Filtre veya davlumbaz mutfakta temel bir unsurdur. Özellikle sobanın arkasına geçmeyi sevenler için pek çok avantajı var. Ancak, temizlenmesi kolaysa, optimum kullanım ve zaman içinde düzgün çalışması için derinlemesine bakım gerektirir.

Gerçekten de düzenli temizlik kiri ortadan kaldırır, güçlü yemek kokularını azaltır ve mutfağımızı kirletici maddelerden arındırır. 

İşte davlumbazınızdaki kötü kokuları etkili bir şekilde temizlemek ve gidermek için bazı ipuçları. 

temiz davlumbaz

Kaputun dış kısmını temizleyin

Genellikle çıkarılması zor olan yağ birikintilerinin birikmesini önlemek için, her kullanımdan sonra davlumbazın dış kısmının temizlenmesi tavsiye edilir.

 Güçlü bir yağ giderme etkisine sahip olan ve cihazın yüzeyindeki yağın dışarı atılmasına yardımcı olan  sirkeyi  tercih  edin. Bunu yapmak için önce davlumbazı güç kaynağından ayırın, bir kase alın, 1 litre sıcak suya bir bardak sirke karıştırın.  Bu karışıma bir bez  batırın   ve davlumbazın yüzeyini silin. Yumuşak bir bezle kurulayın.

Kaput gövdesini temizleyin

Davlumbazın bu kısmı için su ve sirkeyi karıştırmanız ve bu müstahzarı kaynatmanız gerekecektir. Üretilen buhar davlumbaza doğru yükselecek ve filtreleri yağdan arındıracaktır.

Ayrıca, kızartma gibi inatçı kokuları gidermek için ocağınıza beyaz sirke serpmeyi ve gece boyunca etki etmesini beklemeyi unutmayın.

Kabartma tozu ve limon da kullanabilirsiniz. 4 yemek kaşığı karbonatı 500 ml suda eritin ve bir limonun suyunu ekleyin. Yağ ve kötü kokuları doğal bir şekilde gidermeye yardımcı olurlar.

Kaputun içini temizleyin

Kapağı çıkarın ve biraz sirke ile bir kase sıcak suya batırın.

Çözeltiyi yaklaşık 30 dakika bırakın. Daha sonra inatçı lekeleri ve kiri çıkarmak için suya ve kabartma tozuna batırılmış bir süngerle durulayın.

Ardından filtreleri çıkarın ve davlumbaza su, sirke ve kabartma tozundan oluşan bir yağ giderme solüsyonu püskürtün.

Çözeltinin yaklaşık 20 dakika etki etmesini bekleyin ve yumuşak bir süngerle ovalayın.
Son olarak sirke ile karıştırılmış kaynar su dolu bir tencereye koyabilir ve karışımın buharlaşmasını sağlayabilirsiniz. Ortaya çıkan buharlar kızartma kokularının hızla emilmesini sağlayacaktır.

temiz kaput filtresi

Filtre temizliği

Doğal olarak, bir davlumbazın yağdan arındırılması, genellikle sökülmesi mümkün olan filtrelerden oluşan iç kısmı da ilgilendirmektedir. Kömür davlumbazınız varsa, filtreleri 4 ayda bir değiştirmeniz gerekecektir. Bunlar metalden yapılmışsa, suyla temizleyebilirsiniz: sadece biraz sirkeli bir kase sıcak suya batırın.

Metal filtreleri yaklaşık bir saat sıcak su ve kabartma tozu karışımına batırarak elle temizlemek de çok kolaydır. Ardından, gerekirse lekeleri ve gömülü kiri çıkarmak için bulaşık makinesine koyabilirsiniz.

 Son olarak, filtreleri ovalamadan, durulamadan ve kurutmadan önce su, sirke ve  kabartma tozundan oluşan bir yağ giderme solüsyonunu filtrelerin üzerine püskürtebilirsiniz.

not etmek

Temizlemeden önce üreticinin talimatlarına başvurmanız önerilir.

Ayrıca cihazınızı temizlemeden önce davlumbazın elektrik kaynağından bağlantısını kesmeyi unutmayınız.

Davlumbazınıza zarar verebileceğinden aşındırıcı ürünler veya bezler kullanmanız önerilmez.

ev