdiğiniz mutfak havlularını birkaç temizleme ipucuyla koruyabilirsiniz, bunlardan biri aşağıdakilerden biridir.

İşte kumaşlardan lekeleri çıkarabilen ve sonsuz kimyasal ürün kullanımını gerektirmeyen bir numara. Bu tamamen yağ lekelerini, dökülmeleri ve diğer inatçı lekeleri çıkarmak için ısıya güvenmekle ilgilidir  .

mutfak havluları

Mutfak havlularınızdaki inatçı lekeleri nasıl çıkarırsınız?

Bu yöntem size özel geliyorsa, ısı sayesinde canlandırıcı bir sonuç vaat ediyor. Önce havluyu ıslatarak başlayın ve ardından siyah sabun  veya Marsilya sabunu   ile ovalayın . Isıya dayanıklı plastik bir mama poşeti alın ve havluyu kapatmadan içine yerleştirin. Ardından  poşeti mikrodalgaya  orta güçte 1 dakika 30 saniye koyun.

Bu sürenin sonunda maşa alın  ve havluları ısıya çok dikkat ederek çıkarın.  Kumaş parçasını temiz su jetinin altından geçirin ve kirden arındırılmış bir bezin tadını çıkarın!

Sabunu başka bir leke çıkarıcı ile de değiştirebilirsiniz.

mutfak havlusu1

Mutfak havlularının kalitesini korumak için yapılmaması gerekenler

Mutfak havlularının bakımında yapılmaması gereken en önemli şeylerden biri, kurutma makinesinde kuruturken yumuşatıcı kullanmaktan kaçınmaktır. Ve haklı olarak, bu cezbedici ürün  onların emme kapasitesini değiştirecek  ve aynı zamanda kötü kokulara elverişli bir ortam yaratacaktır.

Mutfak havlularını temizlemek için diğer ipuçları

Mutfak havlularını temizlemenin bir başka yolu da limonun amonyağın yerini alabilecek antiseptik ve antibakteriyel özelliklerini kullanmaktır.  Bunun için ½ fincan limon suyunu ev yapımı deterjanınızla   birlikte çamaşır makinesine dökün  . Yıkarken  limon, bulaşık bezlerinizdeki yağ lekelerini çıkaracaktır . Gözden kaçırılmaması gereken bir diğer detay ise makinede yıkamak için en iyisi sıcak suyu tercih etmektir. Her şeyin bir saat veya daha fazla ıslanmasına izin verin ve ardından çamaşır makinesinin yıkama döngüsünü tamamlamasına izin verin. Havluları yumuşatmak istiyorsanız ,  son durulamada beyaz sirke ekleyin. 

Mutfak havlusu nasıl kurutulur?

Havlularınızı kurutma makinesinde kurutmak elbette mümkün olsa da, bunu yapmanın en iyi yolu  bir çamaşır ipi veya kurutma rafı üzerinde dışarıda kurutmaktır . Ve haklı olarak, güneşin UV ışınları havluların beyazlamasına çok iyi katkıda bulunur.

havlu kurutmak

Yine de, bu yöntem havluları temizlemede hala çok etkili olsa da, havlular eskiyse,  değiştirmenin en iyisi olduğunu unutmayın . Gerçekten de inatçı lekeleri yok etmek çok daha zor hatta imkansız olacaktır.

Mutfak havlularımızdan leke nasıl çıkar?

Yağ lekesi, şarap lekesi veya hatta domates sosu lekesi gibi belirli bir lekeyi çıkarmak istiyorsanız, bulaşık deterjanı, hidrojen peroksit ve kabartma tozu karışımı kullanabilirsiniz. Macunu lekeli bölgeye uygulayın ve 2 saat bekletin. Sonrasında soğuk su ile durulayın. Ayrıca  ağartıcıdan en iyi şekilde kaçınıldığını unutmayın  .

Yağlı mutfak havluları nasıl temizlenir?

Kendinizi mutfak havlularında yağlı lekeler bulursanız, beyaz sirke arkadaşınızdır.   Sprey içine biraz koyun ve ardından ürünü  yağlı lekelerin üzerine  bolca püskürtün . Ardından normal yıkamaya devam edin.

 

ev