Muz: Bu kısmı asla atmayın. Bunu böyle kullan! ağırlığınca altın değerinde

Muz  , en sevilen meyvelerden biri olmasının yanı sıra atılmaması gereken  bir meyvedir   .

Aslında  muz kabuğunu atmak büyük bir hatadır  çünkü harika özelliklere sahiptir ve kullanımı çok yönlüdür.

Muz, sağlığa en fazla fayda sağlayan meyvelerden biridir ve kabuğu da bir istisna değildir.

Tam da bu nedenle, kabuğu yemek pişirmede yaygın olarak kullanılmaktadır ve çok az kişi bunu yapsa da, onu çeşitli tariflere dahil etmek mümkündür. Aslında bu büyük bir hatadır çünkü  pek çok faydalı madde kaybolmaktadır  .

Muz: neden kabuğunu atmıyorsun? Ne yapılabilir?

Muz kabuğu  , yukarıda bahsedildiği gibi  besinlerle doludur ve B6 ve B12 vitaminlerini  içeren harika bir diyet lifi kaynağıdır   . Ayrıca potasyum  ,  fenoller  ,  magnezyum  ,  inülin  ve  polifenoller de içerir   ve iyice yıkadıktan sonra hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketebilirsiniz.

Hatta suda kaynatıp demlemeyi de tercih edebilir, smoothie’ye katabilir ya da tatlı olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca muz kabuğu da cildin korunmasında ve iyileştirilmesinde etkilidir   . Bunu başarmak için, nemlendirici  ,  kırışıklık önleyici  ve  aydınlatıcı bir etki elde etmek ve aynı zamanda sivilcelerin  kaybolmasını desteklemek  için yüzünüze uygulamanız yeterlidir   . Ayrıca şişliği azaltmak için gözlere uygulamak mükemmeldir   ve  antioksidan  ,  antimikrobiyal  ve  antiinflamatuar özelliklere sahiptir  . Aslında  böcek ısırıklarını  ,  hafif güneş yanıklarını  ve  kurdeşeni hafifletir  .

Serbest radikalleri etkisiz hale getirdiği ve dolayısıyla saçlarınızın daha sağlıklı  ,  parlak  ve  güçlü olmasını sağladığı için saçlarınızda da kullanabilirsiniz   .  P. gingivalis ve A. actinomycetemcomitans gibi periodontal hastalıklara neden olan 2 bakteriyi yok ettiği için dişler için de oldukça faydalıdır  . Ek olarak, bazı çalışmalar dişlerinize sürtünmenin  onları beyazlatabileceğini öne sürüyor  .

Muz: sapı atılmalı mı?

Muz atıklarıyla birçok şey yapabilirsiniz  Bu nedenle  sadece  kabuğunun  değil sapının da korunması ve yeniden kullanılması gerekmektedir  .

Evde onunla yapabilecekleriniz aslında çok faydalı. Örneğin  yaprak sapı ve kabuğu ile bitkiler için mükemmel  bir gübre oluşturabilirsiniz   . Bunu yapmak için sapı kesmek  ve ardından   muz kabuğuyla birlikte güneşte kurutmak gerekir  .

Son olarak  sap kuruduğunda kabuğuyla birlikte toprağı gübrelemek için kullanılabilir  . Bu sayede bitki tam olarak sağlıklı ve gür bir şekilde büyüyecektir çünkü ona toprağı gübreleyebilecek ve gübreleyebilecek lifleri sağlamış olacaksınız.

Toprağı suladıktan sonra kabuktaki lifler  B ve C vitaminlerini  ,  magnezyumu  ,  potasyumu  ve diğer önemli elementleri serbest bırakabilecektir.

Not:   Bitkiye ihtiyaç duyduğu büyümeyi sağlamak için bu işlemi ayda 2 kez tekrarlayabilirsiniz .

Bu noktada sadece muz kalıntılarını kurtarmanız gerekiyor. Hem çevreye hem de ekonominize büyük bir iyilik yapmış olacaksınız çünkü kimyasal gübrelere ve çok hafif bir cüzdana veda edebileceksiniz.

Bitkilerinize yardımcı olmak için geri dönüşüme ve tasarrufa başlayın.

Aferin.

ev