Küf, evin birçok alanında, özellikle de nemin olduğu yerlerde yaygın bir tezahürdür. Bu nedenle mutfak ve banyo, özellikle bu odalar havalandırmadan yararlanmadığında, sporların çoğalmasına karşı bağışık değildir. Bu nedenle küften etkilenmesi muhtemel alanlara odaklanıyoruz: mutfak ve banyo dolapları.

Mutfak ve banyo dolaplarından kalıp temizlemenin mümkün olduğunu bilin. Ancak onlara saldırmadan önce koruyucu gözlük ve eldiven taktığınızdan emin olun.

Mutfak dolaplarındaki küf nasıl temizlenir?

mutfak dolapları

Mutfak dolaplarınızın içini temizlemek için damıtılmış beyaz sirke gibi bir kalıp sökücü ve dezenfektan kullanabilirsiniz. Bir miktar sprey şişesine dökün ve ardından temizleme solüsyonunu doğrudan nemli bölgelere püskürtün. Birkaç dakika etki etmesi için bırakın, ardından sert kıllı bir fırça veya mikrofiber bir bezle kalıbı ovalayın. Ulaşılması zor yerlere ulaşmak istiyorsanız  diş fırçası kullanın.

Ardından, temiz bir bezi ılık suya batırın ve kalıntıları gidermek için küflü yüzeyi nazikçe durulayın. Kurutmak için kabini açık bırakın veya kuru bir bez kullanın. Gerekirse işlemi tekrarlayın. Ayrıca sirkeyi değiştirmek istiyorsanız, çamaşır suyu veya amonyağı unutun ve  örneğin hidrojen peroksite dönün.  Birçok şekilde kullanılabilecek   bir ürün  .

Alternatif olarak, mutfağın bu bölümünün kötü kokular yayması da mümkündür. Bu nedenle, kötü kokuları etkisiz hale getirmek istiyorsanız, kabartma tozunun çok etkili olduğunu bilin. Bu çevre dostu deodorantı kullanmak için, 3 yemek kaşığı kabartma tozu tozunu biraz suyla  karıştırarak macun yapın,  ardından lekeli alanın tamamına yaymadan önce bir bezi bu suya batırın. Daha sonra nemli bir süngerle durulayıp başka bir havluyla kurulayacaksınız.

Aynı zamanda güzel bir koku tutmak istiyorsanız  , kabartma tozu macununa birkaç damla esans yağı ekleyerek değişen bölgeyi parfümleyebilirsiniz . Çay ağacı, kekik, lavanta, okaliptüs veya nane esansiyel yağı olsun, koku yelpazesi çok geniştir.

Banyo dolaplarındaki küf nasıl temizlenir?

banyo dolapları

İlk çözüme benzer şekilde   banyo dolaplarınızı temizlemek için beyaz sirkeyi küf giderici olarak kullanabilirsiniz. Dilerseniz bir sprey içerisine eşit miktarda beyaz sirke ve su dökerek tekniği biraz değiştirebilirsiniz. Ardından karışımı nem izlerinden etkilenen alana püskürtün.

Nemli, pürüzlü bir süngerle alanı nazikçe ovalayın, ardından kalıntıları gidermek için tekrar nemli bir bezle silin  . Ardından yüzeyi kurulamak için temiz, kuru bir bez alın ve küçük alanı havalandırmak için kabini aralık bırakın. Gerekirse, kalıp tamamen gidene kadar işlemi tekrarlayın.

Aynı zamanda, dolaplarınıza bakım yaparken odanın iyi havalandırılması önemlidir. Havalandırma  , küfün önlenmesinde gerekli bir adım olmaya devam etmektedir. 

Kendiniz yapabileceğiniz bu numaralarda olduğu  gibi, duvarlardaki  nem ve küften kurtulmak için   yoğuşma problemlerini önlemek gibi aynı derecede basit yöntemler de var.

Dolaplarınızı korumak için diğer ipuçları

Hidrojen peroksitin lekeli ahşap dolapların rengini değiştirmesi muhtemel olduğundan, dolabın göze çarpmayan bir bölümünde test etmek en güvenli yoldur. Herhangi bir renk değişikliği görmüyorsanız , kullanabilirsiniz. Makalede önerilen temizleme çözümlerine ek olarak, küfün yeniden oluşmasını önlemek için nem sorununun kaynağını belirlemek en iyisidir. Bulaşık makinesinden veya lavabodan sızıntı  olabilir  .

Ayrıca odayı iyi havalandırdığınızdan emin olun. Yeterince tekrarlayamayız, ancak yetersiz havalandırma, küfün çoğalmasına kolay bir davettir. Eğer a fortiori bir kaçışla ilişkilendirilirse, sonuç pek de hoş değildir. Özellikle penceresi olmayan odalar için  mekanik havalandırma sistemi (Vmc) satın almayı düşünmek de ilginç olabilir  .

Her zaman önleme amacıyla, küf ve yoğuşmayı ortadan kaldırmak için iç mekan bitkilerinin arındırıcı gücünü kullanarak işi zevkle birleştirebi  lirsiniz  .

ev